Könnygázzal oszlattak az Astoriánál
További Belföld cikkek
- Napokon belül igényelhető a koronavírus elleni ingyenes védőoltás
- Óriási figyelem hárul a közétkeztetésre
- Szaloncukrot loptak, majd egy Mézeskalács Házikóba is be akartak törni a tolvajok Szombathelyen
- Kimondták a NER-ről: „Ez a norma”
- Fontos határidőre figyelmeztette az Oktatási Hivatal a felvételizőket
Könnygázspray-vel oszlatták a tüntetőket a rendőrök a fővárosban az Astoriánál kedden este. A demonstrálók nem tanúsítottak ellenállást, közülük a rendőröket látva sokan szétfutottak a környező kis utcákba, de öt tüntetőt elfogtak. A rendőrségi akció közben három rendőrautó összeütközött a Deák térnél. A baleset úgy történt, hogy egy rohamrendőröket szállító gépkocsi fékezésre kényszerült, s másik két jármű belerohant. Tafferner Éva, a BRFK szóvivője az Indexnek elmondta, a balesetben senki sem sérült meg.
Tudósítóink szerint a rendőrök a Ferenciek tere környékén vertek tábort, a környező utcákban cirkáltak, és gyanús fiatalokat igazoltattak. Csoportos tüntetőket 9 óra felé sehol nem lehetett látni.
Nyolc óra körül ötven-hatvan fiatalból álló csoport, a BRFK szóvivője szerint a Budapest Honvéd-Fehérvár FC meccsről focidrukkerek indultak el a Szabadság tér, majd onnan a Belváros felé, a menetben kormányellenes jelszavakat skandáltak. A maszkot, kapucnis felsőt és bakancsot viselő fiatalok az Október 6. utcán át az Arany János utca felé indultak, fél kilenc után a Városháza parknál tartottak. A tüntetők az "Ébresztő", a "Gyertek velünk!", a "Gyurcsány takarodj!" és a "Meg akarjuk mutatni magunkat!" jelszavakat skandálták.
A Szabadság téren délután Fáber Károly, a Rendszervátló Fórum vezetője azt jelentette be, hogy az országgyűlési képviselők lakásait tervezik blokád alá venni. A téren körülbelül 300-an tüntettek délután, 6-kor átadták petíciójukat a tévé vezetőinek, de akkor még nem tudták, hogy be is olvassák-e.
A köztelevízió híradójában sugárzott felvételeken jól látszott, hogy a bőrkabátján nemzetiszínű kokárdát viselő Gonda Lászlótól és a szalmakalapján nemzetiszínű szalagot viselő Bene Gábortól Kert Attila úgy vette át a petíciót, hogy közben a Rolling Stones-együttes jelképével, a mélyen kinyújtott vörös nyelvvel díszített pólót és baseballsapkát viselt.
Az m1 esti híradójában nem szó szerint, de ismertették a tüntetők követeléseit, majd később a petíció teljes szövegét közzétették a a műsor honlapján.
A tüntetők azt kérték az MTV-től, hogy október 23-ig három-három alkalommal olvassák be petíciójukat az Este, a Híradó és a Szólás szabadsága című műsorokban. Ha az MTV nem tesz eleget a követelésüknek, akkor valamilyen formában bojkottot hirdetnek az állami televízió ellen.
A négypontos petícióban a tüntetők azt követelik, hogy a legnagyobb ellenzéki párt is szerepeljen az MTV reggeli hírműsorában, a Napkeltében, a tüntetők képviselőivel együtt pedig rendezzenek ötpárti, nyilvános vitát a kialakult politikai és gazdasági helyzetről az MTV-ben. (A Fidesz hirdetett bojkottot a Napkelte ellen, mert szerintük a műsor elfogult a kormánypártok felé.)
Követelik továbbá, hogy október 23-a a magyar nép ünnepe legyen, azt ne sajátítsa ki az MSZP, ne adja az ünnepi rendezvényeket offshore cégek kezébe, s ezen kívül magyar hagyományokon alapuló rendszerváltást is sürgetnek.
Megbukott, de folytatnák
A petíció átadása előtt bejelentettek szerint a már hétfőn meghirdetett és nem sokkal később megbukott Y terv folytatásaként megakadályoznák, hogy a képviselők munkába mehessenek, így gátolva a parlament működését, mondta az egyik Kossuth téri tüntetőket tömörítő csoport vezetője.
Mint már korábban meghirdették, a 13 minisztériumi épületet is blokád alá kívánják venni, és azt is akadályozni fogják, hogy az országgyűlési képviselők kijuthassanak a Parlament épületéből. A Kossuth téren hétfőn tartott tüntetés kezdetén a szervezők elfogadtatták az Y tervet, amely szerint a kormányépületek és az Országház blokád alá vételével kényszerítenék ki a kormány távozását, de az Oktatási és Kulturális Minisztériumnál a tüntetők blokádja csak néhány percig tartott. A rendőrök felszólítására elhagyta a helyszínt az a húsz fiatal, aki nem sokkal korábban ült le ott a járdára.
Hétfő este körülbelül 25 tüntető szintén élőláncot alkotott a Parlament déli részén lévő parkoló kijáratánál, hogy megakadályozza a képviselők gépkocsijainak kihajtását, de ez az akció szintén néhány percig tartott: rendőri felszólításra felhagytak cselekedetükkel. A blokádolók között volt Fáber Károly, a Kossuth téri megmozdulás egyik főszervezője is. A főszervező este 11 órakor közölte, hogy az Y-terv megbukott.
Nem örül
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az MTI-nek kedden elmondta, hogy az országgyűlési képviselők lakcíme nem közérdekű adat, illetve nem közérdekből nyilvános adat. A képviselő feladatából összefüggő adat, ami közérdekből nyilvános. A lakáscím nem tartozik ezek közé. Egy választási körzetben persze a képviselőknek általában tudják a lakáscímét, de ez nem jelenti azt, hogy ki lehetne plakátolni, vagy internetes fórumon közzé lehetne tenni.
Blokád alá se lehet venni a képviselő lakását, az ugyanis a személyi szabadság jogellenes korlátozását is megvalósíthatja, jegyezte meg az adatvédelmi biztos.