A kancelláriaminiszter átláthatatlan állama
A Sajtószabadság Központ, a TASZ és a Védegylet véleménye szerint ha a törvényt a jelenlegi formájában elfogadják, akkor Magyarországon befellegzett a tényfeltáró újságírásnak, és sérül mindannyiunk joga, hogy tájékozódjunk a közügyekről.
Az SZDSZ emiatt már felszólította Gyurcsány Ferencet, hogy a kormány vonja vissza a javaslatot. Elfogadásához egyszerű többség kell csak, így elbukhat a kisebbik koalíciós párt ellenállásán.
Az átláthatatlan állam
A javaslat segítségével a mindenkori kormányzat "tetszése szerint foszthatja meg a polgárokat attól, hogy érdemi vitát folytassanak a közügyekről", a törvényjavaslathoz tartozó "titokköri jegyzék méltatlan egy demokratikus jogállamhoz", írja közleményében a három szervezet.
A törvényjavaslat szerint például titkosíthatók a kormány gazdaságpolitikai stratégiájára vonatkozó javaslat adatai, a gazdasági szerkezet átalakításával kapcsolatos tervek, a komparatív előnyök kiaknázásra vonatkozó adatok; a költségvetés tervezésével kapcsolatos adatok; az ágazati árpolitika és hatósági ármegállapítás keretében készített tervezési adatok.
De nem ismerhetnénk meg, az Európa Terv és a Nemzeti Fejlesztési Terv előkészítésével összeföggő információkat, az autópályák koncessziós szerződéseit, a kormány által megrendelt tanulmányokat, szakértői javaslatokat, sorolja hosszan a három szervezet a következményeket.
Mivel a javaslat a politika teljes területét érinti, elfogadhatatlannak tartják, hogy Kiss Péter kancelláriaminiszter az előkészítés során "megelégedett a szakmai közvéleménnyel", és felszólítják a kormányt, a javaslat visszavonását követően kezdjen társadalmi nézetegyeztetést egy új titokszabályozásról