Mikola ezer forintos vizitdíjjal riogat
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A 6800 háziorvos közül eddig 206 orvos és 1905 civil vállalta nevével is a vizitdíj támogatását. Az interneten megjelent kiáltvány szövege szerint a vizitdíj nemcsak az orvosoknak, de a betegeknek is jó, hiszen a pénzből a rendelők fejlesztésére is lehet fordítani.
Szakfelügyelő kezdeményezte az aláírásgyűjtést
Az aláírók között van Komáromi Zoltán háziorvos is, aki szerdán az aláírágyűjtésről nyilatkozott az Indexnek. A Heti Válasz ugyanakkor azt állította: Komáromi Zoltán országos szakfelügyelő háziorvosként dolgozik, s épp azok körében gyűjt aláírásokat, akik felett ellenőrzési jogköre van, és akikkel szemben szankcióra is javaslatot tehet az országos tisztifőorvosnál.
A lap felidézte azt is, hogy Komáromi Zoltán 2003 augusztusáig a Magyar Orvosi Kamara egyik alelnöke volt, akit a kamarai tagság rendkívüli küldöttgyűlésen menesztette az akkori elnökkel együtt. A tagság szerint Komáromi lepaktált az akkori szocialista egészségügyi kormányzattal.
Komáromi Zoltán csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: emlékezete szerint ő a 11. volt az aláírók sorában, amit háziorvos kollégáival együtt kezdeményeztek. Korábbi közleményében leszögezte: a 230 szakfelügyelő egyikeként az Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központnak és az országos tiszti főorvosnak ad szakmai tanácsokat és semmilyen felettesi viszonyban nem áll a háziorvosokkal.
A miniszter bátorítja a háziorvosokat
Teljesen elképzelhetetlen az a feltételezés, hogy Komáromi Zoltán a szakfőorvosi hatalmával visszaélve próbálja rávenni a háziorvosokat a vizitdíj melletti aláírásgyűjtésre - jelentette ki a Független Hírügynökségnek az ÁNTSZ Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központ főigazgatója. Brunner Péter hangsúlyozta: a szakfőorvosoknak, így Komáromi Zoltánnak sincs semmilyen intézkedési vagy hatósági jogköre.
A háziorvosok aláírásgyűjtési akcióját Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is bátorította. A tárca vezetője békéscsabai sajtótájékoztatóján azt mondta: örül annak, hogy civil kezdeményezésként immár több háziorvos is az "arcát adta", és aláírást gyűjt annak érdekében, hogy megmaradjon az a vizitdíj, amely a háziorvosok bevételének a negyedét adja.
A miniszter cáfolta azokat az állításokat, amelyek szerint a háziorvosok vizitdíjból származó bevétele lényegében a korábban nekik kifizetett és azóta eltörölt amortizációs támogatást helyettesítené. Mint mondta, az amortizációs támogatás átlagosan csak 25 ezer forint bevételt jelentett havonta, ezzel szemben a vizitdíj ennek az ötszöröse, egyes esetekben a hétszerese.
A tárca cáfolja a vizitdíj emelését
A március 9-ei népszavazás tétje már nem csak a háromszáz forintos vizitdíj, hanem az ezerforintos vizitdíj megelőzése is - állította Mikola István, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa. Mikola azt mondta, hogy amennyiben nem lesz sikeres a referendum, biztos, hogy jelentősen meg fogják emelni a vizitdíjat.
Érvelése szerint a világon a piaci egészségügyi rendszerek példája azt mutatja, hogy hatféle technikával tud plusz bevételhez jutni a magánbiztosító vagy pénztár. Ezek közül az egyik preferált megoldás a beteg által fizetett önrész, vagyis a vizitdíj és a kórházi napidíj megemelése, hiszen ez a szolgáltatás igénybevételét is visszaszorítja.
A fideszes politikus felidézte, hogy 2006-ban szocialista és szabad demokrata politikusok is tagadták, hogy fizetős egészségügyet akarnának bevezetni, most pedig Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese és Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője beszél arról, hogy a kormánypártoknak nincs szándéka megemelni a vizitdíjat. "Már csak a legőszintébb becsületszavuk hiányzik" - jegyezte meg Mikola István.
“A leghatározottabban leszögezzük: a Kormány nem emeli ezer forintra a vizitdíj összegét”, tette közzé az Egészségügyi Minisztérium. Ennek az az oka, hogy az emeléssel szakmailag nem ért egyet a tárca. A 300 forint pontosan az az összeg, amely már érdemi bevételt jelent a háziorvosoknak, amelynek megfizetése már ésszerűsíti az ellátórendszer igénybevételét, de még senkit nem tart vissza az orvoshoz fordulástól, akinek az ellátásra szüksége van, olvasható a tárca közleményében.