Relatív MSZP-vereség várható
További Belföld cikkek
- Kilépett a pártból a Vas vármegyei LMP teljes elnöksége
- Trollkodás lavina indult Bonyhádon, mindenki a Tisza Párt szavazóira nyomul
- Felsővezeték-hiba miatt nem járnak a vonatok a győri vasúti fővonalon
- Kisbusz ütközött kamionnal az M1-es autópályán, heten megsérültek
- Lázár Jánosék teljesen központosították a kommunikációt, tömegesen mondtak fel a munkatársak
A Vision Consulting négy lehetséges népszavazási forgatókönyvet (lásd az ábrát) dolgozott ki, és küldött el az Indexnek, mi csak a két legvalószínűbbet ismertetjük részletesen. A három népszavazási kérdést nem tárgyalták külön, azt feltételezik, hogy mindháromnál közel azonos eredmény születik majd.
Az elemző cég szerint még egy 90:10-re elveszett, de eredménytelen népszavazás is jobb a kormányoldalnak, mint egy „csupán” 60:40-re elvesztett, de eredményes. A népszavazás legvalószínűbb kimenetele a szocialisták relatív veresége. Ez a forgatókönyv valósul meg akkor, ha a népszavazás eredményes, de az igen szavazatok száma a két és fél milliót nem haladja meg.
Várható reakciók
Török Gábor és kollegái szerint ebben az esetben a Fidesz értelmezésének középpontjában az állna, hogy az állampolgárok világos véleményt mondtak, és a népszavazási eredmény a kormánypolitika egészéről szól. A Fidesz igyekezne folyamatosan napirenden tartani ezt a kérdést.
Az MSZP elfogadná az eredményt; de a fő értelmezési irány a népszavazási eredmények korlátozottságára utalna: arra, hogy a népszavazás csupán három kérdésről szólt, és semmilyen további jelentősége nincs.
A népszavazás utáni napokat a szocialisták gyors reakciója és témaelterelési szándéka, valamint a Fidesz markáns akciói jellemeznék. A kormány – a népszavazás napirenden tartásának esélyeit csökkentendő – minél előbb végrehajtaná a népszavazás eredményéből következő döntéseket, és igyekezne továbblépni. A miniszterelnök „az élet megy tovább” retorika alkalmazása mellett saját kezdeményezéseiről beszélne, folytatná a februárban elkezdett programismertetést.
Újabb cél
A Fidesz azzal szembesülne, hogy miközben a radikálisok a kormány megbuktatását követelik – amire a pártnak nincs eszköze –, a kormányoldal a siker esélyével próbálja a napirendről eltüntetni a népszavazást. Ezt a Fidesz csak egy újabb akcióval, bejelentéssel vagy eseménnyel tudná meggátolni. Ezért ebben a forgatókönyvben a legnagyobb az esélye, hogy a Fidesz komoly utcai rendezvényt tart, amelyen újabb célt tűz ki támogatói elé.
A Fidesz meghatározó politikusai közül viszont sokan nem fogadnák örömmel ezt az eredményt, hiszen ebben a helyzetben lehetetlenné válna bármilyen kihívás Orbánnal szemben, miközben az eddigi politika visszaigazolása a győzelem relatív volta miatt csak mérsékeltnek lenne tekinthető.
A kormányoldalon a kihívók és a kormányfő között köttetett kompromisszum túlélheti a relatív vereséget, és lehetőséget adhat a miniszterelnöknek, hogy a következő évben némileg javítson helyzetén. Ugyanakkor a miniszterelnök ebből a februári, számára pozitív nekirugaszkodásból is gyorsan visszaeshet. Ez hosszú távon aláásná a helyzetét, és gyöngítené pozícióit a kihívókkal szemben.
Mi lenne, ha a Fidesz veszítene?
A másik, az előbbinél kevésbé valószínű forgatókönyv a Fidesz relatív veresége. Ez a helyzet állna elő akkor, ha az igenek jelentős győzelme mellett sem jön össze az eredményességhez elegendő igen szavazat. Ebben az esetben az eredmény értelmezésének vitája kezdődhet el.
A Fidesz értelmezésében döntő szerepet az igenek magas aránya kapna, a szocialisták az eredménytelenségre koncentrálnának. A Fidesz, mivel az igenek csak kevéssel lesznek a küszöb alatt, megpróbálná befolyásolhatatlan külső tényezőkre fogni a vereséget, és az eredményt nem vereségként definiálná.
A szocialisták ebben az esetben tartózkodnának a látványos győzelmi jelentéstől, de aktívan megkérdőjeleznék a szavazás jelentőségét és értelmét.
Ha ez a forgatókönyv érvényesül, a kormányoldal és az ellenzék érdekei megegyeznek majd: minél hamarabb elfelejteni a népszavazást.
A totális vereségre épült forgatókönyvek ezekhez képest sokkal kevésbé valószínűek, igaz, a totális MSZP-vereségnek sokkal nagyobb az esélye.