Felajánlották, hogy lezárják a helyszínt
Lapid Lajos ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány közbiztonsági helyettese elmondta: a rendőrségnek nincs törvényi felhatalmazása arra, hogy vizsgálja a rendezvény célját, tartalmát. Ha azonban a rendőrség tisztában van azzal, hogy konfliktus lehet az egyszerre demonstrálók között, egyeztető tárgyalásokat kezdeményez. Így történt ez a vasárnapi demonstrációk előtt is. A Vörösmarty térre rendezvényt szervező magánszemély és a három szervezet képviselői megegyeztek abban: ki hol tartja megmozdulását, a két demonstrációt pedig kordonnal választják el.
Lapid azt mondta:a rendőrség felajánlotta, hogy lezárja a helyszínt, de a karám felállítását a szervezők arra hivatkozva utasították vissza, hogy rendezvényeikhez bárki csatlakozhat.
Kivezényelték a tartalékot
"A törvény szerint a rendezőknek kell fenntartaniuk a rendet" - hangzott el rendőrség hétfői sajtótájékoztatóján. Lapid Lajos elmondta: a rendőrség a jövőben sem hoz a demonstrációk megtartását tiltó határozatot, amennyiben a beadvány a gyülekezési törvényben foglaltaknak megfelel.
Lapid Lajos beszámolója szerint a Vörösmarty téren úgynevezett biztosítási terv alapján dolgozott a rendőrség. Eszerint valamennyi rendezvény biztosításához a helyszínen vagy tartalékban elegendő rendőri erő áll rendelkezésre. Elmondta: vasárnap a biztosítás parancsnoka kérte a tartalék állomány kivezénylését, ami meg is történt.
Biztosítják a rendet, ha a szervezőnek nem megy
Kökényesi Antal, Budapest főkapitánya szerint a szervezők feladata lett volna az is, hogy reagáljanak a színpad előtt történt "benyomulásra". A főkapitány emlékeztetett arra: a rendőrség azért van a helyszínen, hogy segítséget nyújtson a tömeg feloszlatásában, ha a szervező nem tudja biztosítani a rendet.
Kökényesi Antal kiemelte: a rendőrség a törvényi előírásoknak megfelelően tette a dolgát, és szerinte hiba lenne, ha véleményt mondana a rendezvény rendőri biztosításáról megfogalmazott nyilatkozatokról.