Schüssel csak bennünket érdekel
További Belföld cikkek
- Büntetőfékezéssel és lézerezéssel próbálta lassításra bírni az autós a mögötte haladót
- Szájer József: Egyszer így értelmezem az uniós jogrendszert, egyszer úgy
- Figyelmeztet a Magyar Közút: csak az induljon útnak, akinek halaszthatatlan dolga van
- Swietelsky-vezér: Sokkal nagyobb innovációs lehetőségek vannak a magyar aszfaltiparban
- Ezekhez a személyes adatainkhoz férhet hozzá a kormány az új lépésével
Normális módon egy ilyen jellegű kormányfői találkozás nem tűnt volna fel senkinek |
A Neue Zürcher Zeitung pénteki száma hosszabb cikkben foglalkozik az osztrák kancellár budapesti munkalátogatásával. A lap megállapítja: az EU-tagjelölt és Ausztriával hagyományosan szoros kapcsolatokat ápoló Magyarország a Béccsel szemben emelt szankciók miatt dilemmába került. Az NZZ szerint a döntés kényszerét egy "is-is" válasszal elütő Magyarország önállóságot demonstráló kísérletében az is szerepet játszik, hogy az országnak hosszútávon érdekében áll biztosítani Ausztria jóindulatát. A legközelebb eső EUországban ugyanis már előre ellenkezést vált ki a keleti bővítéssel szemben a vele járó szabad munkaerő-áramlás.
A bécsi Kurier szerint a négyszemközti és a delegációk körében folytatott beszélgetések fő témája Magyarország EU-csatlakozása volt. Megegyeztek arról, hogy az Ausztria számára is égető témák, mint például a határátlépő ingázók illetve a régiók fejlesztése ügyét egymással illetve Szlovákiával hármasban beszélik meg. A "politikai esős időszakban" kétszer annyit ér a jó szomszédság - idézi az osztrák lap Schüssel kancellárt. Teljesen ennek a szomszédságnak jegyében támogatja Orbán a bécsi kormányt az EU szankciókkal szemben.
A Die Presse "Schüssel utal az osztrák magyar tengelyre" címmel közöl beszámolót. A lap szerint a négyszemközti megbeszélések után az osztrák kancellár a "kelet európai együttműködés lenyűgöző tervét" vetette fel. Eszerint a kis országoknak ápolniuk kell a barátságot, nem csak gazdasági, hanem politikai téren is. Ezen túl éreztette, hogy Ausztria a jövőben nem csak Magyarországgal, hanem Szlovákiával is keresi a szorosabb együttműködés lehetőségét. Schüssel utalt arra, hogy belátható időn belül ezen országok vezetői hármas csúcstalálkozót tarthatnának.
A Der Standard meglátása szerint a magyar külügyminisztériumban szándékosan megpróbálják kisebbíteni a Schüssel látogatás jelentőségét. Ausztria szomszédos ország - szólnak a lap által idézett érvek - amellyel Budapest csak a bilaterális kapcsolatok útján válthat szót, szemben az EU intézményrendszerét naponta használó 14 tagországgal.
Magáról a találkozóról a mértékadó osztrák lap leírja, hogy a körülményektől függetlenül igen szívélyes volt. Orbán nem kevesebbre vállalkozott, mint lazított az EU által Ausztria ellen emelt karantén szorításán. "Az elképzeléseink hosszútávra szólnak" - hangsúlyozta a magyar miniszterelnök. A két ország együttműködésében perspektivikus lehetőségek rejlenek, nem utolsósorban azért, mert a magyar gazdaság fellendülése pozitív hatással van az osztrák gazdaságra.
A 14 EU tagállam Ausztria ellenes lépéseit Schüsselhez hasonlóan állítólag Orbán is "túldimenzionáltnak" minősítette |
Romániában a lapok az ortodox húsvét előtti uborkaszezon miatt nem sokat írtak a találkozóról. A Mediafax hírügynökség azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy Ausztria támogatja Magyarország uniós csatlakozását.