Még mindig nem bíznak a csapvízben Esztergomban
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
A válaszadók közel 80 százaléka sem ivásra, sem főzésre nem használja a vezetékes vizet, és szinte mindenki egyetértett abban, hogy a víz bűzös szagot árasztott a szennyezést követő napokban.
Az esztergomiak több mint fele vélekedik úgy, hogy a víz nem alkalmas emberi fogyasztásra, s csaknem 16 százalékuk véleménye az, hogy felnőttek igen, a gyermekek pedig egyáltalán nem ihatják a csapvizet.
A dorogi veszélyes hulladékégető-műben július 30-án történt üzemzavar, amelynek következtében jelentős mennyiségű szennyező anyag került a Kenyérmezei-patakba, majd onnan a táti Kis-Dunába.
Veszélyes hulladékok után kutat az önkormányzat
Az esztergomi önkormányzat hétfőn az Onyx Kft. ügyfeleihez fordult azt kérve a beszállító cégek vezetőitől, hogy e hét szerdáig juttassák el az önkormányzathoz hivatalos állásfoglalásukat a dorogi hulladékégetőbe szállított anyagokról és ezek veszélyességéről.
Valószínűsíthető, hogy a nyilatkozatok beérkezése után írja alá Meggyes Tamás polgármester az Onyx Kft.-vel szemben indítandó, már kész büntető feljelentést, illetve ezek az információk további adalékokkal szolgálnak a kártérítési perhez.
A környezetvédelmi bizottság támogatja Esztergomot
Kedden egyébként az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága is úgy foglalt állást, hogy indokoltnak tartja a dorogi égetőmű működésének felfüggesztését, amíg a szabályos működés feltételei nem biztosíthatók.
Az állásfoglalás szerint a bizottság felkéri a kormányt, hogy teremtse meg a veszélyes anyagokkal és a veszélyes hulladékokkal foglalkozó cégek kötelező felelősségbiztosítási rendszerét, aminek megléte a működés megkezdésének előfeltétele kell, hogy legyen.
Demszky: a Duna vize Pestnél kitűnő
A főpolgármester szerint a Duna vízminősége kitűnő és a dorogi szennyezés a főváros ivóvízkészletének tisztaságát nem veszélyeztette. Demszky Gábor, miután megtekintette a Fővárosi Vízművek vízminőségét ellenőrző laboratóriumát, elmondta, hogy Európában egyedülálló kincs, hogy Budapestnek tiszta ivóvize van, amely megfelelő hőfokon és minőségben áll rendelkezésre.
Major Éva, a vízművek illetékese beszámolt arról, a laborban kémiai, biológiai, toxikológiai és mikrobiológiai vizsgálatokkal ellenőrzik Budapest és 21 agglomerációs település vízminőségét a kutaktól a fogyasztókig, évente mintegy 12.500 mintát vizsgálnak meg.