Kóka és Fodor csak a 10 százalékban ért egyet
További Belföld cikkek
- A rendőrök előtt hajtott át a piroson egy ittas sofőr
- Tovább nőtt az orvosi ügyeletek és a mentők leterheltsége
- Jelentősen nő a Magyar Posta dolgozóinak fizetése 2025-ben
- Karácsony Gergely bejelentést tett: „Újabb nagy lépést tettünk Budapestért”
- Felgyújtotta magát, majd több száz métert gyalogolt otthonáig egy dél-békési férfi
Slágerkérdés
Hogyan képzeli el a közös munkát, illetve milyen a kapcsolata Orbán Viktorral és a Fidesszel?
FG: [Nevet, és slágerkérdésnek titulálja érdeklődésünket.] „Orbán Viktorral a kapcsolatom semmilyen, bár változott a tíz évvel ezelőttihez képest, mikor szóba se álltunk egymással. Az, hogy egy éve beszéltünk, sajtószenzációt keltett, de nem jelent politikai közeledést. A nézeteink túl messze állnak egymástól, ő túlságosan eltávolodott a demokratikus értékektől. Párbeszédnek ennek ellenére kell lennie a különböző politikai nézeteket képviselő politikai erők között, meg kell próbálnunk szót érteni egymással. Legalább odáig el kéne jutni, hogy mindannyian elismerjük a másikról, hogy mégiscsak a haza érdekében próbálja megfogalmazni, amiket gondol, még ha rosszak is azok a nézetek.”
KJ: „Azokkal a pártokkal képzelem el a koalíció lehetőségét, amelyek a köztársaság eszményén és a polgári demokrácia keretein belül vannak. Akik ebből kilépnek, és távolodnak onnan, azokkal nincsen haverkodás, és Orbán Viktor ilyen ember. Ha a legnagyobb ellenzéki párt valamikor meg tud szabadulni tőle, még akár az együttműködés is elképzelhető. Vannak olyan Fidesz-politikusok, akikkel időről időre tudunk konzultálni, és nagyon sok szakpolitikai kérdésben van remény a megállapodásra. Szívesen meg is nevezném őket, de attól félek, hogy ez nekik most ártana.”
A politikusok is nassolnak
Indulás előtt Fodor Gábor munkatársai még narancsot szereztek be, mi meg nem bírtuk ki, hogy ne kérdezzünk rá, milyen a kapcsolata a naranccsal. „Szeretem, ennyi az egész, nagyon jó gyümölcs, politikai kapcsolatot ne keressetek. A munkatársaimmal felfaljuk útközben, mindig ez a sorsa”.
Kóka János is szokott nassolni útközben, az autó hátsó ülésére be volt készítve ásványvíz, energiaital és üdítő. Mikor rákérdeztünk, hogy mivel pótolja az elveszett energiákat, két előrecsomagolt süteményt szedett elő. „Ez itt a reggelim – emelte fel az egyiket –, ez pedig a vacsorám” – mutatta meg a másikat. A reggelin valószínűleg már túl lehetett, mert Kaposvár előtt csak az egyiket ette meg. A helyi irodában viszont megkóstolta a repipogácsát.
Tizenhét év politikai mocsara
Mit gondol arról, hogy a pártvezetés egy emberként Kóka János mögé állt, és őt támogatja?
FG: „Az én programom a változást hirdeti meg, így természetesnek tartom, hogy az eddigi vezetés Kóka Jánost támogatja, aki a kontinuitást képviseli. Szerintem nem lehetünk elégedettek azzal, ahol most tart az SZDSZ.”
KJ: „Mikor vezetőnek választották őket, nyilván ők voltak a legjobbak, így nekem nincsen problémám azzal, hogy engem támogatnak, ráadásul Kuncze Gábor maga határozta el, hogy távozik. A párt megújulásához egy következő generáció kell, egy olyan ember, aki nem süllyed bele az elmúlt tizenhét év politikai mocsarába.”
Minisztériumi infrstruktúra és miniszteri Audi
Hány fős stáb segíti az elnöki kampányát?
FG: „Természetesen vannak támogatóim, sok emberről van szó, és elég változatos körből. Többen a szervezeti ismereteiken túl anyagilag is mögém álltak, és részt vesznek a 25 fős szűk csapat munkájában is. Ennek eredményeként tudjuk előteremteni mindazt, ami a kampányhoz szükséges: például hogy itt ülünk ebben az autóban, hogy van újságunk, amit oda tudunk adni az embereknek. Gyakorlatilag Törő Csaba a stáb összetartója, ő korábban nagyvállalatokat is irányított, így a szervezeti tudását is hozta magával.”
KJ: „Van egy nyolc-tíz főből álló szűk kampánystáb, és van egy tágabb 20-25 főből álló tanácsadóstáb, akik a tartalomra, a szakpolitikákra, az egyes beszédekre és a küldöttgyűlésre való felkészülést segítik. Nem GKM-esek, inkább az SZDSZ környékéről valók. Nagyon vigyázok arra, hogy egyetlen GKM-es se használja a minisztériumi infrastruktúrát, élesen szét kell választani az államigazgatást és a politikai kampányt. [Közben a kampánykörút egyik állomására tartunk a miniszteri Audiban.] A függetlenségem megőrzése érdekében én magam finanszírozom a költségeket. Ez nagy előny, amit az üzleti életből hoztam magammal, rajtam keresztül senki nem próbálhat pénzzel befolyást vásárolni a politikában.”
Vidéki bázis
Programjában hogyan szólítja meg a vidéket?
FG: „Jelenleg az SZDSZ a fővárosban erős, vidéken gyenge, ott meg kell erősíteni. Ezért is tartom fontosnak, hogy járjam az országot, és közben tudjak beszélgetni a vidéki szabad demokratákkal. Érezzék ők is, hogy elnökségem alatt a vidék meg tud erősödni. A megyei elnökök jelenleg nem tudnak érdemben beleszólni a politikába, számukra önálló fórumot akarok létrehozni, ahol érdemben beleszólhatnak a döntéshozatalba. Ez lényeges része a programomnak. A fővárosi és a vidéki SZDSZ viszonya terítékre fog kerülni a küldöttgyűlésen is, várhatóan módosítjuk az alapszabályt, ami át fogja rajzolni a párton belül a főváros-vidék viszonyt.”
KJ: „Lényeges, hogy a legkisebb településen is legyen egy liberális, akihez lehet kapcsolatot találni, aki csoportot tud szervezni, aki később el tud indulni önkormányzati képviselőként vagy polgármesterként. Így fogunk tudni szavazatokat kapni, amivel biztosítva lenne a párt képviselete megyei és regionális szinten. A másik fontos dolog, hogy a vidéki érdekek képviselete megjelenjen az országos politika fősodrában intézményesített formában. Be szeretném vezetni azokat a szervezeti, informatikai eszközöket, melyek lehetővé teszik a közvetlen és folyamatos kapcsolattartást és a teljesítmény mérhetőségét. Összességében közelíteni szeretném a vidéki bázist a fővárosi vezetéshez.”
Fogadás és sajtótájékoztató
Fodor Gábor sajtótájékoztatóját és a bővített választmányi ülést a győri Wesselényi Szállodában tartották, érkezésünkkor többen ácsorogtak a szálloda előtt. A jelölt azonnal kipattant a kisbuszból, és régi ismerősként, puszival köszöntötte őket. Nem időztek sokat, azonnal felterelték a vendéget az emeleti terembe élükön Szentkuti Károllyal, a mosonmagyaróvári képviselőtesület egyik SZDSZ-es tagjával. Fodor Gábor itt Mohos Antal megyei elnökkel sajtótájékoztatót tartott kábé húsz újságírónak.
Elmondta, hogy sikeres középpártot akar létrehozni, és erősíteni akarja a vidéki SZDSZ-t. Ehhez olyan programot kínál, amely képes megszólítani a vidékieket, valamint szervezettséget biztosít a pártban a megyei elnökök aktív részvételével.Több aktuálpolitikai kérdésről is elmondta álláspontját.
Kóka Jánossal röviddel a megbeszélt időpont előtt érkeztünk a kaposvári SZDSZ-irodához, így megkérte a sofőrt, álljon félre a maradék tíz percre. A helyiek itt is az épület előtt várták a jelöltet, de puszi nem volt, csak kedves üdvözlés. Az irodában még néhány percet várakozni kellett, majd elkezdődött a sajtótájékoztató hat-nyolc újságíró, Mézesi Éva megyei és Pintér Lóránd városi elnök részvételével.
Kóka arról beszélt, hogy szeretné, ha 2010-ben minden kistelepülésen indulna SZDSZ-es jelölt, ehhez pedig professzionális pártot kell építeni a liberális szalonok helyett. Kitért rá, hogy politikájának középpontjában a siker és a bizalom kettőssége áll, ami nem gazdasági, hanem társadalmi sikert jelent.