További Belföld cikkek
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
- Óbuda vezetése szerint Kiss László a börtönben is dolgozik, járnak neki a juttatások
- Csökkent a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben
Az egyik ingyenes tárhelyen olyan dokumentumokat tettek közzé, amelyek szerint Rátosi Ferenc sümegi polgármestert 1983. február 12-én, a Belügyminisztérium III/III-1-b alosztálya beszervezte Rácz Ferenc néven. A dokumentumok szerint Rátosi feladata az volt, hogy egyházi intézményeknél vegyen részt a belső elhárítás tevékenységében. Az Index szerdán a Történeti Levéltárhoz fordult, és kikérte a polgármesterről esetlegesen előforduló iratokat.
Rátosi Ferenc
A polgármester cáfol
Rátosi szerint nem igaz, hogy beszervezték volna. A polgármester, aki szerdán délelőtt szembesült a váddal, az Indexnek azt mondta, hogy soha senkről nem írt jelentéseket.
A kisgazda politikusként polgármesteri tisztséget szerzett Rátosi több furcsa eltérést említett az Indexnek az állítólagosan róla szóló dokumentumban szereplő adatok, és az ő életrajzi adatai között. A dosszié szerint például őt 1983. február 12-én szervezték be, jóllehet csak három nappal később szerelt le Marcaliban. Ezután előfelvételisként az Esztergomi Hittudományi Főiskolára került. Az iskolát valóban Szegeden, Csongrád megyében fejezte be, de 1985-ig nem volt a megyével kapcsolata, és nem érti, hogy 1983-ban, miért foglalkozott volna vele a Csongrád Megyei Rendőrfőkapitányság.
Rátosi úgy tudja, hogy a Állam- és Egyházügyi Hivatal megpróbált embereket beszervezni, azonban vele soha nem próbálkoztak. A polgármester sejti, hogy kik állhatnak lejáratásának hátterében, mint mondta, a helyi fiatal baloldal és egy volt kisgazda fiatalember. Szitka Péter, a Fiatal Baloldal elnöke az Indexnek cáfolta, hogy a sümegi FIB állna az akció hátterében. Úgy tudjuk, hogy a dokumentumokat egy 'haromperharom' feladójú, ingyenes email címről küldték szét az ország számos szerkesztőségébe.