Fizetésemelésért jelentették fel a rendőrvezetőket

2007.09.20. 16:01
Rendőri vezetők háromszáz millió forintos fizetésemelésének ügyében nyomoz a Budapesti Katonai Ügyészség. Ha a bűncselekmény beigazolódik, a tettesre vagy tettesekre akár öt-tíz éves börtönbüntetés is várhat. A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének feljelentésének címzettje illetékesség szerint Bene László exfőkapitány lehetne, ám a nyomozást az ügyészség ismeretlen tettes ellen indította meg.

Az ügyben elöljárói hatalommal való visszaélés bűncselekménye miatt, valamint különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt nyomoz a Budapesti Katonai Főügyészség ismeretlen tettes ellen.

Kapitányi ragtól felfelé 290 rendőrnek 50 és 200 ezer forint közötti összeggel emelték illetményét, ám ehhez a döntéshez az aláíró Országos Rendőr-főkapitányság illetékesének nem volt törvényi felhatalmazása, mondta a feljelentést tevő szakszervezet főtitkára Szima Judit rendőr alezredes az Indexnek.

A Budapesti Katonai Ügyészség nem engedte át azonnal a szakszervezet feljelentését. Először feljelentés-kiegészítést rendeltek el, majd az úgymond a kisrendőrök képviseletére létrejött szakszervezet feljelentését elutasították. Ez ellen panasszal éltek, ami alapján a Katonai Főügyészség a nyomozás lefolytatására utasította a Budapesti Katonai Ügyészséget.

A fellebbezés szerint az eljáró ügyészség súlyos mulasztást követett el azzal, hogy nem vizsgálta meg mind a 290 személynél, hogy készült-e olyan minősítés róluk, ami a kiváló teljesítmény miatti javadalmazást megalapozottá tenné.

A szakszervezet szerint rendkívül aggályos a munkáltató részéről a 290 főembert megajándékozó döntés, hiszen szerintük elképzelhetetlen, hogy ez a közel 300 ember annyival jobban dolgozna, mint a további huszonvalahányezer alsóbb szintű vezetői és beosztotti állomány.

"Az emelések szabálytalanságára felhívtuk Bencze József országos rendőrfőkapitány figyelmét is, neki már hivatalból kellett volna észlelnie a bűncselekmény gyanúját, és feljelentést is kellett volna tennie, de ő válaszában csupán sajnálatát fejezte ki szakszervezetünk felé, és jelezte, hogy az intézkedést elődje, Bene László hagyta jóvá" - nyilatkozta az Indexnek Szima.

A főnökökről

A tavaly őszi zavargások után a szakszervezet nyílt levelében fogalmazta meg a rendőrség irányításának kritikáját. "Bízunk benne, hogy a nagyemberek által kimondott szavak - amikor a rendőrség megerősítéséről és minden segítség megadásáról beszéltnek - nem csupán a felfokozott pillatanyi társadalmi helyzetnek volt köszönhető. A rendőrök már megszenvedték a jogalkotói tehetetlenséget és dilettantizmust, amivel az elmúlt 16 évet - tisztelet a kivételnek - a rosszul értelmezett demokratikus szabadság jegyében igyekeztek a rendőröket és a rendőrséget, mint testületet ellehetetleníteni.p>

Az Országos Rendőr-főkapitányság kérdésünkre elismerte, hogy a kifogásolt többletjuttatásokhoz az elvi hozzájárulást Bene László adta meg. A tényleges emelések jóváhagyása azonban a hatósági szabályzat szerint illetékes vezető által (miniszter, országos főkapitány, megyei főkapitány) történt. Az ügy kivizsgálásához a Budapesti Katonai Ügyészség már tájékoztatást kért az ORFK-tól. Bekérték az összes fizetésemelésre vonatkozó parancsot és a teljesítményértékeléseket is.

Ács Tibor ügyészségi szóvivő az Index kérdésére elmondta, hogy bár a kifogásolt intézkedés jóváhagyóinak neve megismerhető a hatóság számára, ők egyelőre ismeretlen tettes ellen nyomoznak, és a nyomozásra való tekintettel nem árulhatják el a gyanúsítottak nevét. Ugyanakkor a jogszabályok szerint, ha a gyanúsított szolgálati jogviszonya megszűnt, az a kötelékből való elbocsátástól számítottan maximum egy évig vonható felelősségre.