Négyen akarnak Újbuda képviselői lenni
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
A határidő előtt egy nappal négy jelöltet vett nyilvántartásba a január 27-én Budapest 15. számú választókerületében tartandó időközi országgyűlési választásra az illetékes helyi bizottság. A tét az októberben elhunyt Deák András (KDNP) megüresedett képviselői helye.
Újbuda önkormányzatának honlapja szerint Lakos Imrét, a kerület alpolgármesterét (aki listáról jelenleg is az országgyűlés tagja) az SZDSZ és az MSZP közös jelöltjeként, Rétvári Bencét, a fővárosi KDNP-frakció tagját a Fidesz és a KDNP közös jelöltjeként vették nyilvántartásba. Az indulók között van az MDF-es Csapody Miklós, aki 1990 és 2006 között e választókerület képviselője volt. A MIÉP színeiben Fenyvessy Zoltánt, a párt alelnökét vették nyilvántartásba.
Korábban még ketten jelezték, hogy a parlamenti képviselői helyért harcba szállnának: a Jobbik Mestyanek Ödönt, míg a Munkáspárt Székely Pétert, a párt elnökségi tagját akarta indítani. Mestyanek Ödön korábban a MIÉP színeiben már Újbuda alpolgármestere volt. Székely Péter csütörtökön azt mondta, valószínűleg nem gyűlik össze a pénteki határidőre a kellő számú ajánlószelvény.
A választókerületi választási bizottság azt veheti nyilvántartásba egyéni képviselőjelöltként, aki összegyűjti a választáson való induláshoz szükséges 750 érvényes ajánlószelvényt. A jelölteket január 4-én délután négy óráig lehet bejelenteni, ám előtte a jelölő szervezeteket is nyilvántartásba kell vetetni.
A választás első fordulója akkor lesz érvényes, ha a választópolgárok legalább fele szavaz, és akkor lesz eredményes, ha az egyik jelölt megszerzi a szavazatok több mint a felét. Érvénytelen vagy eredménytelen választás esetén a választás második fordulóját február 10-én tartják meg.
Az időközi választás idején ugyanazok a jogszabályok érvényesek, mint általában az országgyűlési választások idején, így például lesz kampánycsend, és (ha lesz jelentkező) lehet majd külföldön is voksolni. Magyarországon legutóbb 2006 októberében tartottak időközi országgyűlési választást, akkor Veszprém megye 6-os választókerületében.