A minőségi italok ártalmai gyengébbek, Magyarországon azonban igen gyakori, hogy a szenvedélybetegek "zugfőzdében" készült pálinkához vagy más szeszes italhoz nyúlnak. Ezekbe gyakran metilalkohol, valamint rákkeltő anyagok, például festékanyagok is belekerülhetnek.
A konferencián elhangzott, hogy a dohányzás vagy a drogfogyasztás felerősíti az alkohol hatásait, ha valaki több káros anyaggal él egyszerre, az hatványozottan növeli a betegség kialakulásának kockázatát. Egyes alkohol okozta megbetegedések visszafordíthatók, terápiát a zöldségekből, gyümölcsökből és magvakból álló kúra jelenthet, a szeszes ital teljes kerülése mellett.
Súlyos, mégsem hangsúlyos
Magyarországon az alkoholbetegek gyógyítása és szociális ellátása évente közel 60 milliárd forintot tesz ki. A szakemberek szerint, ha a visszaeső betegek számát a felére csökkentenék, akkor a költségek egynegyede megtakarítható lenne.
A konferencia előadói hangsúlyozták: a szenvedélybetegségek kapcsán az utóbbi években szinte csak a drogfogyasztás kapott hangsúlyt. Magyarországon azonban döntően az alkoholfogyasztás és a dohányzás termeli a súlyos betegeket, akiket sokszor évtizedekig kell kezelni.
A rendezvény tájékoztatója szerint hazánkban az átlagos szeszesital-fogyasztás tíz liter körül van évente, ez az európai átlaghoz képest igen magas. A kontinensen a legtöbben Írországban, valamint Nagy-Britanniában és Dániában isznak szeszes italt.