További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódásra kell számítani, akár két órával is nőhet a menetidő az M1-es, M3-as és az M5-ös autópályákon
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
Kérdéses, hogy Franciaország megadja-e a politikai menedékjogot a Magyarországról érkezett családoknak. Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa az Indexnek elmondta, szerinte a zámolyi romáknak nincs sok esélyük arra, hogy Franciaországtól megkapják a politikai menedékjogot.
|
Kanada ebből a szempontból némileg liberálisabb a francia hatóságoknál, azonban ha az ügy vizsgálata során bebizonyosodik, hogy például szabályszerű rendőrségi intézkedést folytattak az ügyben, ott sem valószínű, hogy megadják nekik a menedékjogot -vázolta a romák esélyeit Pavárdi Márta. A Strasbourghban székelő Emberi Jogok Európai Bírósága, amelyhez a romák a menedékjogért fordulni akarnak, egyébként nem foglalkozik ilyen ügyekkel- tette hozzá. A tizenkét család 30 napig vízummentesen tartózkodhat Franciaországban, utána azonban tovább kell menniük. Amennyiben a kanadai hatóságok sem fogadják el a politikai menedékjogra vonatkozó kérelmüket, minden bizonnyal vissza kell térniük Magyarországra.
A romák 130 millió forint kártérítést követelnek az államtól
Hétfőn a Franciaországba érkező romák pert indítottak a magyar állam ellen is, amelyben hároméves hányattatásukért 130 millió forint kártérítést követelnek. Krasznai József, a Fejér Megyei Cigányok Független Szervezetének elnöke, aki egyébként a zámolyi romák utazását szervezte, az MTI-nek elmondta, hogy üldöztetésüket különböző dokumentumokkal, többek között újságcikkekkel és tévéfelvételekkel akarják alátámasztani.
Az Országos Cigány Önkormányzat álláspontja
Farkas Flórián az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke szerint a zámolyi romáknak nem kellett volna megtenniük ezt a lépést, hiszen azzal sokat ártottak az ország hírnevének. Az OCÖ komoly segítséget nyújtott az érintett családoknak, hiszen az állam szociálpolitikai támogatásának igénybevételével házakat építettek nekik Zámolyon.
A cigányság nem a kivándorlásban gondolkozik, hiszen Magyarországon vannak a gyökerei, s itthon akar emberhez méltó körülmények között élni -fejtette ki az MTI-nek Farkas Flórián.
Az MTI híradása szerint az Országos Cigány Önkormányzat megpróbálja értékesíteni Zámolyon a romáknak felépített, két hét múlva használatba vehető komfortos ingatlanokat. A házakat 1998 közepén kezdték el építeni, amikor a hét családnak másfél év után jogerős bírói ítélettel távoznia kellett a zámolyi kultúrházból.