Madárinfluenza-gyanús esetek Hamburgban
|
Fleischer szerint a madárinfluenza európai elterjedésének viszonylag kicsi az esélye. Tiltják a szárnyasok importját a madárinfluenzával sújtott országokból, s a német orvos szerint az sem valószínű, hogy a betegség emberről emberre terjed, ráadásul hatékony gyógyszer is van ellene.
Hétfőn a ZDF televízió híradójában megszólaltatott járványügyi szakértő fölöslegesnek nevezte az Ázsiába tervezett turistautak lemondását. Reinhard Kurth, a berlini Robert Koch Intézet munkatársa kijelentette: egyelőre nincs utazási tilalom, sem figyelmeztetés a dél-ázsiai utazásoktól való tartózkodásra. Mindazonáltal a német turisták jól teszik, ha nagy ívben elkerülik mind az "őstermelői" állatpiacokat, mind a baromfitelepeket.
Emberről emberre
Bernhard Fleischer állításainak némileg ellentmond az a tény, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vasárnap lehetségesnek nevezte, hogy felbukkant az első olyan eset, amelyben a madárinfluenza kórokozója emberről emberre terjedt át.
A WHO feltételezése szerint két fiatal vietnami nő, két testvér, aki január 23-án madárinfluenzában hunyt el, feltehetően a fivérétől kapta meg a betegséget. A január 23-án elhunyt 23, illetve 30 éves nőn végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a madárinfluenza vírusai közül a veszélyesebb, a H5N1 támadta meg szervezetüket.
Fivérük már korábban elhunyt ugyanebben a betegségben. Jóllehet a vizsgálat eddig nem tudta meggyőzően kimutatni a két nővér megfertőződésének forrását, a WHO lehetséges magyarázatnak tartja, hogy fivérüktől kaphatták el a kórt