Tudósítónk jelentése szerint a tömeg nőttön-nő a Kossuth téren, ahol most 5-6 ezren lehetnek.
Ébresztő!, Ébresztő! és Ria, ria Hungariát kiabált a Miskolcon felvonuló három-négyszáz fős tömeg este. Dudáltak, tapsoltak, zászlót lengettek. Öt-hat 16-18 éves szervező terelte, 6-8 rendőr kisérte a tüntetőket, kedélyes hangulatban.
A miskolci filmszemlén tartózkodó indexest egy szőrmekereskedő helyezte képbe: a tüntetők "a Városháza előtt mennek el, ami a komcsiké, a Szadesz székháza előtt mennek tovább, és onnan a Főutcán át a Maszop székházhoz, és onnan vissza Petőfihez. Minden este ugyanez a felvonulás útvonala. Kezdetben 1500-an voltak". - Hogy most miért vannak ilyen kevesen? - "Egyrész sokan dolgoznak, másrészt ez egy kommunista fellegvár, innen jött Grósz Károly is. De ez most segít az ellenzéknek" - mondta a szőrmekereskedő.
A Parlament előtt tüntetésre nemrégiben száz kiló kenyér, harminc kiló hagyma, több zsák krumpli és más alapanyagok érkeztek Alsónémediből - jelentette tudósítónk. Riporterünknek az egyik szervező azt mondta: olyan jó az ellátás, hogy lassan nem tudnak mit csinálni a sok kajával.
"Amit Gyurcsány Ferenc és a Gyurcsány-kormány tett az elmúlt években, az valószínű gazdasági bűncselekmény" - jelentette ki a Fidesz alelnöke pénteken Egerben. A kormányfő magatartása kimerítheti a hűtlen kezelés, a közérdekű adatok eltitkolása, a csalás és a választás rendje elleni bűncselekmény tényállását - közölte Varga Mihály.
A Fidesz ebben a helyzetben megvizsgálja büntető eljárás kezdeményezésének lehetőségét Gyurcsány Ferenc ellen - tette hozzá a politikus. Varga Mihály szerint egy kisvállalkozó sem takarózhat az APEH vagy a VPOP előtt azzal, hogy az elmúlt két évben hazudott és meghamisította a gazdasági adatokat. (MTI)
A Moody's Investors Service szerint kétséges, hogy ha a jelenlegi kormányfőt eltávolítják, utódja képes lesz-e továbbvinni a megkezdett költségvetési reformokat.
A parlamenti pártoknak nincs közük a fővárosi vandalizmushoz, jelentette ki a titkosszolgálatokért is felelős kancelláriaminiszter pénteken a Klubrádió Kontra című műsorában. Szilvásy György elmondta, nincs minden részletében feltárva, milyen erők állhatnak a rendbontások mögött, amit pedig tudnak, arról nem szívesen beszélne.
Arra a felvetésére, miszerint egyesek szerint több mint gyanús, ami az MTV székházánál történt, annyira bénult volt a rendőrség, esetleg direkt úgy irányította valaki, hogy botrány legyen, Szilvásy György közölte: a feltételezés önmagában rágalom, "felháborító vádaskodás, tulajdonképpen hazugság, aminek semmilyen alapja sincsen". A "probléma abból származott", hogy előre nem lehetett sejteni, erőszakos cselekmények lesznek.
Szilvásy György közlése szerint a Fidesz szombatra tervezett, időközben lemondott nagygyűlését nem az veszélyeztette volna, hogy valaki ott robbantani akar, sokkal inkább az, hogy "valakik ráépülnek, kihasználják a tömeget".
A Kossuth téren a kezdeti káosz után, a felszólalókat már szűrik. Hogy mi alapján, és hogy kit engednek a színpadra, arra egy rendező válaszolt munkatársainknak. A gondot az jelentette, hogy a vasárnapi tüntetések óta számos színvonaltalan és "szalonképtelen" beszédet is hallani lehetett, ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy a felszólalni kívánók beszédüket előbb írásban az erre kijelölt embereknek megmutatják. Ha írás nincs akkor elég csak szóban közölni, miről szól majd a szónoklat. Szűrőszó például a zsidó. Sőt, nemrég a színpadon egy férfi "zsidózni" kezdtett, de a moderátor a szónoklat után arra kért mindenkit, hogy egyetlen nemzetet se "vegyen a szájára".
Már mintegy öt-hatezer ember lehet a Kossuth téri kormányellenes tüntetésen. A gyülekező tömeg már a villamossíneken áll, így a villamos nem járnak.
A Gallup budapesti vizsgálata szerint Demszky Gábor támogatottsága a biztos szavazók körében 48 százalékos, Tarlós Istváné 45 százalékos. A legfrisseb kutatás szerint a Fidesz nyerheti a budapesti pártlistás voksolást.
A Kossuth téren üdvrivalgásban tört ki a néhány ezres tömeg, amikor a szpíker fennhangon üdvözölte az egészségügyi dolgozókat, aztán többek között a szolnokiakat is. Mint tudjuk, az egészségügy nem üzlet, aminek a legvehemensebb hangoztatója Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének vezetője is feltűnt a tüntetők között, és magával hozott egy hatalmas lufit is, amely a tömeg fölött népszerűsíti szervezetét, az EDDSZ-t.
Angela Merkel német kancellár ismeri az öszödi beszéd teljes szövegét, a kancellár egyetértett azzal a felvetésemmel, hogy ez a problémákkal való egyfajta bátor szembenézés volt, amit Magyarországnak már régóta meg kellett volna tennie, s ez nem csak magyar jelenség – tájékoztatta Gyurcsány Ferenc a magyar újságírókat berlini találkozójáról. Gyurcsány Ferenc a Bertelsmann Alapítvány Európa Fórumára érkezett Berlinbe. Merkellel főként Európai Uniós ügyekről és a magyar konvergenciaprogramról tárgyalt.
Gyurcsány állítása szerint nem esett szó köztük arról, hogy az Európai Néppárt a Merkel által vezetett Kereszténydemokrata Unió (CDU) kezdeményezésére szólította volna fel Gyurcsányt a lemondásra. Az MTI értesülése szerint erről sem Merkelnek, sem hivatalának nem volt tudomása. (MTI)
Tudósítónk jelentése szerint komoly dilemmába került az a hagyományőrző egyesület, amelynek lovas tagjai közül az egyiknek szöget ütött a fejébe, hogy egyenruhában és lóháton talán nem volna megfelelő a Kossuth téren parádézni, mert még a végén tömegoszlató rendőröknek nézik őket. Nem kis hezitálás után civil ruhában és ló nélkül voltak kénytelenek megjelenni a magyar kultúrát is megjeleníteni kívánó Kossuth téri eseményen.
Mintegy hatvan ausztriai magyar tartott péntek este tüntetést a bécsi magyar nagykövetség épülete előtt a Gyurcsány - kormány leváltását követelve. Az MTI-t Szabó Lajos 56-os veterán értesítette a tüntetésről. Hangsúlyozta, hogy a megmozdulás szervezőinek semmi közük egyetlen ausztriai magyar szervezethez sem.
Elénekelték a magyar himnuszt, Gyurcsány távozását követelő jelszavakat kiabáltak, majd Szabó Lajos főszervező beszéde után átadták tíz pontba foglalt követeléseiket a nagykövetség két diplomatájának. A németül megírt petícióban a kormány lemondását, az Európai Unió ellenőrzése alatti azonnali választásokat, a 17 év alatt végrehajtott privatizáció ellenőrzését követelik, valamint kettős állampolgárságot a határon túli magyaroknak.
Nemrég kaptuk az információt, hogy a Havanna lakótelepen plakátragasztás közben három szocialista aktivistát megtámadtak. Egyikük éppen egy létrán tartózkodott, amikor öten meglepték őket. Informátorunk szerint a létrán álló alól kirúgták a szerkezetet. Az aktivisták ezután egy kapualjba húzódtak, ahonnan értesítették a rendőröket, akik forró nyomon elkapták és előtállították a randalírozókat.
Ezekben a percekben zárják be a Liberálisok Házát, három órával előbb, mint szokták. Papp György igazgató az Indexnek elmondta, a héten már negyedszer kellett korában bezárni a központot. Fél tíz körül rohamrendőrök is megjelentek a helyszínen. Az igazgató nem kapott semmilyen információt a rendőrségtől, hogy készül-e valami, de a biztonság kedvéért bezárják a házat.
Az egyik felszólaló 50 politikus nevét olvasta fel, akik szerinte az izraelita felekezethez tartoznak, és ez bizonyítja "hogy Magyarország nem antiszemita". A nevek között elhangzott Orbán Viktor, Horn Gyula, Kuncze Gábor és Dávid Ibolya neve is. A felszólaló a Fidesz elnökét kollaborációval is vádolta, miután szerinte meg tudná buktatni a kormányt, de nem akarja, hanem asszisztál nekik. (MTI)
Csaba testvér levelét olvasták fel a téren, amikor az indexes népszámláló átforgott a tízezres határon, jelentették tudósítóink a Kossuth térről.
A tüntetésen felolvasták az értékmegőrző egyesület felhívását. Az előadó szerint a főleg élsportolókat és művészeket tömörítő szervezet támogatja a tüntetést, illetve a kormány lemondását szorgalmazza. Hozzáfűzte, hogy az erőszakos cselekményektől elhatárolódnak. Álláspontjuk szerint ezek miatt Gyurcsányt, illetve "a rendőrség bűnös tehetetlenségét" terheli a felelősség. A levelet többek között Balázs Fecó, Pataki Attila, Eperjes Károly, Fábry Sándor, illetve Grosics Gyula, Kárpáti György olimpiai bajnok vízilabdázó és Mészöly Kálmán egykori labdarúgó írták alá. (MTI)
Tudósítónk szerint egy feltehetően részeg, a fejét csuklyával eltakaró férfi rá akarta borítani az asztalt az árusokra, mert "hasznot húznak" a tüntetőkből (valóban drága holmikat árulnak, egy perec 450 forint), de a rendőrök megakadályozták ezt. A férfit viszont nem állították elő, csak finoman rávették arra, hogy menjen arrébb, és hagyja békén el az árusokat.
Nemrégiben az egyik felszólaló eloszlatta azokat az állítólag a tömegben terjedő rémhíreket, hogy a vidékről a fővárosba tartó tüntetőket megtámadták volna. Nem támadták meg.
Nem sokkal ezelőtt arra hívták fel a rendezők figyelmét, hogy néhányan gyanús röplapot osztogatnak a tüntetőknek. Az irat egy bizonyos nemzetközi békenapra hívta az embereket csütörtökre, azaz tegnapra. A békenapot többek között a szcientológiai egyház és alapítványa szervezi. A röplapokat még időben elkobozták, mielőtt nagyobb baj bekövetkezett volna.
Egy férfi tudósítónknak izgatottan mesélte, hogy nemrég a rendőrök három fiatalt kiemeltek a tömegből és a kordon mögé vitték őket. Az viszont nem derült ki, hogy az intézkedésnek mi lehetett az oka.
22:41-es postunkban már említettük, hogy a szcientológiai egyház a nagyobb létszámú tömeget a téren kihasználva saját tegnapi eseményét reklámozza. Nemrég egyiküket a rendezők elzavarták. Tudósítónk szerint azonban az egyház aktivistái mintha csak osztódnának, hirtelen megötszöröződtek, és a tértől nem messze osztogatják röplapjaikat.
Futótűzként terjed a hír, hogy Bolgár György betelefonálós műsorába sorban telefonáltak be a Kossuth téri bértüntetés intézményéről beszámoló hallgatók. („Ez hihetetlen, most már Ön a harmadik, aki ezt mondja”.) Kapunk az adásról leiratot emailben, halljuk innen-onnan. A betelefonálók történetei hasonlóak: kíváncsiságból kimentek a térre, valaki melléjük szegődött, majd ötszáz forintot ajánlott nekik óránként, ha ott ácsorognak tüntetést mímelve. Az egyik betelefonáló azt is kinyomozta, hogy az aktív balhézásért a fiatalabbaknak egy ezrest fizetnek óránként.
Tudósítóink vasárnap óta ott vannak a téren, kb. egész nap, de semmi hasonlót nem tapasztaltak, vagy hallottak. Persze ettől még bármi lehetséges.
Újabb nyilatkozatot fogadtak el a tüntetők a budapesti Kossuth téren péntek este. A tüntetők nemzeti kerekasztal létrehozását kezdeményezik, amelynek egyik oldalán a Forradalmi Nemzeti Bizottmány, a másikon pedig a parlamenti hatalom állna.
Az új nyilatkozat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és a kormány menesztését, az új politikai rendezés előkészítését tartalmazza, valamint azt, hogy a "Gyurcsány-jelenség" többé ne ismétlődhessen meg. A nyilatkozat tartalmazza azt is, hogy a bizottmány köteles tevékenységéről folyamatos tájékoztatást adni, valamint azt, hogy új alkotmányt hoznának létre - a Szent Korona értékrendje alapján - a nemzetgyűlés munkájának eredményeképpen.
Körmenden a rendőrök nem engedték tüntetni a helyi MSZP-székház közelében összegyűlt embereket. A városban hétfő óta esténként több száz ember demonstrált a kormány lemondását követelve. A pénteki tüntetést azért nem tarthatták meg, mert azt jogszabályok szerint 72 órával előbb be kellett volna jelenteniük. A demonstrálni kívánók tudomásul vették a történteket. (MTI)
A szervezők közlése szerint jogászok csoportja fogalmazta meg - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök balatonőszödi beszéde alapján - azt a büntető feljelentést, amelyet péntek este bocsátottak aláírásra a Kossuth téren tüntetők elé, hogy azt utána eljuttassák a Legfőbb Ügyészséghez.
Az irat azt is tartalmazza, hogy miután az abban megfogalmazott "ismeretlen tettesek" között olyan személyek lehetnek, akik magas állami pozícióban vannak, a Legfőbb Ügyészség vonja saját hatáskörébe az ügyet. A dokumentum megfogalmazói közérdekű adatok visszatartásával, illetve meghamisításával, a választási eljárási törvény - a választók félrevezetésével összefüggő - megsértésével, valamint különösen nagy értékű csalás bűntetteivel, illetve vétségeivel vádolják az "ismeretlen tetteseket."
A Kossuth téren már oszladozik a tömeg, maximum négyezren maradtak. Tudósítónk szerint nagyon szellősen állnak az emberek a téren, könnyen átjárható a tömeg. A környező utcákon pedig inkább távozó embereket látni. A szónokok verseket szavalnak az ottmaradottaknak.
Kezdenek kifulladni a beszédek - jelentette tudósítónk. Az imént egy kazincbarcikai fiatal adta át városa üdvözletét, hozzátéve: "és ha kell, jövünk". Ezek után a "Magyarország-Magyarország" skandálására próbálta rávenni a tömeget, sikertelenül.
A fiatalember után egy hölgy következett, aki elmondta az egybegyűlteknek, hogy 13 évvel ezelőtt komolyabb betegségből épült fel. Köszönetképpen egy keresztet varrt egy templomnak. A műsorvezető ütemes "köszönjük-köszönjük" skandálására alig néhány válaszoltak a töntetőktől.
Tudósítónk szerint "Gyurcsány" azért hívószó maradt.
Miközben a Parlament előtt tüntettek, Szili Katalin meghatódott az '56-ban a szovjetek ellen győztes olimpiai bajnok vízilabda-csapat fogadásán, elcsuklott a hangja. A megütött, és véres fejjel a medencéből kitántorgó Zádor Ervin nem jött el az ünnepségre, társa szerint, amíg Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök, nem jön Budapestre. A háromszoros olimpiai bajnok Gyarmati Dezső szerint komikus a helyzet, de nem akart ünneprontó lenni, és magában tartotta haragjának és mondandójának egy részét.