Agyműtétje után úgy beszél, mint II. Erzsébet királynő

2007.09.19. 11:01
Írni és olvasni elfelejtett, de zongorázni és trombitálni jobban tud, mint valaha egy agyműtéten átesett brit kisfiú. De ennél is érdekesebb, hogy zsíros yorkshire-i tájszólása is elveszett, most úgy beszél, mintha a királynő családjában nőtt volna fel.

Másfél éve Ruth McCartney-Moore másra se vágyott, minthogy újra beszélni hallja kilencéves kisfiát, Williamat. Annál nagyobb volt a meglepetése, amikor a kisfiú életveszélyes agyműtétje után pár héttel megszólalt. William ugyanis elvesztette testes yorkshire-i tájszólását és a királynő akcentusával közölte anyjával, hogy homokvárat épített Northumberland egyik strandján, írja a This is London.

William tavaly márciusban betegedett meg. "Fejfájásra panaszkodott, de mivel az iskolában éppen valami bacilus fertőzött, nem gyanakodtunk komolyabbra" - mesélte anyja a hírportálnak. De William állapota nem javult, sőt, az egyik nap rohamot kapott.

Kórházba szállítása után kiderült, hogy a meningitisz egyik ritka variánsa fertőzte meg, és az agyában felgyűlt folyadék miatt önmagában is életveszélyes, de siker esetén életmentő műtétet kell végrehajtani rajta.

Régebben hadart, mint a yorkshire-iek

"Az orvosok nem adtak neki sok esélyt, le is vágtam az egyik hajtincsét magamnak a műtét előtt" - mesélte Ruth McCartney-Moore a This is Londonnak. De a műtét végül sikerült, bár a kisfiú elvesztette emlékezetét, valamint írni-olvasni tudását.

Viszont sokkal jobban zongorázott és trombitált, mint korábban valaha. Pár héttel később pedig újabb különös jelenség történt, a már említett northumberlandi strandon. "A műtét óta minden magánhangzót elnyújt, igazi sznobként beszél. Pedig korábban normális yorkshire-i akcentusa volt" - mesélte Mrs. McCartney-Moore.

Eszméletlenül tanult meg angolul

Paul Eldridge, a liverpooli Walton Neurológiai Központ vezető specialistája szerint az elképzelhető, hogy a meningitiszfertőzés érinthette az agy beszédközpontját, de azt teljesen szokatlannak tartja, hogy a betegség teljes egészében kitörölje a beteg eredeti akcentusát. Mégis úgy véli, hogy csak a betegség lehet a magyarázat. "Nyilvánvalóan megváltozott valami a beszédközpontjában" - jutott szakmailag megalapozott következtetésre a specialista.

A This is London szerint egyébként William esete nem teljesen egyedi. A Daily Mail a múlt héten számolt be a 18 éves cseh autóversenyzőről, Matej Kusról, aki versenybalesete és eszméletvesztése után folyékony angolsággal csevegett el az őt ápoló mentősökkel, bár korábban alig makogott valamit angolul.