A szavazóköröknek már több mint a 60 százalékát feldolgozták a Nógrád megyei 3. számú választókerületben, Szécsényben, ahol újra nyerésre áll dr. Nagy Andor, a Fidesz-KDNP jelöltje. A 49,24 százalékkal álló Nagy kabinetfőnök volt Orbán Viktor miniszterelnöksége idején.
A hagyományosan konzervatív – csak 1994-ben nem a KDNP vagy a Fidesz jelöltje nyert – szécsényi kerületben 2004-ben is tartottak választásokat, mert a szintén fideszes Surján László Brüsszelbe távozott EP-képviselőnek, azóta képviselő Nagy. Akkor jelentősen megverte Borenszki Ervint, aki most is elindult, és jelenleg 38,5 százalékon áll. A MIÉP-es médiaszemélyiség, Franka Tibor a 2,76 százalékával a negyedik.
Az MSZP nyerte a választások első fordulóját; a szocialisták listán és egyéniben is megverték legnagyobb riválisukat. Az SZDSZ és az MDF is bent van a parlamentben. Az SZDSZ több szavazatot kaptt, mint négy éve, Dávid Ibolya azt állítja, Gyurcsánynak és Orbánnak sem akar segíteni. Intenzív két hét várható, a két nagy párt nagygyűlést szervezett hétfőre, Budapestre. Választási hírek percről percre.
Az MSZP Köztársaság téri székházában a párt vezetői a második emeleten, a közönségtől elzártan gyülekeznek. A sajtó a földszintet és az első emeletet vehette birtokba. A leszivárgó hírek szerint Hiller és Gyurcsány is nyugodt, nincs feszültség.
A szimpatizánsok a székház előtt felállított sátorban tobzódhatnak, hírességet egyelőre nem láttunk, valószínűleg még nem kockáztatnak; nem tudják, hogy érdemes-e megjelenni. Az MSZP-hez látogatókat különböző színű karszalagokkal díszítik fel. A sajtó élénksárga, néhányan az emeletekre is feljutást biztosító ezüstszínű karszalagot kap, a kiváltságosak pedig nyakba akasztható passt kapnak.
A tervek szerint az első sajtótájékoztatót fél nyolckor tartják a szóvivők a részvételi és a közvélemény-kutatási adatokról. Úgy tudjuk, hogy Orbán Viktor 9 óra körül érkezik a helyszínre. Itt van már a kampány két irányítója, Rogán Antal és Nyitrai Zsolt.
A regisztrált vendégeknek Tiffán Ede és Zsolt borait 200 és ezer forintos decinkénti áron kapható, Légli Ottó Balatonboglári borát 200 és 400 forintért decinként. Kun Miklós történész és Grosics Gyula az első celebritások, akik a választási központba érkeztek.
Kóka János, akit egy lelkesebb riporter leképviselőúrazott, napközben a városban járva „elegáns, jókedvű embereket” látott. „Mintha ünnepre mennének” – mondta. Hozzátette, hogy jól érzi magát az első megmérettetésen. Az SZDSZ eredményére nem akart tippelni, de mint mondta „hiszek a pártban”.
Ahhoz képest, hogy talán nyernek, az MSZP sasfészke egészen meghökkentően visszafogott. Ennek ellenére az előbb megtörtént a 2006-os évad legízléstelenebb Juszt László-észlelése. Az történt, hogy újságírói és emberi példaképünk lendületből be akart hatolni a székház lezárt emeletére, de két őr megállította, „Mi járatban?!” Mire Juszt„Hát föl akarok menni” röffenéssel, alig lassítva tovább sietett, és amíg láttuk, nem lőttek utána.
Ezek után hol van Bródy Tini?! kiáltásokkal próbáltuk tüzelni a 95 százalékban sajtómunkásokból álló tömeget, a várt sikerrel. Ezután jött az este homoerotikus pillanata, a kivetítőn ugyanis Hann Medián Endrét figyeltük, amikor a zseniális titkos DJ Lendvai Ildikó oroszosan recsegő hangját keverte az enyhén szőrös szociológus szája alá. A jelenlévő megfigyelők szerint ez lehet a halódó showbiznisz kitörési pontja.
Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese szerint rendben lezajlottak a választások, és olyan a hangulat, hogy a mostani kormány folytathassa. Neki és az MSZP vezetőinek is jobb a hangulata, mint négy éve. Lendvai Ildikó arról beszélt, hogy tisztes részvétel mellett zajlott a választás, és szerinte sincs a kormányváltó hangulat.
Kovács Dávid, a Jobbik elnöke és Győri Béla, a MIÉP szóvivője az Indexnek adott nyilatkozatában egyaránt annak a reményének adott hangot, hogy a párt szövetsége eléri az 5 százalékos küszöböt. A Jobbik a képviselőjelöltek egyharmadát, a MIÉP a kétharmadát delegálta, indítottak még kisgazda és 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom által delegált jelölteket is.
A szóvivők az együttműködést a kezdetekre jellemző szkeptikus hangok ellenére kitűnőnek tartják, ugyanakkor egybehangzóan úgy nyilatkoztak az Indexnek: „A magyar választási rendszer a pénztőke rabságában sínylődik, és Harmadik Út nem kapott elegendő nyilvánosságot a kampány során.” Ezért ha bejutnak a parlamentbe, szigorúbb szabályokat alkotnának a választási esélyegyenlőségről.
Rendben zajlott az országgyűlési választás, rendőri intézkedésre a voksolással kapcsolatban az urnazárásáig nem volt szükség, közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője az MTI-vel.
A szolgálatban lévő rendőrök szolgálatváltását úgy oldották meg, hogy minden rendőr élhessen alkotmányos jogával és szavazhasson, mondta Garamvölgyi László. Azt is elmondta, hogy ugyanannyi rendőr van szolgálatban, mint egy átlagos vasárnapi napon.
Törvényes volt a választás, jelentette ki Lendvai Ildikó az MSZP-székházban tartott sajtótájékoztatón. A szocialisták frakcióvezetője a közvélemény-kutatási adatok alapján a koalíció győzelmét valószínűsíti.
"Úgy néz ki, megvan" - mondta az Indexnek Kiss Péter miniszter, aki Lendvai Ildikó sajtótájékoztatója után tűnt fel az újságírók között. Amúgy az tényleg szembetűnő, hogy Molnár Gyula és más szocialista vezetők a szokottnál lelkesebben állnak a sajtó rendelkezésére, és például a két évvel ezelőtti EP-választási vereség utáni gyászos bujdoklástól eltérően egymás után nyilatkoznak az újságíróknak. Úgy tudjuk, a szocialista vezetők zártkörű találkozóján is elégedettebb, bár izgatott a hangulat.
Baló György visszaszámlálására mintegy száz rajongó liberális letépte a választási sátrat addig körülzáró szalagokat, és megrohamozta a székeket. A Szonda Ipsos és a Medián kutatásai hatalmasat emeltek a hangulaton. Azóta feszült kolbászevéssel telik az idő.
"Jobban örültem volna, ha többen mennek el szavazni, bár az alacsony részvételi arány általában a kisebb pártoknak kedvez" - mondta vasárnap Bartók Tivadar, a Kereszténydemokratapárt elnöke az MTI-nek.
"A múlt év nyarán alakult párt célja, hogy 2010-re érjen el értékelhető eredményt" - mondta a Kereszténydemokrata Párt-Keresztényszociális Centrum listavezetője a párt esélyeit latolgatva. Hozzátette, abban a kilenc megyében, ahol listát tudtak állítani, többszázalékos eredményt várnak.
"Vagy marad ez a kormány, akkor jobboldalon esély nyílik arra, hogy újjászervezzük a jobboldalt, ha kormányváltás lesz, és a legnagyobb ellenzéki párt adja a kormányt, akkor a mi esélyeink jelentősen romlani fognak" - mondta Bartók Tivadar.