Bumerágként üthet vissza az MSZP-re a vizitdíj visszavonása

2007.11.21. 14:56
Alaposan felkavarta a vizet a koalícióban, hogy egy szocialista képviselő visszavonatná a kormány reformintézkedéseinek emblematikus elemét, a vizitdíjat. Ez a lépés üzenet lehet az SZDSZ-nek, kifogná a szelet a Fidesz népszavazási kezdeményezésének vitorlájából, de bumerángként vissza is üthet: az ellenzék azt mondhatná, lám, a kormány belátta tévedését és meghátrált. Furcsa helyzet állt elő: a szocialista képviselő javaslatát a Fidesz megszavazná, Gyurcsány Ferenc viszont egyenesen Észtországból üzent, hogy elutasítja.

Szakmai javaslat, magánakció vagy körmönfont politikai fegyver Tóth Károly szocialista képviselő javaslata a vizitdíj és a kórházi napidíj visszavonására? Mi értelme lenne most visszavonni az egészségügyben fizetendő díjakat, amelyeket hosszú politikai csatározások árán vezettek be idén februárban.

Úgy tudjuk, Tóth már vagy két hete mondogatta, hogy a vizitdíj eltörlését célzó javaslatot akar a Tisztelt Ház elé terjeszteni, ám sem a kormányzat, sem saját frakciója nem vette túl komolyan. Végül különösebb frakcióbeli egyeztetés nélkül nyújtotta be az indítványt.

Tóth Károly azzal érvel, hogy ha valódi biztosítók jönnek létre, azok az egészségügyi miniszter ígérete szerint is megvalósítják a hatékony betegirányítást. Ezzel tehát szükségtelenné válna a vizitdíj és a kórházi napidíj mint "fontos szerepet betöltő szemléletformáló eszköz".

Fizetni kell később is

A vizitdíj és a kórházi napidíj szerepe ugyanis eredetileg az, hogy a betegben is tudatosítsa: az orvosi ellátás nem ingyen van, a vizsgálatok, a gyógyszerek, a kórházban fekvés után az államnak jelentős kiadásai vannak (a befizetett járulékokból). A vizitdíj és az ágydíj tehát az indokolatlan orvoshoz járást, kórházban fekvést, a rendelők terheltségének csökkentését célozza.

Tóth Károly érvelése a liberálisok szerint szakmai szemmel sem állja meg a helyét. Az európai országok kétharmadában eddig is volt vizitdíj, azokban az országokban is, ahol több-biztosítós rendszer működik.

Az Egészségügyi Minisztérium közleménye szerint a vizitdíj eredményei már láthatók, kevesebb lett a felesleges orvos-beteg találkozó, a háziorvosok átlagosan havi 180 ezer forint bevétele van. Egyes területeken a hálapénz is visszaszorult, a vizitdíj és a napidíj pedig nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a társadalombiztosítás idén már nem veszteséges, állítja a tárca.

Németországban például meg is tiltják a biztosítóknak, hogy a vizitdíjat kifizessék a betegek helyett, így ugyanis elveszne annak értelme. A parlament előtt lévő törvényjavaslat szerint Magyarárszágon arra lenne lehetőség, hogy a pénztár bizonyos fontos kezelések, szűrővizsgálatok vizitdíját visszatéríti (de fontos elem, hogy azt előbb a beteg maga fizesse meg).

Politikai alapon nézve Tóth Károly javaslatának három megszólítottja is lehet. Szólhat a Fidesznek, szólhat az SZDSZ-nek és szólhat Tóth Károly és a szocialisták választóihoz. Vegyük sorra a szcenáriókat.

Üzenet a Fidesznek

Ha maga a kormány vonná vissza a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, értelmét veszti a jelenleg háromkérdéses fideszes népszavazás gondolata. Csak a tandíj kérdése marad, az viszont nem biztos, hogy tömegeket mozgatna meg.

Fideszes képviselők ugyanakkor kérdésünkre azt mondták, mindegy hogyan, de a céljukat elérik, s ezzel azt lehet mondani: lám, lám a kormány meghátrált és belátta tévedését.

„Ha Tóth Károly javaslata eljut a szavazásig, a Fidesz támogatni fogja azt”, mondta az Indexnek Horváth Zsolt, az egészségügyi bizottság fideszes tagja. „Kezdettől elleneztük a vizitdíjat, ezért népszavazással vagy anélkül, minden törvényes eszközzel támogatjuk annak visszavonását”, mondta a képviselő.

A vizitdíj nemcsak hogy fölösleges adminisztrációt okoz és a hálapénz ellen sem jó, de a meghirdetett célja is téves, mondta Horváth Zsolt. Az első orvoshoz fordulást ugyanis nem lehet pénzzel korlátozni. Honnan tudná ugyanis a beteg, hogy egy könnyen kezelhető problémáról vagy egy súlyos betegség jeléről van szó. Egy időben fel nem ismert és nem kezelt betegség később súlyos egészségromlást, a biztosítónak pedig magas költségeket jelent, érvelt a képviselő. A párt szerint ezért a háziorvosokra kell bízni, kit küldenek az ellátórendszer magasabb szintjére.

Tóth Károly szerint nem szabad az életet a Fideszhez mérni. "Én ellenzem a Fidesz népszavazási kezdeményezését, hisz a parlament kompetenciájába tartozó ügyeket visz a köz elé. Az más kérdés, hogy az élet egyszerűen meghaladta a vizitdíjat, és a kórházi napidíjat" – mondta a szocialista politikus. Javaslata egyébként szerinte pont reformelkötelezettségét mutatja, hisz azt jelzi: bízik a pénztárak sikeres működésében.

Üzenet az SZDSZ-nek

Az SZDSZ-szel az utóbbi hetekben éles vitákba bonyolódó szocialisták ezzel a javaslattal is azt tudják megmutatni, hogy a liberálisok maguknak tulajdonított egészségügyi reformja a nagy testvér, a szocialisták belegyezésén vagy nemtetszésén múlik. Egy 1 százalékos párt tehát ne ugráljon.

Üzenet a választóknak

Főként Tóth Károly választóinak. A képviselő lépését lehet egyfelől populista fogásnak minősíteni, egy fontos különbség azonban van az SZDSZ és az MSZP között. Az SZDSZ inkább listás párt, így sikerei országos, globális intézkedésekből táplálkoznak. Az MSZP viszont az egyéni kerületekben elért eredményeire is figyel, így a képviselők nehéz helyzetbe kerülnek választóik előtt a népszerűtlen intézkedések miatt.

Információink szerint az SZDSZ köreiben úgy látják, Tóth Károly lépése inkább a szocialista párt teljes zavarodottságát mutatja. „Csak egy irányítatlanná vált, szétesett pártban kaphatnak teret ilyen önjáró kezdeményezések”, mondta egyik nyilatkozónk. „Tóth Károly javaslata súlyos politikai hiba is, amely a kormány alkalmatlanságát is bizonyítaná. Olyan ez, mintha egy hadsereg vezérkara februárban azt mondaná, hogy teljes fegyverzetben északi irányba támad, de amikor novemberben meglátja az ellenséget, megijed, és kiadja a parancsot a visszavonulásra”, fogalmazott informátorunk.

Üzenet Tóth Károlynak

A szocialisták körében sem tartják jó ötletnek Tóth Károly húzását. A vizitdíj bevezetésének ódiuma ugyanis egy az egyben a szocialisták fejére szállt vissza, s így a nagyobbik kormánypárt népszerűségét amortizálta. A köztudatban ez a tarifa nem a hatékony egészségüggyel kampányoló SZDSZ egyik eredménye, hanem Gyurcsány és az MSZP egyik újabb sápja.

Mivel pedig ezt a szocialisták már úgyis megszívták, azaz a tarifák eltörlése gyakorlatilag nem hoz kimutatható népszerűség-növekedést, sokan oktalanságnak tartják, hogy a vizitdíjból és a kórházi napidíjból befolyó 13 milliárd forinttól megfosszák a költségvetést, miközben a Fidesz elégedetten hátradőlhet, hogy a kormány meghátrált.

Azt Tóth sem vitatja, hogy az egészségügyi intézményeknek égető szüksége van a fent említett 13 milliárd forintra, de ezt az összeget szerinte az új pénztáraknak kell kigazdálkodnia. "Ez az 1500 milliárd forintos egészségügyi kassza kevesebb mint egy százaléka, ennyi hatékonyságjavulás pedig mindenképpen elvárható az új szisztémától" – érvel Tóth. A képviselő nem partizánakcióban szeretné keresztülverni javaslatát, ahhoz mindenképpen meg kívánja nyerni képviselőcsoportja támogatását.

A jelek szerint erre kevés esélye van. Tóth Károly javaslatával a baltikumi hivatalos látogatáson tartózkodó kormányfő és MSZP-elnök sem ért egyet. "Azt gondolom, hogy erre a díjra szüksége van a magyar egészségügynek, a magyar háziorvosoknak, ez fejlesztéseknek a forrása" – mondta Gyurcsány Ferenc Tallinnban.

Hasonlóképpen nyilatkozott az Indexnek Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke is. „Egy képviselőnek természetesen joga van ahhoz, hogy a frakcióval nem egyeztetett indítványt nyújtson be, de én személy szerint nem támogatom a javaslatát a vizitdíj eltörlésére” – fogalmazott Kökény Mihály.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Európa Tanács: A békés gyülekezéshez való jog szavatolása kötelezettség minden tagállam számára

Európa Tanács: A békés gyülekezéshez való jog szavatolása kötelezettség minden tagállam számára

A letartóztatásnak szigorúan csak legvégső eszközként van helye a hatóságok eszköztárában.

április 14., 06:37

  • Belföld
Kocsis Máté: A guruló eurókért bármire képes a Tisza Párt, petíciót indítunk

Kocsis Máté: A guruló eurókért bármire képes a Tisza Párt, petíciót indítunk

A Fidesz frakcióvezetője szerint mindenáron hatalomra akarnak kerülni.

április 13., 18:13

  • Belföld
Kihirdették a Tisza Párt nem hivatalos népszavazásának eredményét

Kihirdették a Tisza Párt nem hivatalos népszavazásának eredményét

Magyar Péterék állításuk szerint az ország összes, 3155 településén jártak.

április 13., 17:55

  • Címlapon
Fogynak az ellenfelek, egyre többen tekintik diktátornak Volodimir Zelenszkijt

Fogynak az ellenfelek, egyre többen tekintik diktátornak Volodimir Zelenszkijt

A háború legsúlyosabb problémája politikai jellegű.

tegnap, 20:01

  • Belföld
Hatalmas területen ég a szemét Rákosrendezőnél

Hatalmas területen ég a szemét Rákosrendezőnél

Öt vízsugárral oltják a tüzet.

április 13., 21:04

  • Belföld
Hosszabb menetidőre számítson, ha Székesfehérvárról akar Szombathelyre utazni vasárnap este

Hosszabb menetidőre számítson, ha Székesfehérvárról akar Szombathelyre utazni vasárnap este

Pótlóbuszokat állított be a vasúttársaság.

április 13., 19:51

  • Belföld
Példátlan botrány lehet a parlament mai üléséből

Példátlan botrány lehet a parlament mai üléséből

Alaptörvény-módosítás, blokád és tüntetés.

április 14., 07:12

  • Belföld
Erős széllökésekkel ismét lecsaphat a saras eső

Erős széllökésekkel ismét lecsaphat a saras eső

Komor időjárás köszönt ránk.

április 14., 05:46

  • Belföld
Magyar Péter: Jövőre már egy másik Magyarországon fogjuk ünnepelni a húsvétot

Magyar Péter: Jövőre már egy másik Magyarországon fogjuk ünnepelni a húsvétot

Közösségi oldalán kívánt kellemes ünnepet követőinek a Tisza Párt elnöke.

tegnap, 21:43

  • Címlapon
Szörnyű kudarc a Fehér Házban: Giorgia Meloni segítette ki a saját tolmácsát

Szörnyű kudarc a Fehér Házban: Giorgia Meloni segítette ki a saját tolmácsát

Donald Trumpnak kellett fordítani.

tegnap, 19:10

  • Belföld
Rollerrel zúzták le a parkoló kocsit, majd leléptek

Rollerrel zúzták le a parkoló kocsit, majd leléptek

Megpróbáltak lehúzódni a szemben jövő autó elől.

április 14., 07:27

  • Belföld
Kilométeres torlódások miatt nehéz eljutni a fővárosba, az M3-as és az M0-s is elesett

Kilométeres torlódások miatt nehéz eljutni a fővárosba, az M3-as és az M0-s is elesett

Országszerte felújítások és balesetek nehezítik az autósok reggelét.

április 14., 08:48

  • Címlapon
Hatalmas rendőri akció Németországban, lelőttek két embert

Hatalmas rendőri akció Németországban, lelőttek két embert

Az elkövetőt helikopterrel keresik.

tegnap, 20:49

  • Belföld
Kis magyar blokádtörténet: a taxisoktól a gazdákon át a diáktüntetésekig

Kis magyar blokádtörténet: a taxisoktól a gazdákon át a diáktüntetésekig

Összeszedtük a rendszerváltozás utáni nagyobb demonstrációkat, amelyeken valamilyen blokád segítette az érdekérvényesítést.

április 13., 16:08

  • Címlapon
Villám csapott a Wizz Air gépébe, Madridban ragadtak a budapesti utasok

Villám csapott a Wizz Air gépébe, Madridban ragadtak a budapesti utasok

Sok kisgyerekes család járt pórul, ők többnyire a repülőtér padlóján fekve várakoznak.

tegnap, 20:14

  • Címlapon
Hatalmas baleset történt a horvát utakon, meghalt a válogatott labdarúgó

Hatalmas baleset történt a horvát utakon, meghalt a válogatott labdarúgó

Összesen négy autó ütközött.

tegnap, 07:51

  • Belföld
A meghátrálás a legyőzhetőség látszatát keltené, ezt a Fidesz nem engedheti meg magának

A meghátrálás a legyőzhetőség látszatát keltené, ezt a Fidesz nem engedheti meg magának

A Tisza Párt a kampánygépezet építésén dolgozik, ám Magyar Péter országjárásának fő célja nem az, amire elsőre gondolnánk.

április 13., 06:02

  • Belföld
Takács Péter: Brüsszel és a Tisza Párt sunyi alkuja blokkolja 50 kórház felújítását

Takács Péter: Brüsszel és a Tisza Párt sunyi alkuja blokkolja 50 kórház felújítását

Az államtitkár sorra bemutatja azokat az intézményeket, amelyek érintettek.

április 13., 14:37

  • Belföld
Meghalt Láng Gusztáv irodalomtörténész

Meghalt Láng Gusztáv irodalomtörténész

88 éves volt.

április 13., 10:26

  • Belföld
Macskamentés miatt kellet betörni egy budapesti plázában parkoló autó ablakát

Macskamentés miatt kellet betörni egy budapesti plázában parkoló autó ablakát

Bár az állat még lélegzett, a helyzet sürgős beavatkozást igényelt.

április 13., 11:18

  • Címlapon
Parlamenti képviselő és családja vesztette életét Boszniában, szörnyethaltak az autópályán

Parlamenti képviselő és családja vesztette életét Boszniában, szörnyethaltak az autópályán

A nagy sebességgel haladó Volvo belerohant egy kamion pótkocsijába.

tegnap, 20:35

  • Belföld
Egy seregélyesi iskolában értelmet nyert egy agydaganat után lábadozó kislány élete

Egy seregélyesi iskolában értelmet nyert egy agydaganat után lábadozó kislány élete

Csak eddig volt magányos Larina, a sors több tucat baráttal ajándékozta meg.

április 13., 11:59

  • Belföld
Tanítványai gyászolják a balesetben meghalt tanárnőt

Tanítványai gyászolják a balesetben meghalt tanárnőt

A tragédiának még egy halálos áldozata volt, egy férfi, aki megpróbált segíteni.

április 13., 06:30

  • Belföld
Szakadékba zuhant egy túrázó Visegrádnál

Szakadékba zuhant egy túrázó Visegrádnál

Pár órával később a Mátrában esett le egy kiránduló egy szikláról.

április 13., 15:32

  • Címlapon
Elrabolták egy pécsi anyaotthonban lakó nő négy hónapos csecsemőjét

Elrabolták egy pécsi anyaotthonban lakó nő négy hónapos csecsemőjét

A gyermeket a saját apja rabolta el, hogy bosszút álljon az anyán.

tegnap, 21:25