Az első pontban arról döntöttek, hogy az országos rendes vagy rendkívüli tisztújító küldöttgyűlést követően a helyi szervezetekben, a választmányokban, továbbá az országos tanácsban és az országos tanács elnökségében is tisztújítást kell tartani az országos tanács által meghatározott időtartamon belül. Korábban e döntések meghozatalára konkrétan meghatározott időpontot tartalmazott az alapszabály.
A második megváltoztatandó pontban arról kellett a küldötteknek szavazniuk, hogy a területi küldöttgyűlés és a rendkívüli országos küldöttgyűlés összehívásakor, azok időpontjáról, helyéről és napirendjéről a résztvevőket a rendezvény első napja előtt nyolc nappal kell értesíteni, korábban 15 nap volt a határidő.
A harmadik pontba belevették, hogy az SZDSZ tisztviselőinek, a küldöttgyűlési küldötteknek, valamint az országgyűlési és önkormányzati képviselőjelölteknek a megválasztása, listáinak meghatározása - beleértve a rendkívüli küldöttgyűlés küldötteinek megválasztását is - választásnak minősül.
A negyedik pont arról szól, hogy a küldöttek megválasztása az országos küldöttgyűlés előtt az országos tanács által meghatározott időrend szerint történik. Korábban ez úgy szólt, hogy a küldötteket a helyi szervezetekben a rendes, országos küldöttgyűlést megelőző hatvanadik és harmincadik nap között választják meg.
Az utolsó pont rendelkezését úgy módosították, hogy megüresedés esetén harminc napon belül kell új tisztségviselőt választani. Ez a pont korábban úgy szólt, hogy azokat a tisztségviselőket, akiket nem küldöttgyűlés választ, az országos tisztújító küldöttgyűlés után 45 napon belül kell megválasztani. Megüresedés esetén ugyancsak 30 napon belül kell új tisztségviselőt választani. (MTI)
Küldöttgyűlést tart ma az SZDSZ Budaörsön. A tanácskozáson arról döntenek, hogy kilépjen-e a párt az MSZP-vel 2006-ban kötött, majd 2007-ben megújított koalícóból. A szakításhoz két dolog vezetett. 1.: Gyurcsány Ferenc március végén előzetes koalíciós egyeztetés nélkül kirúgta a kormányból Horváth Ágnes liberális egészségügyi minisztert. 2.: Az SZDSZ szerint Gyurcsány Ferenc vezetésével leálltak az érdemi reformok, a szocialisták nem akarják betartani a koalíciós megállapodásokban rögzített pontokat, terveket.
A koalícióból való kilépésről az SZDSZ alapszabálya szerint az országos küldöttgyűlés hivatott dönteni, így a vasárnapi rendezvényen a küldötteknek kell szavazniuk a koalíció sorsáról. Ha a küldöttek a nyílt szavazáson a kilépés mellett döntenek, úgy az SZDSZ április 30-án elhagyja a koalíciót, és az MSZP kisebbségben folytatja a kormányzást.
Vezető SZDSZ-esek szerint nem az a kérdés, hogy a mai küldöttgyűlésen megszavazzák-e a koalícióból való kilépést, hanem az, mennyi (10 vagy 20%) lesz a nemek aránya. Döntenek az SZDSZ alapszabályának módosításán is, mivel nemrég kiderült: a jelenlegi szabályok csalásokat tettek lehetővé, a legutóbbi, 2007-es tisztújító küldöttgyűlésen több álküldött is részt vett és szavazott is.
Sorra érkeznek az SZDSZ-esek Budaörsre, az AutoexpoM1 nevű intézménybe, 9-kor zárt ajtók mögött még ülésezik egyet az országos tanács, aztán 10-kor elkezdődik a küldöttgyűlés. Az első napirendi pont a koalícióról való döntés, a második pedig az alapszabály-módosítás.
Megérkezett már Horn Gábor, Böhm András, Kovács Kálmán és Magyar Bálint.
Török Gábor politikai elemző egy december elején készült elemzésében úgy vélekedett, hogy Kóka János a koalícióból való távozást elősegíti és hátráltatja is. Megállapította, hogy Kóka népszerűtlensége komoly tehertétel a pártnak, így maga is része a problémának.
Ha tehát Kóka az egészségügyi reform miatt a kilépés mellett dönt, „annak könnyen alakulhat ki egy olyan értelmezése, hogy Kókának már semmi sem számít; hogy elkeseredett és átgondolatlan, következményeit tekintve kiszámíthatatlan eszközökkel próbál némileg javítani renoméján". „Másik olvasatban ugyanakkor éppen Kóka érdek nélkülisége lehet a kilépés mellett szóló legfontosabb érv."
Kóka számára a kérdés úgy merül fel: a pártelnök már így is az a politikus, aki az értelmezések szerint történelmi mélypontra juttatta az SZDSZ-t. Ennek alapján „elképzelhető, hogy Kóka még megéri, amint a hosszú távú előnyök beérnek. Ilyen szempontból a kilépés egy korrekciós lehetőség az elnök számára, hogy történelmi tettével más pályára állítsa az SZDSZ-t".
Az imént bemondták, hogy két büfé várja a vendégeket, az egyikben lehet dohányozni, a másikban tilos. Felszólították a küldötteket, hogy frissítsék magukat, mindjárt kezdődik a tanácskozás.
A levegős csarnok díszletét luxusautók dobják fel, májusfák világoskék szalagokkal, útbaigazító táblák, és zsibongás az ülésteremben. Rövidesen kezdenek.
Kiosztották az újságíróknak ugyanazt a tájékoztatót, amit a küldöttek is megkaptak az alapszabály-módosításról. Lényegében technikai változtatásokról van szó, melyek lényege, hogy az egy hónap múlvára tervezett tisztújításra új küldötteket tudjanak állítani. Eddig erre két hónap állt rendelkezésre, ezt most a felére csökkentenék.
Korábban azt mondták, kevesebb küldöttet akarnak delegálni a küldöttgyűlésekre, így az eddigi 10 helyett 15 tagonként lehetne állítani egy küldöttet, a most kiosztott tájékoztatón azonban ez nem szerepel.