Az SZDSZ felsorakozott a kórházátalakítás mögött

2007.01.13. 15:50
Az SZDSZ országos tanácsa kitart az kórházátalakítás reformja mellett, és cáfolták, hogy párton belüli, vagy akár koalíciós vita lenne a kérdésben. A testület szombati ülésén foglalkozott a párt alapszabályának módosításával, és határozott arról, hogy a március végi tisztújítás a jelenlegi alapszabály szerint történik. A 13. havi nyugdíj várhatóan nem szűnik meg, de beépülhet a havi nyugdíj összegébe. A liberálisok az olajkrízisből tanulva széleskörű társadalmi egyeztetést terveznek az energiapolitika terén.

Az SZDSZ országos tanácsa (OT) szombati ülésén ellenszavazat nélkül támogatta a kórházreform következetes véghezvitelét, ismertette Molnár Lajos egészségügyi miniszter üzenetét Kóka János, gazdasági tárca vezetője. "Nem térünk le az útról, nem adhatjuk fel" - fogalmazott.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is támogatja az átalakítást, cáfolta a koalíciós vitáról szóló feltételezéseket Bőhm András, az OT elnöke. Megjegyezte ugyanakkor, hogy koalíción belüli vita több szinten is folyhat. Hangsúlyozta, az SZDSZ-en belül nem alakult ki érdemi vita a témában, mert Demszky Gábor bírálataival főpolgármesterként lép fel, a párt szintjén ennek ellenére kitart a reformok mellett.

Készül az alapszabály módosítása

Kóka felméri támogatói körét
Kóka János a tisztújítás kapcsán elmondta, még nem döntötte el, hogy indul-e a pártelnöki pozícióért. Programot már készített, amivel végigjárja az SZDSZ szervezeteit, és ha kellő számú támogatót tud szerezni, megméretteti magát. A gazdasági miniszter által készített audit arról szól, hogy az SZDSZ hogyan tudja növelni szavazói bázisát, egyben áttekintést ad a párt előtt álló teendőkről is. A programot a tisztújítás eredményétől függetlenül Kóka János néhány hónapon belül nyilvánosságra hozza.

Az elnök szólt az SZDSZ alapszabályával kapcsolatos módosítási javaslatokról is, melyeket egy erre a célra alakított bizottság fogalmaz meg Horn Gábor ügyvivő vezetésével. Az OT szombaton határozott arról, hogy a küszöbön álló tisztújítás csak a jelenlegi alapszabály szerint történhet, a március 31-én esedékes küldöttgyűlésen még nem lép életbe a módosítás.

További feladatként fogalmazták meg az egyéni választókerületi rendszerre való átállás lehetőségeinek kidolgozását, valamint a kettős lista megszüntetésének kérdését. A jelenlegi alapszabály szerint ugyanis a küldöttgyűlés a 12 tagú ügyvivői testület felét a fővárosi listáról, másik felét a vidéki listáról választja. A témával az OT a következő, februári ülésen is foglalkozik majd.

Átalakulhat a 13. havi nyugdíj

Béki Gabriella a 13. havi nyugdíjjal kapcsolatban elmondta, hogy szerinte azt nem lehet megszüntetni, az átalakítást azonban ő is indokoltnak látja: a 13. havi nyugdíj beépíthető a havi nyugdíj összegébe, és ugyanabból a forrásból ápolási, illetve különböző egészségügyi szolgáltatások finanszírozhatóak. Kuncze Gábor pártelnök a múlt héten szólt arról, hogy meg kéne szüntetni a 13. havi nyugdíjat, de legalábbis át kéne alakítani. Béki tájékoztatott arról is, hogy az SZDSZ mihamarabb elkezdené a nyugdíjkorhatár emelését, amit azonban a német modellhez hasonlóan lassan és elnyújtottan vezetnének be.

Napirenden maradnak az energiaügyek

Kóka János az elmúlt napokban lezajlott olajkrízisről tájékoztatta a tanács tagjait, és következtetéseket vont le az eseményekkel kapcsolatban. Elfogadhatatlannak tartja, hogy Oroszország és egy tranzitország vitája miatt leálljon az ellátás, ezért szerinte nem szabad túl gyorsan továbblépni a témáról. Kóka felhívná a nemzetközi diplomácia figyelmét Közép-Kelet-Európa sajátos helyzetére, és piaci versenyt teremtene Magyarországon úgy, hogy az állam biztosítsa a kiegyensúlyozott ellátás feltételeit.

A gazdasági miniszter felhatalmazást kapott az OT-tól, hogy jövő hét elejére fórumot hívjon össze a kormányzati szereplők, környezetvédők és a kérdésben érintettek képviselőinek részvételével, ahol megtárgyalnák az energiatakarékosság, az energiahatékonyság témáját, valamint az alternatív energiaforrások használatának stratégiáját. Kóka János javaslatot tesz majd egy nemzeti energiatanács létrehozására, mellyel a szélesebb körű társadalmi egyeztetést akarja elősegíteni.