Csak az ügynöklistákat hozná nyilvánosságra az MSZP
További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
Az MSZP azt akarja, hogy "minden felnőtt állampolgár bemehessen a hivatalba, megismerhesse bárkivel kapcsolatban, volt-e ügynök, megismerhesse azon személyek listáját, akikkel az ügynök együtt dolgozott, vagy akiknek jelentést készített" - pontosította az MSZP vezetőinek szerdai bejelentését pénteken Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese, akinek a vezetésével a szocialisták javaslatot készítenek elő az ügynöktörvény módosításához.
A szocialista politikus elmondta, garanciákat is szeretnének beépíteni a javaslatba, mivel nem fordulhat elő, hogy a megfigyeltek magánélete "médiazsákmánnyá" váljon. Hiller István, az MSZP elnöke szerdán bejelentette, hogy "az összes, - 1944. december 21. és 1990. február 14. között - a III-as főcsoportfőnökségnél és az állambiztonsági hivatalnál született iratot, amelyet a Történeti Levéltárban őriznek, korlátozás nélkül hozzáférhetővé teszi.
Három törvényt módosítanának
"Rólam is bárki megkérdezhesse, hogy voltam-e ügynök és én is bárkiről megkérdezhessem volt-e ügynök" - mondta Burány péntek délutáni sajtótájékoztatóján. Az MSZP szerint az állambiztonsági iratok korlátlan megismeréséhez a Történeti Levéltárról, a személyes adatok védelméről, valamint a közokiratokról, közlevéltárakról szóló törvényt mindenképpen módosítani kell.
Bárki nyilvánosságra hozhassa a listát
Burány Sándor közölte, céljuk az, hogy a megszerzett információkat bárki saját felelősségére nyilvánosságra hozhassa. Mint mondta, csak olyan törvénymódosításokat nyújtanak be és támogatnak, amely biztosítja, hogy az áldozatok magánélete ne sérüljön.
Kuncze Gábor SZDSZ-es pártelnök pénteken azt mondta, hogy meg kell fordítani az eddigi szabályozást, amely csak a megfigyelők személyiségi jogait védte, a megfigyeltekét nem. Ezzel kapcsolatban Kuncze Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy az iratokban a megfigyeltek életének intim részletei is szerepelhetnek.
Az MSZP és az SZDSZ is egyetért abban, hogy a jelenleginél több szankció nem érheti, ha valakiről kiderül, ügynök volt.
Az SZDSZ üdvözli a Hiller István szocialista pártelnök által bejelentett javaslatot a rendszerváltás előtti állambiztonsági iratok megismerhetővé tételéről, jelentette ki pénteken Kuncze Gábor. A szabad demokrata pártelnök azt mondta, hogy pártja a bejelentést fordulatnak tekinti az MSZP politikájában, amely eddig a nyilvánosságra hozatal megakadályozására törekedett. "A játéknak vége" - fogalmazott budapesti sajtótájékoztatóján az SZDSZ elnöke, és emlékeztetett arra, hogy pártja 5215 nappal ezelőtt, 1990-ben nyújtotta be a Demszky Gábor és Hack Péter nevével fémjelzett ügynöktörvény-javaslatot. Az SZDSZ - tette hozzá - a nyilvánosság további kiterjesztése mellett is kiáll, és csak azt tartja kérdésesnek, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök érvényesíteni tudja-e törekvését az MSZP országgyűlési frakciójában.
Kuncze Gábor hangsúlyozta, hogy az SZDSZ kész bárkivel együtt szavazni, aki támogatja az állambiztonsági iratok nagyobb nyilvánosságát. A politikus a két alapvető kérdésnek az iratokat kutatók körének megállapítását, illetve annak megismerését nevezte, hogy kik jelentettek, kiknek és milyen módon.