Havannában már szavaztak a XI. kerület képviselőjéről
További Belföld cikkek
- Egy fiatal édesanyát köröz a rendőrség, aki kétéves kislányával együtt tűnt el
- David Pressman megtarthatja utolsó sajtótájékoztatóját magyarországi nagykövetként
- Az autója után kötötte saját kutyáját egy férfi Jánoshalmán
- A gyakorlatban is működésbe lépett a magyar kormány tervének egyik pontja
- Több jegy- és bérlettípust is megszüntet a BKK
"Meg kellene már kérdezni a Lakostól, hogy meddig tátong még a Móricz Zsigmond körtéren az a metrós gödör, mert így hogy körbe kell kerülni, vagy húsz percig tart, amíg eljutok a kínaihoz, ahol 450 a menü" - morgott egy öreg bácsi. És nagyíjából ez volt az egyetlen érdemi kérdés azon a közelmúltban tartott lakossági fórumon, ahol a XI. kerületi január 27-i időközi országgyűlési választás előtt Lakos Imre, közös MSZP-SZDSZ jelölt. Újbuda alpolgármestere Rétvári Bencével, a Fidesz-KDNP favoritjával beszélt versenyt a 15. számú választókerület bizalmáért.
A Deák András kereszténydemokrata honatya halála miatt megüresedett parlamenti székbe egyébként az MDF-s Csapody Miklós és a MIÉP-es Fenyvessy Zoltán is szívesen beleülne, ám őket senki nem invitálta az említett fórumra. Igaz, ott nem is derült ki sok minden azonkívül, hogy Rétvári szerint szociális válság van, és a média nem a fiatalok lelkét építő anyagokat, műsorokat közöl. Lakos szerint pedig nincs szociális válság, és benyögte azt a régi tervet is, hogy a 4-es metró Budaörsig zötyög majd, ha sikerül túlélni azt a pár évet, amíg végre kész lesz.
Hogy a szokásos pártklisék elegendőek-e a voksolók meggyőzéséhez, az kérdéses, ám nem reprezentaztív körkérdésünk alapján a választókörzet mintegy 33 ezer választásra jogosult lakosa valószínűleg Rétvárit emeli majd pajzsra. Plasztikusabb helyi nyelven: sokak szerint itt a jobboldal olyan erős immár, hogy egy fideszes politikus kutyáját is megválasztanák. (Megjegyzendő, a polgármestert azért a baloldal adja.) Bár a normális parlamenti választások szabályai szerint zajló időközi választások nem vernek fel túl nagy port, most mégis Újbudán a világ szeme. De ha nem is a világé, Havannáé és Berliné biztosan. Ugyanis a kubai és a német fővárosban is szavazni akar egy-egy XI. kerületi magyar állampolgár.
Sőt már mindkettő voksolt is a külképviseleteken, az "ikszes" papírt rejtő urnák megérkeztek, s tartalmukat január 27-én öntik össze a többi szavazócédulával. (Hogy szabályszerű volt-e minden, azon a pártok megfigyelői nem őrködtek, valószínűleg azért, mert a politikai formációknak kellett volna állniuk a megfigyelők költségeit.)
Ha az első forduló után nem sikerül győztest hirdetni (azaz a szavazásra jogosultak több mint fele nem vesz részt, vagy részt vesz, de a voksok felét nem egyetlen jelölt gyűjti be), akkor a második fordulóval azonos időben kell a külképviseleteken is szavazni. A két voks pedig a tervezett február 10-i voksolás után négy nappal landol Magyarországon. Az, hogy most mindössze csak két magyar akar a távolból beleszólni Újbuda sorsának alakításába, azt mutatja, hogy akárcsak az itthon élők, a kint tartózkodók is belefásultak a politikába, ugyanis tavaly a 15. választókerületben még 180-an vétették magukat külföldön a választási névjegyzékbe, és 151 voks meg is érkezett.