A Csepeli HÉV nem közlekedik, a 4-es és a 6-os villamos nem áll meg a Boráros téren, valamint a 23-as, 23gy, 54-es, 55-ös autóbuszok csak a Határútig közlekednek.
Kőbánya Városközpont és Csepel Szent Imre tér között az 51-es autóbusszal lehet utazni.
Az érintett BKV járatok módosított útvonalon közlekednek:
Autóbusz: 2vp, 12, 23, 23gy, 54, 55, 103, 179, Ferenc-busz;
Villamos: 1, 2, 24, 30, 30A;
Kishajó: Pünkösdfürdő – Petőfi tér (Erzsébet híd)
Reggel kilenc óta tart a kiürítés a IX. kerületben, de 6 óra alatt csak a lakók háromnegyedét sikerült kitelepíteni. A munka azért halad viszonylag lassan, mert nagy területrol van szó és sok az idős lakó, mondta Illés Hilda, a Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztályának helyettes-vezetője.
Az emberek együttműködnek a hatóságokkal, semmiféle atrocitás nem történt eddig. Eddig egyszer sem alkalmaztak erőszakot a rendőrök a kitelepítés során, de ha felmerül a gyanú, hogy például magatehetetlen ember van egy lakásban, betörhetik az ajtót.
Újabb befogadóállomást alakított ki a katasztrófavédelem a Lobogó utcai iskolában - közölte Szentes György helyettes szóvivő. A Telepy utca 17. és a Bakáts tér 12. szám alatti két általános iskolában már reggel megnyitották a befogadó helyet, délután már a József Attila lakótelepre, a Lobogó utcai általános iskolába szállítják a kitelepített embereket a rendőrök.
A Telepy utcaiban 260-an, a Bakáts téri iskolában 165-en vannak, az új befogadóhelyen 250 embert tudnak elhelyezni. A polgári védelem ágyakat, takarókat, ásványvizet szállít a helyszínre. Az Orczy kertben legalább félezer ember tartózkodik, ők szintén a világháborús bomba miatt kiürített városrészbol érkeztek a parkba.
Olvasónk levele: "A zóna szélén lakom (az Index térképén még egy pirossal jelölt házban). Fejetlenség és szervezetlenség jellemzi a zóna külső részeit. Reggel 9-kor rendőrök közölték, hogy úgy készüljünk, hogy lehet, hogy mennünk kell. Kimentem az utcára megkérdezni őket, hogy mennyi időnk van még elhagyni a lakást. Az egyik azt mondta, hogy maradhatunk, mert itt csak forgalomkorlátozás van, kitelepítés nincs.
Ekkor megjelent egy kollégája, aki kissé arrogánsan közölte, hogy ő nem látja, hogy a házunk kilógna az Üllői útra, úgyhogy mennünk kell majd. Kb. 1 óra múlva, mikor össze voltunk pakolva költözéshez kimentem még gyógyszertárba, ekkor egy 4. rendőr azt mondta, hogy utána jártak és maradhatunk. Vagyis most 2:2-re állnak. De aminek örülök, áramunk, vizünk, gázunk van még."
A Csepeli HÉV nem közlekedik, a 4-es és a 6-os villamos nem áll meg a Boráros téren, valamint a 23-as, 23gy, 54-es, 55-ös autóbuszok csak a Határútig közlekednek.
Kőbánya Városközpont és Csepel Szent Imre tér között az 51-es autóbusszal lehet utazni.
Az érintett BKV járatok módosított útvonalon közlekednek:
Autóbusz: 2vp, 12, 23, 23gy, 54, 55, 103, 179, Ferenc-busz;
Villamos: 1, 2, 24, 30, 30A;
Kishajó: Pünkösdfürdő – Petőfi tér (Erzsébet híd)
Kedden délután negyed hatkor a tűzszerészek megkezdték a Budapest IX. kerületében talált mintegy kéttonnás második világháborús bomba kiemelését a betontömbből, a hatástalanítás csak ez után jöhet, közölte Nagy Katalin, a tűzszerészek szóvivője.
A ferencvárosi régi malomépület bontásakor talált robbanóeszközről egyelőre nem tudják megállapítani, hogy milyen típusú, és tartalmaz-e gyújtószerkezetet. A lezárt, és kiürített területen belül csak azok a tűzszerészek tartózkodnak, akik a bomba hatástalanításán dolgoznak, mindenki más elhagyta a környéket.
Jogszabályok és úgynevezett eljárási protokoll szerint történik a világháborús bombák hatástalanítása. A tűzszerészek döntik el, milyen biztonsági intézkedésekre van szükség. Ez történt a Ferencvárosban talált robbanószerkezet elszállítása és hatástalanításakor is.
Hajdu Gábor tűzszerész ezredes elmondta: a második világháborúból visszamaradt bombák hatástalanításának megvan a szokásos protokollja. Általában a megtaláló értesíti a rendőrséget vagy a tűzoltóságot, majd azok kihívják a tűzszerészeket.
Először is a tűzszerészeknek meg kell vizsgálniuk, hogy milyen bombáról van szó, szükséges-e a környék kiürítése. Ezt követően alaposabban is megvizsgálják és azonosítják a robbanóeszközt. A bomba hatástalanítása a helyszínen vagy elhagyatott helyen is történhet. Általában a gyújtószerkezetet kiszerelik a robbanóeszközből, és azt a helyszínen megsemmisítik, a bombatestet központi gyűjtőbe szállítják, ahol később, más eszközökkel együtt megsemmisítik. A gyújtószerkezet felrobbantása csak kisebb hanghatással jár, a robbanás pedig nem okoz károkat. (MTI)
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság négy pszichológusa segít a Bakáts téri általános iskolában az időseknek, az emberek eddig nyugodtak voltak, de a veszély elmúltával, amikor már mindenki sietősen indulna haza, gyorsabban elveszthetik a türelmüket, nyilatkozta Margittai Andrea, a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság pszichológiai osztályának vezetője kedden kora este.
Mint mondta, komoly pszichológiai esetekkel a várakozás ideje alatt nem találkoztak, a legtöbb segítségre szoruló idős és beteg. Őket a mindennapjaikból zökkentették ki, ezért bizonytalanságérzetük van, nem tudják, meddig kell itt maradniuk, hogy mikor és hogyan mehetnek majd haza, nem találják ismerőseiket. Egyelőre mindenkin segít az, ha leülnek melléjük, és elbeszélgetnek velük, van, akit olyan társaságban ültettek be, ahol jól el tudnak beszélgetni egymással. (MTI)