Pártelnöki kortesbeszédet tartott Gyurcsány
További Belföld cikkek
- „Csilli-villi kiadványok, plakáthegyek, ingyen dínomdánom” – dagad a botrány a csepeli óvodabezárások körül
- Pótlóbuszok, késések és kimaradó járatok – ez a kedd sem lesz a MÁV napja
- Újabb lépés a zöldebb bolygó felé: egymillió hulladékgyűjtő kukát oszt ki ingyen a Mohu
- Az Orbán-beszéd alatt őrizetbe vett exrendőr: Folytatom a tiltakozást, míg ki nem esek egy kórházablakból
- Holttestet találtak egy leégett tanyaépületben
Szerdán késő estébe nyúlt a szocialista párt vezérkarának és a megyei elnököknek a találkozója, amely gyakorlatilag Gyurcsány Ferenc első pártelnöki kortesbeszédének felelt meg. Kiszivárgó információk szerint Gyurcsány a zuglói, zártkörű találkozón három pillérét említette elnöki elképzeléseinek. Ezek a társadalmi szervezetekkel való kapcsolat megerősítése, a párton belüli alkalmazottak feladatainak, azaz a munkaszervezet pontosítása és a párt költségvetésének hatékonyabb felhasználása.
Ki akarnak látni
a politikusok
(Fotó: MTI)
A találkozó lényegében a párt minden szinten végbemenő tisztújítását előzte meg. A vezérkar és a megyei vezetők tisztázni akarták, milyen kilátásokkal vághatnak neki a következő éveknek. A megyei vezetők harmada, fele lecserélődik a következő hetekben, és Hiller István pártelnök helyett is új pártelnököt választanak. Az egyedüli aspiráns eddig Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, akit az MSZP több szervezete már jelölt a posztra.
Az ülés a kormányfő hosszas bevezetőjével kezdődött. A miniszterelnök három pontba sűrített felszólalása a párttagság és elsősorban a vezetők feladatainak pontosítása, a pártkassza elosztása és a civil szférávfal való hatékonyabb együttműködés érintésével kacskaringózott. A kormányfő kijelenette, a kormányprogramról tudja, hogy nem mindenben baloldali, nem mindenben szociáldemokrata, de most nincs más lehetőség, írja a megbeszélésről írt beszámolójában a Népszabadság.
Az Indexhez kiszivárgó információk szerint Gyurcsány megváltoztatná az eddig helyzetet, hogy a párt belső költségei milyen arányban oszoljanak meg a programok finanszírozása és a működés között (eddig a működés vitte el a pénz nagy részét). Szintén nem tisztázott, hogy ki ossza el a pártpénzt, egyes elképzelések szerint továbbra is a kongresszus legitimálná a pártpénztárnokot, de felmerült, hogy az elnökség jelölné ki a jövőben.
A miniszterelnök pártelnöki elképzeléseibe tartozik a munkaszervezet újragondolása is. Erre a megyei és helyi irodavezetők munkáját tudjuk példaként felhozni. Az irodavezetők ugyanis költségekről és operatív ügyekről döntenek, de a legtöbb helyen beleszólnak a politikai ügyekbe is, ami az aktuális vezetőkkel szembeni kevésbé lojális, vagy a velük szemben álló politikát képviselő párttagok pártéletét gyakorlatilag ellehetetleníti. A jövőben az irodavezetők kizárólag operatív feladatokat látnának el, a politikát meg kellene hagyni a politikusoknak, legalábbis Gyurcsány elképzelései szerint.
Vacsorával zártak
A civil szervezetekkel való kapcsolattartást minden párttag feladatává szabnák, szóba került az utánpótlásképzés is, amelyet többen problémásnak látnak. Az ülésen felszólalt még Szekeres Imre és Hiller István is, és voltak akik továbbgondolásra sarkallták az eddig elhangzott ötleteket, majd a megbeszélés végén közös vacsorán oldódtak a politikusok.