További Belföld cikkek
- New Yorkba utazott Szijjártó Péter
- Ferenc pápa bejelentést tett, Márton Áron lehet a következő magyar szent
- Folytatódik a tavaszias idő, estére azonban már esernyőre is szükség lesz
- Borbély Zoltán szerint nem a járművet, hanem a gyorshajtót kell megbüntetni
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
Felkészített tanúk
Az aláírás nélküli dokumentum szerint a Legfőbb Ügyészség arra utasította a Fővárosi Főügyészséget Berkecz Mária őrizetbe vétele után, hogy nem kezdeményezheti a volt vezető előzetes letartóztatását, sőt azonnali szabadlábra helyezését rendelte el. Ugyancsak ebben az ügyben a Fővárosi Főügyészség Bártfai Béla volt MeH-es közigazgatási államtitkár gyanúsítotti kihallgatása előtt bekérte a rendőrök által feltenni kívánt kérdéseket. "A rendelkezésre álló nem ellenőrzött, de megbízható forrásból származó információk szerint mind Berkecz Mária 'kimenekítésének', mint Bártfai Béla felkészítésének az volt a célja, hogy Stumpf István volt kancellária miniszter és más fontos személyek esetleges felelősségre vonását elkerüljék".
A Polt Péter szóvivője szerint a főügyész lejáratását szolgáló iromány a Postabank-üggyel kapcsolatos nyomozás felügyeletét is nehezményezi. A dokumentum azt állítja, a kormányváltás után érzékelhetővé vált, hogy a legfőbb ügyész a volt miniszterelnök irányítása alatt áll.
Postabank-ügy
Az iromány részletesen ismerteti a Postabank-nyomozással kapcsolatos ügyészségi lépéseket, megemlítve, hogy az iratismertetésre szóló értesítés kiküldésének napján, ez év február 28-án a Fővárosi Főügyészség munkaidő után telefaxon küldött egy hatoldalas írásos utasítást, amelyben a nyomozással kapcsolatos új koncepcióját közölte, és a további kihallgatásokat csak ügyész jelenlétében engedélyezte, a nyomozási cselekmények végső határidejéül irreális határidőt (2003. március 7.) határozott meg.
"Világos és egyértelmű, hogy a legfőbb ügyészhez 'parancs érkezhetett', amely olyan politikai kombináció része lehet, amely a kormányzó koalíció ellen irányul" - állítja merészen az ismeretlen jelentésíró, aki szerint "Ez képezi alapját az újabb koncepciós ügynek amely szerint kb. 35,4 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel áll elő az ügyészség."
A dokumentumból kiderül még, hogy a Postabank konszolidációjáról készült államtitoknak minősített Kehi-jelentés egyetlen példányát magához kérte az ügyészség, így a nyomozóhatóság a Kehitől kényszerült új példányok beszerzésére.
A dokumentum egyik része 2003. márciusi keltezésű, míg a másik része 2002. szeptemberi. Az anyag korábban készült része azt fejtegeti bevezetőjében, hogy Polt politikai elfogultságát mi sem bizonyítja jobban, minthogy a Fidesz színeiben indult az 1994-es választásokon. A jelentés hosszan fejtegeti a Postabank-ügyet, amelynek állásáról az Orbán-kormány idején 3-6 havonta kellett referálni a vizsgálat állásáról.
Találkozók
Ilyenkor találkoztak a legfőbb ügyész és bűnügyi helyettese, a titokminiszter, a belügyminiszter, illetve a Postabank vezetői. A jelentés készítői attól tartanak, hogy az önkormányzati választások előttre időzítenek a nagyobbik kormánypártnak kínos ügyet, amelyben érintett volna Máté László, a szocialisták egykori pénztárnoka, akinek szerepe volt a Budai Hengermalom-ügyben. Az anyag szerzői szerint ezzel az üggyel próbálnák ellensúlyozni a Várhegyi-ügyet, illetve Keller László közpénzügyi államtitkár sajtótájékoztatóit.