Huszonötmilliárdot kapnak a kórházak
További Belföld cikkek
- Elszabadult az ünneplés Budapesten, őrjöngve rongáltak a szilveszterezők
- Elemző az előrehozott választásról: Kilenc nap múlva Magyar Péter közvetetten vereséget szenved
- Gyurcsány Ferenc az előrehozott választásról posztolt, rögtön érkezett rá Hadházy Ákos válasza
- Erre nagyon figyeljen, ha az év elején autóba ül
- Lázár János nekiment Novák Katalinnak a kastélytörvény miatt; a szállásadók nem törölhetik a vendégek adatait
A Egészségbiztosítási Alapnak idén történetében először pozitív egyenlege lesz. A pozitív eredmény a komoly megtakarításoknak köszönhető, illetve 15 milliárd forintos többletbevétel várható abból is, hogy elkezdték kiszűrni a több mint egymillió járulékot nem fizető vagy biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező potyautast.
A pénzt két részletben folyósítják: 10 milliárd forintot egy összegben szeptemberben, a 15 milliárdot pedig októbertől három hónapra egyenletesen elosztva kapják meg az intézmények.
Nem az adósság kifizetésére kapják
Ez az összeg nem a kórházak adósságkonszolidációját "szolgálja" - mondta el Horváth Ágnes. A pénzből elsősorban a kiemelt kórházak és szakellátók kapnak többletfeladataik elvégzéséhez, de jut az összegből a kórházi komfort emelésére és az Országos Mentőszolgálatnak is.
Horváth Ágnes a Szent Imre Kórház és Rendelőintézetben tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: érdektelen volt a források szétosztásánál, hogy egy-egy intézménynek mennyi az adóssága. Elsősorban azok az intézmények számíthatnak a pénzre, amelyek kiemelten vesznek részt a népegészségügyi programban, vagy országos feladatot látnak el.
A szeptemberben egy összegben kiosztandó 10 milliárd forintból 1,2 milliárd forintot az összes krónikus ellátást végző intézmény kap, 3,4 milliárd forintot körülbelül száz intézmény kiegészítő fix díjazásra. 130 millió forintot kapnak az önálló járóbeteg-szakellátók, harminc intézmény részesül összesen 1 milliárd forintban a teljesítményvolumen-korlátból és a területi ellátási kötelezettségből adódó problémák kezelésére és 4,27 milliárd teljesítményarányos juttatást kap valamennyi fekvőbeteg-intézmény, amelyek megkezdték a struktúra-átalakítást.
A további 15 milliárd forintot októbertől három hónapra egyenletesen elosztva kapják az intézmények (hasonló elvek szerint elosztva, mint a szeptemberi 10 milliárdot), ebből a pénzből jut 2 milliárd forint az Országos Mentőszolgálatnak is. Ebből a kétmilliárdból folytatódik a mentés és betegszállítás teljes szétválasztása.
Fidesz: dupla ennyi pénz jár
Mint Horváth Ágnes rámutatott, az intézményektől kapott adatokat vették figyelembe a forrás szétosztásánál. Valamennyi szolgáltató vezetője beszámolt arról, hogy áprilistól milyen intézkedéseket tett, hogy alkalmazkodjon a struktúraátalakításhoz.
A Fidesz felszólítja fel az egészségügyi kormányzatot, hogy az egészségbiztosítási kassza teljes többletét, mintegy 50 milliárd forintot adja vissza az intézményeknek, mondta Mikola István.
A fideszes képviselő megjegyezte: az Országos Mentőszolgálatnak szánt kétmilliárdos gyorssegélyt mégsem "azonnal" fogja megkapni a szolgálat, hiszen a pénz odaadásának feltétele a 2006. évi zárszámadási törvény elfogadás, ami legjobb esetben is november végén történik meg.
Mikola István azt mondta, az egészségügyben egymásra licitál a szocialista és a liberális párt, "mélyül a koalíciós válság". Jó lenne eldönteni, hogy ki csinálja az egészségpolitikát, ki vezeti az Egészségügyi Minisztériumot. Nem helyes, hogy a pártok vitája az egymásra ígérgetésből áll - tette hozzá a fidesz szakpolitikusa.