Mutyimentes Szocialista Pártot kívántak
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
Mandur László budapesti elnök a sajtónak elmondta: annak, aki az MSZP elnöke akar lenni, a jelölést előkészítő bizottság elnökének július 15-ig kell jeleznie a szándékát. Az elnökaspiránsok a párton belül kampányt folytathatnak, amit egy etikai kódexben szabályoznának. A határozati javaslatot a választmány tagjai elvetették, mivel szerintük több pontban ellenkezik az alapszabállyal, de a jövő héten megválasztandó tisztújítási Jelölést Előkészítő Bizottság figyelembe veszi a javaslatot.
Főállású pártelnököt akarnak
A választmány úgy döntött, hogy a tisztújítás során feltételnek szabják, hogy a párt új elnöke ne töltsön be más funkciót, mert ez már - Kovács László saját bevallása szerint - az ő esetében "sem működött", illetve hogy az elnökség több mint fele főállásban töltse be tisztségét. Horn Gyula, volt miniszterelnök egy éve szorgalmazza, hogy a pártelnök főállásban töltse be a pozíciót.
Kovács korábban jelezte, hogy el sem indul az elnökségért, helyette sokan Hiller Istvánt tartják esélyesnek. A kulturális miniszter ellenfelei viszont Szili Katalint látnák szívesen az elnöki székben, ő viszont sajtóhírek szerint a köztársasági elnöki tisztre pályázna. Az elnöki posztért egyre erőteljesebb lobbit kezdett ugyanakkor Szekeres Imre, a párt egyik alelnöke is. Mandur László szerint sokan támogatnák Lendvai Ildikót, "nem is alaptalanul".
Fiatalítás része
A szocialista párt listájáról az Európai Parlamentbe jutott három egykori listás országgyűlési képviselő helyére Szűcs Erikát, Miskolc alpolgármesterét, Mesterházy Attilát, a sportminisztérium politikai államtitkárát, és Csige Tamást, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés frakcióvezető-helyettesét választották. Utóbbi kettő a fiatal MSZP-tagok által létrehozott Mozaik Klub tagja. Ennek a társulásnak a parlamentben körülbelül húsz tagja van.
Az Index helyszíni tudósítójának jelentése szerint a választmányi ülés annyira zárt, hogy a Köztársaság téri pártszékház előterébe terelt újságírókat csak kísérettel engedik a büfébe. Később enyhült a szigor.
A párt jövőjét befolyásoló döntések várhatók
A választmányi ülést követő sajtótájékoztatón Jánosi György választmányi elnök bejelentette, hogy a soron kívüli tisztújító kongresszuson a kormány tevékenységéről is beszámolókat hallgatnak meg, valamint a párt jövőjét is befolyásoló döntéseket hoznak. Kovács László szerint a párt alapszabályát a kongresszuson azért kell módosítani, mert a fegyelem és a hatékonyság "kevésbé működik".
|
A kormány, a párt elnöksége és a frakció együtt készít büdzsét
A pártelnök szerint a választmány egyetértett azzal a megállapítással, hogy a választási eredmények ellenére sincs szükség új kormányprogramra, viszont szeretnék, ha a párt erősítené pozícióit a kormánnyal szemben, ami már a 2005-ös költségvetés összeállításakor is megmutatkozhat. A jövő évi büdzséről a miniszterelnök a választmánynak azt mondta, hogy "politikai célok által vezérelt költségvetés" lesz, prioritásait egy háromfős csoport - egyik tagját a párt elnöksége, a másikat a frakció, a harmadikat a kormány jelöli - fogja meghatározni. Kovács pártelnök úgy ítéli meg, hogy a kormányzati kommunikáció befolyásolta a választást, nem pedig a kormány teljesítménye. "Közös a kudarc, közös a siker a kormány és a párt között" - vélekedett.
Hogy mi a garancia a hónapok óta lebegtetett változtatásokra a pártban, az Kovács szerint "a makarenkói pofon, amit kaptunk".
A zárt ülésen felszólalt Szili Katalin alelnök is, aki szerint "nem az EP-választás eredménye, hanem a 2006-os győzelem lesz a fontos". Szili "Mutyimentes Szocialista Pártot" kivánt.
A zárt tárgyaláson Medgyessy Péter is értékelte a ciklus félidején kialakult helyzetet. A szocialisták között nem mindig osztatlan támogatásra találó korábbi döntéseiket azzal magyarázta, hogy azok meghozatalakor a politikai kihatásokat is tekintetbe kellett venni. A kormányfő fiatalítást sürgetett az MSZP-ben, mint mondta két generációs ugrásra van szükség, "különben a szocialisták lesznek a konzervatív párt Magyarországon". Medgyessy a választmánynak azt mondta, hogy abban különböznek a Fidesztől, hogy a fideszesek szeretik magukat és mindenkit utálnak, akik nem ők maguk, "mi viszont mindenkit szeretünk, és magunkat utáljuk".