24 százalékot zuhant a fukusimai atomerőművet üzemeltettő TEPCO részvényeinek értéke szerdán a tokiói tőzsdén. (BBC)
A japán kormány állítása szerint már kezelni tudták a tüzet, számolt be róla az AFP és a Sky News is. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy már eloltották volna a lángokat. A japán média szerint már nem látszanak a lángok az épületnél.
A helyi idő szerint hajnali háromnegyed hatkor akkumulátorokkal a vezérlőterembe tartó munkás fedezte fel, hogy füst száll fel a 4-es reaktorból, tájékoztatott a Tokyo Electric. A tűz okát még mindig nem tudni.
A soros EU elnökség kezdeményezésére március 21-én összeül az energiaügyi miniszterek rendkívüli tanácsa, tájékoztatott a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Ezt megelőzően szerda reggelre összehívták a tanács nukleáris kérdésekkel foglalkozó munkacsoportját (Working Party on Atomic Questions), ahol a Günther Oettinger német energiaügyi EU-biztos által vezetett keddi megbeszélések témáit vitatják meg szakértői szinten. (MTI)
"A főnököm mondta, hogy ezen a héten mindannyian maradjunk otthon a kollégáimmal, mert a fukusimai atomerőmű miatt rosszabbodhat a helyzet. Nem aggódom, most egyszerűen csak otthonról dolgozom" - írta a BBC-nek Kazuto Inai Jokohamából, amely Tokiótól kicsit délebbre van.
Amerikai kormányzati szakértők megpróbálták felvázolni a Fukusima erőműből felszálló radioaktív felhők modelljét, de ezt akadályozta, hogy kevés jó adat áll rendelkezésre, mondta a CNN-nek egy kormányzati tisztviselő.
Az erőműben maradt, tűzzel és radioaktív szivárgással küzdő munkásokat méltatta Kirby Kemper, a Florida Egyetem atomfizikusa. "Van nagyjából negyven ember, akik az életüket kockáztatják, hogy tengervizet pumpáljanak a reaktorokba. Ők igazi hősök. Ha sikerül megtölteniük tengervízzel a reaktorokat, akkor lehűlnek a dolgok, és rendben leszünk" - mondta a Reutersnek.
A New York Times ugyanakkor korábban úgy számolt, hogy még egy ilyen forgatókönyv esetén is akár hónapokig időről időre radioaktív gőzt kell majd kiengedni a reaktorok épületéből, hogy megakadályozzák az eddigi robbanások megismétlődését.
A Kyodo News úgy tudja, hogy felhevülhetett a medence a 4-es reaktorban, ahol a használt fűtőelemeket tárolják. A Tokyo Electric mérései magas sugárzást mutatnak az épületben. A sugárzási szint az előző tűz után lecsökkent az épületben és a környékén. (BBC)
A BBC tokiói tudósítója szerint a japán fővárosban nyugtalanok az emberek, amiért olyan fenyegetéssel kell szembenézniük, amelyet nem látnak vagy éreznek, és amely a széllel terjedhet. Miközben néhányan megbíznak a kormányban, mások nem hiszik el, hogy nincs közvetlen veszély. Tokióban lassan reggel nyolc óra lesz. A város 250 kilométerre van a fukusimai erőműtől, de kedden sokan délre utaztak, miután először gyulladt ki a 4-es reaktor, ahol most egy második tüzet próbálnak eloltani.
A 4-es reaktor nem üzemelt a pénteki földrengéskor, azonban használt fűtőelemeket tároltak ott, emlékeztet a BBC. Hasonló a helyzet az 5-ös és a 6-os reaktornál is.
A reaktortartályt körülvevő védőépületen belül - a reaktorcsarnok még ezen kívül található - ég a tűz, amelynek okát egyelőre még nem tudják, mondta Hadzsimi Motudzsuku, a Tokyo Electric szóvivője. (AP)
A BBC tokiói tudósítója úgy tudja, hogy az 5-ös és a 6-os reaktoroknál tárolt használt fűtőelemek is kezdenek felhevülni.
A használt fűtőelemeket általában tíz méter magas víz lepi el, ez ugyanakkor elpárologhat, hűtés nélkül pedig a fűtőelemek kigyulladhatnak és közvetlenül az atomészférába kerülhetnek radioaktív részecskék. A használt fűtőelemek életkorától függ a sugárzás mértéke, a régebbi elemek kevésbé radioaktívak, így kevésbé veszélyesek is.
A Tokyo Electric egyik szóvivője szerint a 4-es reaktorból füst száll fel. (BBC)
Kiderült, hogy nem a keddi robbanás és tűz után, hanem még pénteken tűnt el a Fukusima erőmű 4-es reaktoránál dolgozó két munkás, mondta Maszami Nisimura, a japán nukleáris hatóság szóvivője. (AFP)
Az erőművet üzemeltető Tokyo Electric közleménye szerint mindent megtesznek, hogy eloltsák a 4-es reaktornak helyet adó épületben a lángokat. (Reuters)
Helyi idő szerint hajnali hat előtt újabb tűz ütött ki a fukusimai erőmű 4-es reaktoránál, jelentette a japán NHK tévé és az AFP is. Éppen egy nappal korábban egyszer már kigyulladt a 4-es reaktor, feltehetően egy hidrogénrobbanás után, a tüzet akkor három óra alatt oltották el. Egyelőre nem tudni, hogy most mitől csaptak fel a lángok.
A tűz azért különösen veszélyes, mert a 4-es reaktornál használt fűtőelemeket is tároltak egy medencében, ezekből pedig közvetlenül az atmoszférába juthatnak radioaktív részecskék.
A 4-es reaktornál történt tűz után a fukusimai erőművet evakuálták, és csak nagyjából ötven munkás maradt az épületben. A legmodernebb védőruházatot viselhetik, és folyamatosan váltják egymást, de a BBC-nek nyilatkozó egyik orvos szerint ennek ellenére egy óra alatt több sugárzás érheti őket, mint amennyi az Egyesült Államok atomlétesítményeiben dolgozókat egész karrierük alatt.
Az erőművet üzemeltető Tokyo Electric bejelentette, hogy elvetették azt a tervet, miszerint helikopterekről locsolták volna a reaktorokat. Ehelyett tűzoltófecskendőket vethetnek be. A BBC szerint a társaságnál sokan a helikopterek pilótáinak egészsége miatt aggódtak. (AP)
Eltűnt két munkás a Fukusima erőműnél, jelentette a Reuters. A japán nukleáris hatóság ehhez annyit tett hozzá, hogy mindketten a 4-es reaktornál dolgoztak, ennél többet egyelőre nem tudni.
A Tokyo Electricnél felmerült, hogy falrészek eltávolításával próbálják megakadályozni a hidrogén felgyülemlését és későbbi berobbanását a Fukusima erőmű 5-ös és 6-os reaktoránál, jelentette be a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség. A két reaktornál egyelőre nincs veszélyhelyzet, de állítólag ott is fennáll a fűtőanyagok túlhevülésének veszélye. (Guardian)
Időben és sokkal részletesebben akarja hallani a Fukusima erőműnél történő fejleményeket a japán hatóságoktól Jukija Amano, a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség (NAÜ) vezetője. Szerinte a probléma nagyon bonyolult, miközben nem mindig áll rendelkezésükre a legrészletesebb információ, így korlátozottak a lehetőségeik, mondta a szervezetről. "Dolgozom a kommunikáció további javításán" - mondta. A NAÜ szakértőket küldhet Japánba. (BBC)
Az amerikai ISIS intézet egyetért a francia nukleáris biztonsági hatósággal, az ASN-nel abban, hogy a fukusimai incidenst 6-os besorolásunak kellene minősíteni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség hétfokozatú baleseti skáláján. Szerintük a több robbanás és a 4-es reaktor kigyulladása - amely a sugárzási szint emelkedésével is együttjárt, bár azóta csökkent a mért sugárzás - miatt jelentősen romlott a helyzet, és már közelebb van a 6-oshoz, mint az 5-öshöz. (BBC)
Atompánik terjed Szingapúrban, ahol olyan sms-eket küldözgetnek, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy senkit ne érjen eső, mert az radioaktív részecskéket is tartalmazhatnak, jelentette az állami Channel NewsAsia. (Guardian)
Az amerikai nukleáris hatóság (NRC) szerint a Japán hatóságok lépései a Fukusima erőműnél összhangban voltak a saját biztonsági protokolljaikkal. A japán kormány az erőmű 20 kilométeres körzetében kitelepítést rendelt el, a 30 kilométeren belül élőknek pedig azt tanácsolták, hogy maradjanak otthon. Az NRC szerint ők is hasonlóan tettek volna ilyen esetben. (BBC)
Ezer évente pusztíthat a péntekihez hasonló erejű cunami a térségben, állapította meg Dr. Roger Musson szeizmológus, a brit földtani intézet (BSG) munkatársa. Szerinte nagy hasonlóság volt a pénteki cunami és egy másik óriási szökőár között, amely 869-ben érte a japán partokat Szenainál. (BBC)
A Tokyo Electric közleménye megerősíti, hogy majdnem három óráig tartott eloltani a kedd reggeli tüzet a 4-es reaktorban. "A tűz hatására a radioaktív szennyeződés egyenesen az atmoszférába jut" - idézte az AFP a nemzetközi atomenergia-ügynökség egyik illetékesét a kigyulladt, majd eloltott 4-es reaktor körüli helyzetről. Azóta csökkent a sugárzás az erőműnél. (Guardian)
"Az emberek nem halnak meg olyan könnyen, megteszünk mindent. Folytatjuk azoknak a területeknek az átvizsgálását, ahol még nem jártunk" - mondta Takasi Honda, az Ocucsiban túlélők után kutató mentőegységek egyik tagja. (AP)
A 2-es reaktornál lassan egy napja történt robbanás miatt aggódik Jukija Amano, a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség vezetője. Szerinte nem tudni, hogy mennyire sérült meg a reaktortartály, ugyanakkor a nyomás nem esett le jelentősen belül, ha pedig nagyobb sérülés lenne, akkor ez megtörtént volna. (Guardian)
Korábban is feltételezték, hogy hidrogénrobbanás miatt ütött ki a tűz a 4-es reaktornál magyar idő szerint kedd reggel, azonban most a reaktorokat üzemeltető Tokyo Electric közleményében is azt írják, hogy egy hangos robbanást lehetett hallani, amelyben megsérült a 4-es reaktor épülete. A tüzet azóta már eloltották. (BBC)
A George Washington repülőgép-hordozón felállított ellenőrző műszerek alacsony szintű radioaktivitást észleltek, miközben a hajó a Jokoszuka támaszpontnál állomásozik, jelentette be az amerikai haditengerészet egyik szóvivője. A Jokoszukán szolgáló amerikai katonákat és családjukat arra kérték, hogy maradjanak otthon és zárják be az ablakokat. (Guardian)
A jokoszukai támaszpont és a Fukusima atomerőmű nagyobb térképen
A Fehér Ház jelenleg nem tanácsolja a japán fővárosban tartózkodó amerikaiaknak, hogy hagyják el Tokiót. (BBC)