Pécs nemet mondott a tubesi radarra

2007.12.20. 13:57
Pécs város képviselőtestülete új építési tervet fogadott el, amelyben nincs helye a Tubesre tervezett NATO-lokátornak. Az eredetileg a Zengőre tervezett katonai objektum ettől még felépülhet Pécsen, ha a bíróság is úgy gondolja.

A pécsi önkormányzat csütörtökön rendkívüli ülésen mondott nemet a Tubesre tervezett NATO-lokátorra. A légvédelmi radar helykeresési kálváriája ezzel tovább húzódhat. A több mint húszmilliárdos tornyot még 1995-ben kezdték tervezni, akkor még a Zengő csúcsára. Helyi civilek, környezetvédők és a köztársasági elnök tiltakozása miatt új helyszínt keresett a Honvédelmi Minisztérium, és hosszas vita után a Tubes csúcsát jelölték ki. A helyiek ez ellen is tiltakoztak. A kiszemelt terület Pécs közigazgatásához tartozik, de a város most ellenáll az építkezésnek.

A pécsi önkormányzat csütörtökön úgy módosította a város építési tervét, hogy ne legyen mód radart építeni. Az MDF javaslatára azt is megszavazták, hogy a tiltás folyamatban lévő ügyekre is vonatkozzon. A tubesi építkezés folyamatban lévő ügy.

Pécs önkormányzata ezzel megváltoztatta korábbi véleményét. A kormánypárti többségű közgyűlés ugyanis korábban nem adott ki változtatási tilalmat a Tubesre, pedig a helyi ellenzék ezt követelte. Még az év első felében ezzel a képviselők zöld utat adtak az építkezésnek. Tasnádi Péter (MSZP) polgármester szerint akkor jogkörével visszaélt volna a közgyűlés, és nemzetbiztonsági érdekek is azt diktálták, hogy a város ne akadályozza a lokátor megépítését.

Most annyiban változott a helyzet, hogy a honvédelmi tárca kiadta ugyan az építési engedélyt, ám ezt civil szervezetek és Pécs városa megtámadta. A Legfelsőbb Bíróság még nem döntötte el, hogy érveiket elfogadja-e. A mostani döntés csak akkor akadályozhatja meg a radar felépítését, ha a Legfelsőbb Bíróság elfogadja a panaszokat, és új építési engedély kiadására kötelezi a minisztériumot. A város ettől függetlenül azt reméli, hogy a tárca mindenképpen figyelembe veszi véleményüket.

A csütörtöki pécsi döntést viszont a honvédelmi minisztérium támadja meg. Az illetékes közigazgatási irodához fordulnak, mert szerintük alkotmányellenes az önkormányzat tiltó határozata. A tárca szerint visszamenőleges hatályú jogszabályt nem lehet hozni, ráadásul az önkormányzatnak nincs is hatásköre állami feladatokat megakadályozni.