További Bulvár cikkek
Húsz dolgozó betegedett meg atípusos tüdőgyulladásban a békéscsabai baromfifeldolgozó vállalatnál, közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Békés Megyei Intézetének epidemológiai osztályvezetője szerdán.
A dolgozók magas lázzal és köhögéssel jelentkeztek a háziorvosoknál május 23-a és június 5-e között. Közülük 11 embert átmenetileg a gyulai tüdőkórházban, a többieket pedig otthon kezelték. Néhányan már elhagyták a kórházat, többen újra felvették a munkát.
"Vincze igazgató úrhoz egy órára jön a tv2 stábja, és csak nekik hajlandó nyilatkozni" - mondták az Indexnek a gyulai tüdőkórház igazgatói titkárságán.
Dr. Wagner Valériától azonban megtudtuk, hogy a kórházban ápolt 11 emberből már csak ketten fekszenek bent, de ők is jól vannak. A kilenc, otthon gyúgyuló tüdőgyulladásos beteg szintén meggyógyult, többen már munkába is álltak a megfelelő antibiotikumos kúra után.
Nem madárinfluenza, hanem ornitózis lehet
"Ki sem szabad ejteni azt a szót, hogy vírus" - mondta Dr. Wagner Valéria, aki nem győzte felhívni a figyelmet, hogy mennyire nincs köze a megbetegedéseknek a SARS-hoz, illetve a madárinfluenzához. Az osztályvezető szerint nem lehet tömegesnek nevezni a békéscsabai eseteket, mivel az üzem hétszáz dolgozójából csak húszan betegedtek meg, ők is két hét alatt, és a többségük már meg is gyógyult. "Ráadásul az utolsó megbetegedést június 5-én regisztrálták, tehát tíz napja nincs új eset" - tette hozzá.
Az első vérvételek június 3-án voltak, és csak a három héttel későbbi második vizsgálat után állapítható meg a pontos diagnózis, mondta a szakember. Ennyit kell ugyanis várni, hogy a levett vérben kitermelődjön az ellenanyag, amelyből következtetéseket lehet levonni. Vizsgálják a békéscsabai baromfifeldolgozó állatait is: Wagner információi szerint nem helyezték őket karanténba, csak néhány napos "pihentetési időt" hagytak a megfigyelésükre. A baromfifeldolgozó igazgatóját egyelőre nem tudtuk elérni.
A feldolgozóüzembe kerülő állatok alapos állategészségügyi ellenőrzésen esnek át, betegen nem juthatnak be, mondta az Indexnek Varga Tibor igazgató. Felhívta a figyelmet, hogy a Magyarországon előforduló tüdőgyulladások 40 százaléka atípusos, és ő úgy tudja, hogy az ornitózis csak az egyik feltételezés a sok közül. Az ornitózis kórokozója a legtöbb madár tollán megtalálható, a haszonszárnyasokon éppen úgy, mint a városlakó verebeken és galambokon. Az, a kérdés, hogy "belobban-e, és átterjed-e az emberre". Az üzemben egyébként a húsz megbetegedés nem okozott pánikot, a szokásos ütemben zajlott a munka.
Atípusos tüdőgyulladás és SARS
Az eddigi legnagyobb atípusos tűdőgyulladás-járvány a Kínából indult SARS volt, de azt vírus okozta. A 2002 novemberében kitört járvány világszerte 774 emberéletet követelt, a legtöbben Kínában és Hongkongban vesztették életüket. A hongkongi járvány világszerte pánikot keltett. A hatóságok korlátozásokat vezettek be a fertőzött térségből beutazókkal szemben, a fertőzés kimutatására hőszkennereket szereltek fel a reptereken.
A járvány 2003 júliusára véget ért, azóta 2004 januárjában és áprilisában tapasztaltak csak pár megbetegedést.