Perelik a házfoglalókat
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
Szerdán reggel megkezdődött a VII. kerületi Kazinczy utca 41. házfoglalóinak pere a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumának épületében. A bíróság egyenként hallgatja meg a 41 önkényes beköltözés szabálysértésével vádolt aktivistát, a helyszínen is segédkező szimpatizánsokat és az eseményről tudósító újságírókat.
A budapesti VII. kerület, Kazinczy utca 41-ben három évig üresen és érintetlenül állt egy önkormányzati tulajdonban lévő épület. A Centrum Csoport figyelmét felkeltette a kihasználatlan, lerobbant állapotú ház. Úgy gondolták, hogy a lebontásra ítélt ingatlan remekül hasznosítható közösségi célokra.
A kultúra szolgálatában
Házfoglaló a tárgyaláson
Tavaly október elsején 40-50 aktivista szimpatizánsaikkal és a sajtó képviselőivel együtt a helyszínre vonult, és birtokba vette az épületet. Korábban egy hasonló akcióval, az Úttörő Áruház elfoglalásával hívták fel a figyelmet magukra. Céljuk az volt, hogy kulturális, közösségi központot hozzanak létre, egyben rendbe hozzák a magára hagyott épületet és kertjét. Az akció egy szombati napon kezdődött, és egészen vasárnap délután 4-ig tartott.
A másfél nap alatt a fiatalok kitakarították a házat, bútorokat, képeket, könyveket vittek, hogy ezzel is otthonosabbá tegyék a környezetet. Úgy gondolták, hogy ezzel leteszik az alapjait egy nonprofit nyitott háznak, ahol a rászorulók ingyenesen juthatnak szálláshoz, ételhez, az érdeklődők kulturális rendezvényeket, kiállítótermet és további közösségi célokat szolgáló programokat látogathatnak.
Az ötlet nem egyedülálló, Nyugat-Európa számos országában találhatunk példákat a kihasználatlan és elhanyagolt épületek hasznosítására. Magyarországon azonban még nem létezik a hasonló kezdeményezéseket támogató civilek tevékenységéhez jogi háttér.
A rend őrei
Vasárnap délután kivonult a rendőrség a Kazinczy utcába, majd némi vitatkozás után felszólította a házfoglalókat, hagyják el az épületet. Az éppen akkor a helyszínen tartózkodók ellen önkényes beköltözés vádjával szabálysértési eljárás indult.
A VII. kerületi önkormányzat az akciót „nemtelen eszköznek” minősítette, és kifogásolta, hogy korábban a Centrum Csoport képviselői nem keresték meg őket hivatalosan.
A kezdeményezés mellé állt több civil szervezet és közéleti személyiség is, támogatásukat szolidaritási nyilatkozatban fejezték ki.
A Kazinczy utca 41-ben jelenleg hajléktalanoknak tart fenn menedékhelyet a kerületi önkormányzat, és várhatóan tavasszal megkezdődik az épület bontása.