További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
A legtöbb utat a Külügyminisztérium bonyolította le
Az egész vizsgálat 133 fő állami vezetőt érintett. A 982 úton 1035 fő állami vezető vett részt, akik 2848 napot töltöttek külföldön. A legtöbb útja feladatából adódóan a KÜM-nek volt (182), ezt az NKÖM 117 úttal, a MEH 95 úttal, a GM 91 úttal és a HM 84 úttal követi. Az állami vezetők költségei minisztériumonként 5 millió 156 ezer Ft (ISM) és 43 millió 414 ezer Ft (KÜM) között szóródnak. Személy szerint 10 millió Ft feletti kiadása a KÜM és az FVM minisztereinek, illetve az FVM politikai államtitkárának volt.
|
A legtöbbet a külügyminiszter utazott, ő 43 kiutazásra 103 napot fordított, a legkevesebbet az oktatási miniszter, aki 1 napot töltött Ausztriában. Az átlag 16 utat meghaladta a HM 27, az IM és a GM 22-22 úttal és az NKÖM 21 úttal. A miniszteri 47 napos átlagot túllépte az FVM 90 nap, a GM 79 nap, a HM 67 nap, a NKÖM 62 nap és az IM 52 nappal. A politikai államtitkárok közül a legtöbbet az SZCSM politikai államtitkára utazott, 14 úton 94 napot volt távol. A közigazgatási államtitkárok közül a NKÖM államtitkára 29 úton vett részt, és 87 napot töltött távol.
A jelentés szerint a vizsgált 15 minisztérium 1999-ben külföldi kiküldetésre 2 milliárd 350 millió forintot költött. Az állami vezetők közvetlen kiadásai 273 millió forintra rúgtak, ez átlagosan az összintézményi kiküldetési költség 12 százalékát teszi ki. A közvetlen vezetői kiküldetési költségek abszolútértékben legmagasabbak a KÜM-nél, 43 millió 414 ezer Ft, a GM-nél 31 millió 58 ezer Ft, és az FVM-nél 28 millió 721 ezer Ft. A legalacsonyabbak az OM-nél, 7 millió 201 ezer Ft, az EÜM-nél 6 millió 262 ezer Ft, és az ISM-nél 5 millió 156 ezer Ft voltak.
Az FVM útjai a legköltségesebbek
Delegációval együtt a legmagasabb a kiadás az FVM-nél volt, 82 millió 297 ezer Ft, a KÜM-nél 71 millió 214 ezer Ft és a HM-nél 70 millió 487 ezer Ft. Részesedésük az összkiadásból 15,6 százalék; 13,5 százalék, illetve 13,3 százalék, ami jelzi, hogy az FVM útjai a legköltségesebbek, a KÜM utazik a legtöbbet, a HM pedig általában nagy létszámú delegációval utazik. Alacsony a kiadása az ISM-nek, az EÜM-nek, OM-nek, IM-nek, akik részesedése a delegációval növelt vezetői költségek kiadásaiból 3 százalék alatti.
Szabadi Béla: a legdrágább utazó |
Szabadi államtitkár négyszer annyit költ, mint egy átlagos miniszter
A jelentésből kiderül: Szabadi Béla, az FVM politikai államtitkára utazott 1999-ben a legdrágábban. A dokumentum megállapítja, hogy az államtitkár utazásai éppen négyszer annyiba (1 millió 288 ezer forint) kerültek, mint egy átlag magyar miniszter külföldi kiküldetése. Az USA-ba például éppen nyolcszor annyiba kerül egy első osztályú jegy, mint a kormány saját rendeletében az államtitkároknak engedélyezett turista osztály.
Átláthatatlan és kaotikus a kiutazások szervezése és lebonyolítása
Az ideiglenes külföldi kiküldetések módja kormányzati szinten nem szabályozott, és az egyes minisztériumok eltérően szabályozzák a költségeket és az eljárási rendet - vonja le a következtetést a KEHI, és egy egységes szabályozást javasol. A félévenként megtervezett utakról a minisztériumok semmilyen tájékoztatót nem küldenek a Külügyminisztériumnak, még akkor sem, ha azok módosultak. A kötelező, az utaztató minisztérium számára készített úti jelentéseket nem dolgozzák fel, erre nincs is külön szervezeti egység meghatározva. Ezért az utak eredményességét igen nehéz felmérni, pénzügyi mérőszámokat nem dolgoznak ki. Ennek ellenére a miniszteri utakról készült jelentéseket 62 példányban köröztetik, de a KEHI szerint "nem eléggé hasznosan". Ráadásul az úti szerződések titkos volta lehetetlenné teszi az ellenőrzést.
Közbeszerzési eljárást javasol a KEHI
A KEHI mindezért közbeszerzési eljárást javasol az utaztató partnerek kiválasztására, erről a MEH-nek vagy a KM-nek kellene gondoskodnia az összes minisztérium számára. Javasolják ezenfelül, hogy a kormány határozza meg az állami vezetőkkel együtt utazók jogosultságainak szabályait, valamint a látogatási, fogadási terv, az úti jelentések készítésének kötelezettségét terjessze ki az állami vezetők teljes körére.
A miniszterek tartsák be továbbá az állami köztisztviselõk külföldi kiküldetésével kapcsolatos szolgáltatások (utazási jegyek, szállás) megrendelése során a közbeszerzésről szóló 1995. évi XL. törvény elõírásait. A javaslatok részletesen kitérnek a konkrét minisztériumok vezetőire: a honvédelmi miniszter például intézkedjen a külföldi kiküldetési költségek határidõn belüli elszámolásáról.
A javaslatok részletesen a Word-dokumentumban olvashatóak.