Nyolcvan százalékos megbízhatóság
A közölt adatok valódiságának igazolására semmilyen adatot nem kérnek. Az összesítés után az adatlapokat meg is semmisítik. Tehát a végeredményt nem lehet visszaellenőrizni. Éppen ezért a népszámlálást csak mintegy nyolcvan százalékos pontosságúnak ítélik.
Sok nyugdíjas és tanár végez felmérést
A számlálóbiztosokat a jegyző választja ki, és a Statisztikai Hivatal által szervezett 4-6 órás tanfolyamon vesznek részt. Általában megnyerő, jó kapcsolatteremtési képességekkel rendelkező személyeket választanak ki. A jelentkezésnek két törvényileg szabályozott kritériuma van: a nagykorúság és a magyar állampolgárság. A számlálást végző gárda túlnyomórészt önkormányzati dolgozókból, pedagógusokból, szociológusokból és nyugdíjasokból áll. Az első két csoportot általában a hivatal kéri fel, személyes ismeretség alapján. A nyugdíjasok jó kereset-kiegészítésnek tartják a népszámlálást.
Csak a kérdőívet lehet kitöltetni
A szociológusok a tereptanulmány lehetősége miatt jelentkeznek. Annak ellenére, hogy az adatokat nem összesíthetik és nem használhatják fel semmilyen tudományos munkához. A Központi Statisztikai Hivatal által kibocsátott lapokon kívül semmilyen kérdőívet nem lehet kitölttetni. Sem pártpolitikai sem piackutatással kapcsolatos felmérést nem lehet végezni a népszámlálással együtt. A kérdőív teljes kitöltése sem kötelező, mert az adatvédelmi törvény rendelkezései alapján a különleges adatok csoportjába utaltak három kérdéskört. A vallást, a nemzetiséget és a testi fogyatékosságokat firtató kérdésekre nem kell válaszolni.