A Szentszék kiáll a magyar püspökök mellett
További Belföld cikkek
- Akkora forráshiánnyal küzdenek a tankerületi központok, hogy már az iskolai kirándulásra is alig jut
- Lakatos Márk összes születésnapi rendezvényét lemondták
- Dudás Miki piaci árusnak állt, miután édesapját brutáliusan összeverték
- Egyre bátrabbak vagyunk, de még több életmentő kézre lenne szükség
- Rég nem tapasztalt összefogást váltott ki a magyarokból a háború
Konstruktív együttműködés
A nunciatúra mindenekelőtt teljes egészében felidézte a katolikus egyházfő Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz intézett beszédét. II. János Pál pápa kiemelte, hogy ebben az évben Magyarország belépett az Európai Unióba, s ezzel új fejezet kezdődött történelmében.
Szólt arról is, hogy rendkívül nagyra értékeli a Magyarország és a Szentszék között az elmúlt években kötött jogi egyezmények sorát, különösen a katolikus egyház magyarországi közszolgálati és hitéleti tevékenységének finanszírozásáról szóló megállapodást. Ez jogilag kötelező érvénnyel határozza meg az egyház szerepét a magyar társadalom életének e fontos területén, tiszteletben tartva a vallásszabadságra és az oktatásra vonatkozó emberi jogokat.
A katolikus egyházfő reményének adott hangot, hogy a konstruktív együttműködés szelleme jellemzi majd a jövőben is az egyház és az állam munkáját "a megállapodásban foglaltak hűséges végrehajtása során".
Jó állampolgárként
A nunciatúra a pápa beszédének szó szerinti közlése után emlékeztet arra, hogy a szentatyával való találkozás után a miniszterelnököt Somogyi Ferenc külügyminiszterrel és Hiller Istvánnal, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának vezetőjével együtt fogadta Angelo Sodano bíboros, államtitkár. A megbeszélés hozzávetőlegesen ötven percig tartott.
"A megbeszélés során a miniszterelnök kijelentette, hogy nagyra becsüli a katolikus egyház és más egyházak szerepét abban a szolgálatban, amit szociális és kulturális téren fejtenek ki Magyarországon, mondván többek között: e nélkül Magyarország nem lenne az az ország, ami" - írta a képviselet. Hozzátette: mindazonáltal a miniszterelnök megerősítette a szentatyához intézett beszédében elhangzott szavait, miszerint a katolikus egyház túlságosan sokat foglalkozik a politikával, amint azt a kettős állampolgárságról szóló népszavazás és az Oktatási Minisztérium előtti december 14-i tüntetés alkalmával tette.
"Erre vonatkozólag a bíboros államtitkár megjegyezte, hogy a magyar püspökök jó állampolgárokként csak aggodalmuknak adtak hangot a közjóért, és a Szentszék kiáll mellettük, mert csak azt kérik, ami a megállapodás szerint jár. A tüntetéssel kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy azon jelen voltak minden magyarországi történelmi egyház képviselői" - közölte a nunciatúra.
Gyakoribb párbeszéd
Ezután az államtitkár "következetesen aláhúzta a párbeszéd fontosságát, megdöbbenését fejezvén ki a tény fölött, hogy a kormány nem tartja tiszteletben a Horn Gyula miniszterelnök és Angelo Sodano bíboros által 1997-ben aláírt, Szentszékkel kötött megállapodást". Emlékeztetett arra, hogy a megállapodást - aláírása után - megfelelőképpen ratifikálta a magyar parlament.
A bíboros felkérte a magyar kormányt "a párbeszéd alkalmainak gyakoribbá tételére" mind a Szentszékkel, a budapesti nunciatúrán és Magyarország szentszéki nagykövetségén keresztül, mind pedig a püspöki konferenciával, a különböző kormányzati hivatalok, különösen a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának egyházi kapcsolatok államtitkárságán keresztül. Hiller István kulturális miniszter és Somogyi Ferenc külügyminiszter készségüket fejezték ki a párbeszédre.
"Végezetül mindkét fél kijelentette, hogy egyetértenek a párbeszéd újrakezdésében, az állam és egyház kapcsolatait érintő problémákról" - áll az Apostoli Nunciatúra közleményében.
Nem minden egyház
Az Oktatási Minisztérium előtt az egyházi iskolák finanszírozásának megváltoztatása ellen tartott múlt keddi demonstráción a református egyház hivatalosan nem képviseltette magát, noha az iskolaigazgatók között felszólalt egyik intézményének vezetője is. A református egyház az MTI-hez eljuttatott aznapi közleménye szerint "nem tartotta időszerűnek", hogy a tüntetést "a református iskolák is támogassák jelenlétükkel".
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke a távirati irodának vasárnap elmondta: a szervezet nem kívánja bevinni a politikát a zsinagógákba és a gyerekeket kivinni az utcára.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!