Székely: Rugalmasabb lesz a kapacitáselosztás
További Belföld cikkek
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
- Toroczkai László: A Fidesz önmagát fogja elpusztítani
- „Álljon a görcs a lábába és a kezébe, aki ilyet csinál” – Gyurcsány Ferencet kidobták Debrecenben
Rugalmasabb lesz a járó- és fekvőbeteg-ellátás kapacitáselosztása, a végső szót a regionális tiszti főorvos mondja ki; módosítják a gyógyszer-gazdaságossági törvényt és a gyógyszerészek doktori címet kapnak, mondta az egészségügyi miniszter a keddi kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.
Szijjártó Péter szerint az egészségügyet ma leginkább a pénztelenség, és a kormányzati ámokfutás által keltett működési zavarok jellemzik.
Székely Tamás tárcavezető a legfontosabbnak az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló jogszabály (kórháztörvény) módosítását tartja. Ennek megfelelően a szakellátásban országosan meghirdetik a minimális óraszámokat, amelyeket a fenntartónak biztosítania kell, és maximálják a biztosító által finanszírozott ellátásokat.
Az ellátásszámokat évente újraosztják, amelyre a biztosító tesz javaslatot, a regionális egészségügyi tanácsok pedig javaslatokat tehetnek, a döntést azonban a regionális tiszti főorvos hozza meg, közölte a tárcavezető. Az egészségügyi intézmény fenntartója kezdeményezhet majd, ha saját intézményein belül ellátást szeretne átcsoportosítani - ezt szintén a területileg illetékes tiszti főorvosnál kell kezdeményezni és azt ő is engedélyezi.
A tartósan kihasználatlan kapacitásokról szólva Székely Tamás azt mondta, azokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) folyamatosan figyelemmel kíséri, és javaslatot tehet azok átadására olyan intézményeknek, amelyeknél arra szükség van.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy a járóbeteg-ellátásban - hasonlóan a kórházakhoz - bevezetik a területi ellátási kötelezettséget, amely a szolgáltatóra ró kötelezettséget: eszerint a területéhez tartozó lakhelyekről érkező betegeket köteles ellátni.
Az OEP-nek kell majd ellenőriznie az ellátási előírások betartását. A biztosító, amennyiben hiányosságot talál, az adott szakmára szóló szerződést módosíthatja, felbonthatja és az ellátást átadhatja egy súlyponti vagy országos intézménynek, mondta Székely Tamás. Az Alkotmánybíróság korábbi határozatát figyelembe véve módosítják a gyógyszer-gazdaságossági törvény gyógyszerismertetői díjra vonatkozó passzusát is, fejtette ki a miniszter.
A változtatás eredményeként csak azon orvoslátogatók után kell fizetni a gyógyszergyáraknak havi 416 ezer forintot, akik ténylegesen ezt a tevékenységet végzik. (Az Ab azt kifogásolta, hogy a törvény minden regisztrált orvoslátogatóra nézve kötelezővé tette a díj fizetését, függetlenül attól, hogy az adott gyógyszerismertető valóban végezte-e ezt a feladatot.)
Szintén a gyógyszertörvény módosítása kapcsán pontosítják a gyógyászati segédeszköz fogalmát, továbbá a jövőben a gyógyszerészek is doktori címet kapnának.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, Székely Tamás nem az egészségügy valós problémáiról beszélt a kormányszóvivői tájékoztatón, hanem pr- és kommunikációs eszközökkel próbálja elterelni arról a figyelmet.
Mint kiemelte, az egészségügyet ma leginkább a pénztelenség, és a kormányzati ámokfutás által keltett működési zavarok jellemzik. Hozzátette, a pénztelenség és az egészségügyre rákényszerített működési zavarok az ellátás biztonságát veszélyeztetik.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: "40-50 milliárd forintos reálérték csökkenést kell elszenvednie az egészségügyi szférának". Hozzátette, az egészségügy jelenlegi helyzetében ilyen elvonás alapvetően veszélyezteti az egészségügy működőképességét.
Véleménye szerint a teljesítmény-volumenkorlát okozza a kórházak legnagyobb ellátási zavarát. Ezt a korlátot el kell törölni, jelentette ki a szóvivő. Mint hangsúlyozta, a teljesítmény-volumenkorlát embertelen, szakmaiatlan és teljesen felesleges szabályozás.