További Belföld cikkek
- Záporokra és hózáporokra kell készülni, többfelé kifehéredhet a táj
- Sebestyén Balázs: Nagyon nagy a baj az országban, muszáj segítenünk
- Világelső lett a budapesti karácsonyi vásár
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
A gázkitörés kapcsán ismertté vált települést, Pusztaszőlőst meglehetősen elhanyagolták az elmúlt évtizedekben. Ez most megbosszulja magát, hiszen nincsen vezetékes víz a 175 lelket számláló faluban, így messzebbről kell a vizet a helyszínre szállítani.
A péntek délben keletkezett tűzhöz nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók, tizenöt jármű és ötven tűzoltó érkezett a helyszínre. A legnagyobb gondot eleinte az okozta, hogy a tűz közelében volt egy gázolajtartály, a környező bódékban pedig robbanásveszélyes gázokat tároltak. Ezeket sikerült a tűz közeléből elvontatni. A további teendők meghatározása a Mol Rt. szakemberei vártak, akik még pénteken az Orosháza melletti településre érkeztek.
A Mol illetékesei kezdettől hangsúlyozták, hogy nem a tűz eloltása a legfontosabb, hanem a gázkitörés megszüntetése, ehhez azonban hozzá kell férni a kút szájához. A berendezés megtisztítása jól haladt, vasárnap már több tartályt elmozdítottak a gázkút környékéről. Hétfőn a Nagy Szél nevű két MiG repülőgép-hajtóművel felszerelt oltóberendezés segítségével sikerült megdönteni a lángokat, és megvizsgálták a föld alatt lévő maradék berendezések állapotát.
A lángok elterelése után láthatóvá vált a tűz alatti tér, a munkapad, s kiderült, hogy a kitörésgátló függőleges helyzetben, ép állapotban van. A művelet során két szakember a tűz közvetlen közelében tanulmányozhatta a földgázkút állapotát. Hétfőn a berendezés tisztítása is jól haladt, egy harckocsival és két traktorral a körülbelül ezer fokos tűzből kihúzták a földgázkút legnagyobb darabját.
Vezetékes víz híján a tározók építését még pénteken meg kellett kezdeni, a hétvégén elkészült egy tízezer és egy ötezer köbméteres víztározó is. Az oltáshoz percenként 25-30 ezer liter vízre van szükség, így egy harmadik, ugyancsak ötezer köbméteres tározót is létesítenek Pusztaszőlősön.
A mentésben százötvenen vesznek részt, a Mol szakemberein kívül a katasztrófavédelem, a tűzoltók és rendőrség emberei is a gázkitörés helyszínén vannak, a katonaság pedig öt járművel vesz részt az oltásban. A tűzfészek közelében a 3-6 fős csoportok 5-10 percenként váltják egymást, folyamatos orvosi ellenőrzés mellett. A rendkívüli hőség miatt ugyanis egy bevetés során két liter vizet veszít az ott dolgozók szervezete.
Keddre megfordult a szél a gázkútnál, így láthatóvá és megközelíthetővé vált a kút szájának eddig lángokban álló része - jelentette be a helyszínen Bokor Csaba. A kút környezetéből kedden kihúztak egy csőrámpát és egy vízszintes hidat. Az oltáshoz szükséges logisztikai hátteret is biztosították, a hűtéshez szükséges vízmennyiség már a gödrökben van, így a vártnál gyorsabban fejeződhetnek be a munkálatok.