Bombafrász: még kalkulálják a ferencvárosi kitelepítés költségeit

2008.07.30. 13:33
A végül ártalmatlannak bizonyult világháborús bomba miatti keddi kitelepítés költségeiről és kárairól még nincs becsült adat sem, annyi bizonyos, hogy nem csak a lakosságot érintette kényelmetlenül az egész napos kényszerszünet.

Egyelőre nincs összesített adat arról, hogy milyen költségekkel és károkkal járt a keddi, csaknem egész nap tartó IX. kerületi kitelepítés, amit egy üres II. világháborús német bomba miatt rendeltek el. Bánsághi Tamás, alpolgármester az Index érdeklődésére elmondta, hogy a jegyzővel körülbelül a hét végére készülnek el a kalkulációval, ami az önkormányzat költségeit illeti.

A kitelepítéskor nem spóroltak az erőforrásokkal, derült ki Bánsághi Tamás szavaiból. "Abból indultunk ki, hogy a lakosság érdekében minél gördülékenyebben menjenek a dolgok" - mondta az alpolgármester. "Több mint ezer ember dolgozott a kitelepítésen, sokan túlóráztak, voltak akik szabadságukról jöttek vissza, hogy részt vegyenek a mentésben" - tette hozzá.

Költségekről egyelőre azért sem tudott Bánsághi beszélni, mert főként a polgári védelem és a Vöröskereszt meglévő készleteiből használtak fel a szükséges mértékben, közvetlen pénzkiadással nem járt a keddi szükséghelyzet. A későbbiekben a vis maior alapból pótolják a kitelepítésben résztvevő szervezetek felmerült pluszköltségeit.

A keddi történések képes összefoglalója

A polgármester-helyettes örömmel számolt be arról, hogy a kitelepítés ideje alatt nem történt említésre méltó bűncselekmény. A közbiztonságra a rendőrök még a zárás feloldása után, éjjel is fokozott erőkkel figyeltek, ennek köszönhetően nem törtek fel egy elhagyott lakást sem, mondta a helyi kapitányságra hivatkozva Bánsághi Tamás.

Járulékos károk

A további járulékos költségekről, konkrét károkról sincs még összesítés. A kiürített területen rengeteg kisebb-nagyobb cég, vállalkozás, intézmény működik. A legnagyobbak közül az OTP-t, a Vodafone-t, az APEH-et lehetne említeni, amiknél ad-hoc átszervezéssel kellett megoldani a felmerült helyzetet.

Az APEH Dél-budapesti Igazgatóságának illetékesei már előző este riadóláncon értesítették a dolgozókat, hogy másnap ne menjenek dolgozni, mert kényszerszabadnapot kapnak. A határidős papírokkal érkező ügyfeleket pedig biztosították róla, hogy szerdán is beadhatják azokat.

Nagy Bálint, a Vodafone kommunikációs igazgató az Indexnek a következőket mondta: „A Vodafone Magyarországnál nem okozott komoly fennakadásokat a világháborús bomba miatti káosz. A vállalatnál minimális erőforrás beruházással és átszervezéssel sikerült megoldanunk a szokásos munkamenet folyamatosságát."

A legrosszabbul feltehetőleg az OTP-t érintette a keddi kényszerű üzemleállás, a kerületben, Könyves Kálmán körúton működik ugyanis a bank call centere, és ezen kívül a négy ferencvárosi fiókból kettőt érintett a lezárás. Az OTP Bank kedden kiürítette az épületeket. A call center leállása miatt átmenetileg csak gépi hangú szolgáltatás volt a telefonos ügyfélszolgálaton, a Lurdy Házban lévő és a Tinódi utcai bankfiók pedig zárva volt.

Nem jártak jól azok a cégek vállalkozások sem, akik nagyban függnek a közművektől, így az áram-, víz-, gázszolgáltatástól. Információink szerint a közművek elzárása miatt többeknek keletkezett valamilyen kára, például az áram miatt maradt hűtő- és fagyasztószekrényekben megromló hús és egyéb élelmiszer miatt.