|
Kattintson a nagyításhoz! |
Több mint egyórás avatóünnepség előzte meg az Andrássy út 60-ban berendezett Terror Háza Múzeum kapuinak megnyitását, melyen elsőként Orbán Viktor miniszterelnök léppett be. A becslések szerint harmincezres tömeg némán, fegyelmezetten hallgatta a szónoklatokat, a résztvevők nemzeti színű lobogókkal érkeztek, transzparenst csak elvétve lehetett felfedezni a hatalmas tömegben. A vörös fényekkel megvilágított épület mellett ácsolt színpadról először felolvasták Zbigniew Brzezinski, a volt amerikai elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó levelét. Brzezinski a budapesti múzeum megnyitója alkalmából azt üzente, hogy a XX. század két totalitárius rendszere egyaránt az emberiség gyalázatává vált, kulturális szempontból mindkettő a barbarizmus modern változata volt.
Vastaps Orbánnak
A több tízezer érdkeklődő vastapssal és ovációval fogadta Orbán Viktor miniszterelnököt, aki úgy vélte avatóbeszédében, hogy a Terror Háza megnyitásával rács mögé dugtát a múltat. Rácsapták az ajtót a nagyképű, betegeskedő, rossz XX. századra, még épp időben, mielőtt visszatért volna. A kormányfő szerint a múzeum falai szimbólikusan a múltat választják el a jövőtől. Mert, ha bemegyünk a kapun szembetaláljuk magunkat a múlttal, ha kijövünk onnan, viszont már a jövőben vagyunk.
Orbán Viktor azt mondta, hogy a szocializmus összeomlása után, a XX. század utolsó pillanataiban az erőszak elszenvedőinek volt erejük nemet mondani a bosszúra. Az áldozatok, a megalázottak, a szüleiket, testvéreiket, gyermekeiket elvesztők, a túlélők áldozata és józansága tett bennünket képessé arra, hogy egyetlen élet elvesztése, egyetlen erőszakos cselekedet nélkül szerezzük vissza a nemzet függetlenségét, a polgárok szabadságát. Főhajtás, elismerés, köszönet érte - fogalmazott a miniszterelnök.
Összezárt diktatúrák
Orbán Viktor kifejtette: nem azért van szükség erre a múzeumra, hogy a fiatalok a félelemről, a megaláztatásról személyes élményeket szerezzenek és megborzongjanak, hanem hogy tudják, mit álltak ki az előttük járók. Mint mondta, a felnövekvő nemzedék előtt világossá kell tenni, hogy a szabadságot nem adják ingyen, nehéz küzdelem, súlyos szenvedések árán lett jobbá a világ, amelyben élünk. A kormányfőhangsúlyozta: a béke, biztonság, szabadság és jólét nem magától értetődő jog, hanem egymást követő nemzedékek kemény munkával felépített teljesítménye. "Két diktatúrát zártunk össze, jól megférnek egymás mellett, ez pedig nem véletlen" - fogalmazott a kormányfő, hozzátéve, hogy egyik diktatúra sem működhetett volna idegen csapatok segédlete nélkül, mert nem tarthatták volna meg hatalmukat. Szerinte a gonosz világmegváltást ígért, s helyette annyi tellett tőle, hogy a pincében kínozza az embereket. Orbán úgy vélte: "a múzeum megnyitásával rács mögé zártuk a félelmet és a gyűlölelet, de nem feledjük".
A múzem az utolsó érdeklődőig nyitva
Az avatóünnepség részeként Orbán Viktor lépett elsőként az új múzeumba, őt kormányáűnak tagjai követték. A szervezők bejelentették, hogy óránként 600-an nézhetik meg a tárlatot, de vasárnap addig nem zárnak be, amíg az utolsó érdeklődő be nem jutott. A résztvevők emléklapot kaptak, s bár korábban cáfolták, hogy ingyen belépőként szolgál majd a papíros most mégis ezt tudatták a szervezők.
.
|
Kattintson a nagyításhoz! |
Unokáink is látni fogják
Balás-Piri László, a múzeumot működtető közalapítvány elnöke felidézte, hogy az Andrássy út 60. egykoron a nyilaspárt székháza volt majd több mint egy évtizeden át az ÁVO, illetve az ÁVH működött benne. A szónok szerint azért fontos a Terror Háza létrejötte, mert így az utánunk jövők is megtudhatják, mik is történtek az Andrássy út 60-ban. Balás-Piri közölte, avatóbeszéde befejezéseképp hogy "a múzeum az önöké, reméljük unokáink is látni fogják".
Az MSZP megváltoztatná az új múzeum nevét
| |
Az MSZP választási győzelme esetén az Emlékezés és Megbékélés Házának nevezné az Andrássy út 60. alatt álló jelenleg a Terror Háza nevet viselő épületet - jelentette be sajtótájékoztatón Kovács László szocialista pártelnök vasárnap Budapesten a Parlamentben. Az ellenzéki politikus szándékukat azzal indokolta, hogy az MSZP nem a terrornak akar emléket állítani, hanem az áldozatoknak. A múlt tragikus eseményeiből nem új gyűlölet szításához merítünk erőt, hanem a megbékéléshez. Hiszen éppen az a múlt egyik legfontosabb tanúsága, hogy a fizikai terrort mindig a félelemkeltés, a szellemi terror előzi meg, a gyűlölködés tüze táplálja - tette hozzá. Kovács László hangsúlyozta: a szocialisták elutasítják a terrort, "a vöröset és a fehéret egyaránt, mert semmilyen eszme nem igazolja az erőszakot". Elutasítjuk a szellemi terrort is. Azt, ha a mindenkori hatalom saját gondolkodását, saját ízlését rá akarja kényszeríteni a társadalomra, az alattvalónak tekintett emberekre - hangoztatta a pártelnök. Hozzátette: az MSZP Magyarország jövőjét nem a gyűlölködésre, hanem a társadalom békéjére, nyugalmára kívánja építeni és nemcsak a parlament, az intézmények működésében, hanem a közgondolkodásban is több demokráciát akar.
|
|
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!