Megszállás alatt a Zengő
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Forrás: Honvédelmi Minisztérium |
Patthelyzet
"Éjszaka a demonstrálók közül senki sincs a hegyen, mert sötétedés után a munkavédelmi előírások miatt egyébként sem szabad fát kivágni" - nyilatkozta az Indexnek Pálinkás Tibor, a Civilek a Zengőért nevű civilszervezet hosszúhetényi aktivistája. A Védegylet szerdai bejelentésére az ország távolabbi részeiből is jöttek támogatni a tüntetőket, csütörtökön is ötven-hatvanan vannak a hegyen.
|
Az ügyben jogi patthelyzet alakult ki. Az erdészet birtokvédelmet kért a pécsváradi jegyzőtől, aki a birtokháborító adatainak megnevezésére kérte a bejelentőt. Igazoltatni csak a rendőrök jogosultak, akik szerint bűncselekmény nem történt, hiszen az erdőben - ha magántulajdonban van is - bárki tartózkodhat. Más lenne a helyzet, ha körbekerítenék a fakivágásra kijelölt területet, ám annak közvetlen közelében továbbra is állhatnának a tüntetők, lehetetlenné téve így a munka elvégzését.
Érdekes momentum
"Az hibázott, aki egy kiemelt tájvédelmi körzetben engedélyt adott a beruházásra" - nyilatkozta az Indexnek Karsai Péter, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának MDF-es alelnöke. Karsai "érdekes momentumnak" nevezte, hogy a környezetvédelmi hatóság először megtagadta az engedély kiadását, majd egy Honvédelmi Minisztériummal történt egyeztetés után "váratlanul" hozzájárult a beruházáshoz. A képviselő nem kétli, hogy a beruházás törvényes keretek között zajlik, a környékbeli települések legfeljebb egy, a radarállomáshoz nem kapcsolódó kárpótlást, például egy elkerülő utat, kérhetnének az államtól.
A Honvédelmi Minisztérium honlapján található látványtervekről (lásd cikkünk illusztrációit) a Védegyletnek az az álláspontja, hogy azoknak nincs közük a valósághoz. Vay Márton az Indexnek elmondta: a radarállomás környezetében kivágott fák nem nőnek újra. Az illusztráción látható platánfák egyébként sem nőnek 18 emelet magasságig, a rajzok pedig szerinte ezt sugallják.
Bocskai István, a HM kommunikációs főigazgató-helyettese az Index kérdésére elmondta: az építmény a gömb tetejéig negyven méter magas. Az illusztráció szerinte megfelel annak a képnek, ahogy a radarállomás kinéz majd. "A környezetvédők részéről ez egy rosszindulatú megjegyzés" - mondta Bocskai. A generálkivitelező - Bayer József, a Bayercenter tulajdonosa - az Indexnek még szerdán elmondta, hogy a HM az erdészettel állapodott meg a fakivágásról. Ezzel együtt nem látja akadályát, hogy "akár karhatalommal" tisztítsák meg a tüntetőktől a területet.
Évek óta tiltakoznak
Forrás: Honvédelmi Minisztérium |
Az Európai Parlamentben is téma a Zengőre tervezett katonai beruházás: az Európai Néppárt és a zöldek a NATO-hoz kíván fordulni, kérve a beruházás felülvizsgálatát.
A NATO légvédelmi radarrendszer három magyarországi helyszínét az 1990-es évek második felében jelölték ki. A döntés értelmében lokátorállomás épül a mecseki Zengő-hegyen, a bükki Bálvány-csúcson és a békéscsabai laktanyában. A telepítés megkezdését eredetileg idén tavaszra, befejezését 2006-ra tervezték, a beruházás 23,5 milliárd forintos költségét a NATO fizeti. A radarrendszer, a Honvédelmi Minisztérium szerint, nagymértékben fokozza majd az ország biztonságát, ráadásul nemcsak katonai célokat szolgál, hanem segítséget nyújt a civil légi irányítási rendszernek is.