Fejlesztettek-e atombombát a németek?
További Bulvár cikkek
![]() |
Werner Heisenberg
Nem tudta vagy nem akarta? |
Most, fél évszázaddal a történtek után, a máig megoldatlan kérdést egy színdarabíró vetette fel újra. A brit Michael Frayn művét a jövő hónapban mutatják be New Yorkban, ,,Koppenhága" címmel. Mint arról a The New York Times beszámol, a színdarab felidézi azt a titokzatos találkozót, amelyre 1941 szeptemberében, a háború alatt Heisenberg és Niels Bohr között került sor. Bohr dán tudós, Heisenberg tanítómestere volt, és szintén Nobel-díjat kapott a modern fizika megalapozásáért. (Heisenberg egyszer azt mondta, hogy a matematikát Göttingenben, a fizikát viszont Bohrtól tanulta meg.)
A koppenhágai megbeszélésről keveset lehet tudni, de az bizonyos, hogy szó esett a maghasadás esetleges felhasználásáról - bombaépítéshez. A kérdés csupán az, hogy Heisenberg megpróbált-e kiszedni valamilyen információt a dán Bohrtól a szövetségesek kutatásairól. Az is felmerült, hogy Heisenberg biztosítani akarta Bohrt arról, hogy a németeknek esélyük sincs egy ilyen szerkezet megépítésére, és tette ezt azért, nehogy Amerikában kifejlesszenek egy bombát.
Bohr, aki 1962-ben halt meg, nem sokkal a találkozó után azt állította, hogy Heisenberg megpróbált információkat szerezni tőle, sőt a dán tudós figyelmeztetett arra, hogy a németek megépíthetik a bombát. Heisenberg - aki a háború után ellenezte az atomfegyverek kifejlesztésére irányuló kutatásokat - szerint ellenben Bohrral azt vitatták meg, visszautasíthatják-e a világ fizikusai azt, hogy ilyen fegyvereket kreáljanak, hatalmas anyagi és iszonyú emberi áldozatok árán.
![]() |
Totálisan rossz elképzelések |
Az amerikai lap állításával szemben azonban meg kell jegyezni, hogy Heisenberg tagja volt annak a ,,Szerda Társaságnak", amelynek más résztvevői a Hitler elleni összeesküvés tevékeny szereplői voltak, így joggal vethető fel a tudatlanság mellett esetleg más magyarázat is arra, hogy a német fizikus és társai - köztük Otto Hahn, a maghasadás felfedezője - miért nem tudtak atombombát kreálni.
A Koppenhága című színdarab amerikai bemutatója előtt Dr. Brian Schwartz, a New York-i városi egyetem tanára egy szimpóziumot hívott össze, amelynek témája a nevezetes koppenhágai találkozó. A mostani konferencián két olyan tudós is részt vesz majd, akik személyesen közreműködtek (az amerikai) atombomba megépítésében.
Az egyik John Wheeler, a Princeton Egyetem 89 éves professzora, aki az uránium hasadásáról 1939-ben írt közös cikket Niels Bohrral, a másik pedig a 93 éves Hans Bethe, a Nobel-díjas fizikus, aki a Manhattan-projekt után a fegyverkorlátozás egyik legerőteljesebb támogatója lett a Cornell Egyetemen.
Dr. Bethe az elméleti atomfizika egyik megalapozójaként elmondta a New York Times-nak: Heisenberg és német munkatársai között lezajlott, titkosan rögzített beszélgetések azt bizonyítják, hogy a kvantummechanika atyjának ,,totálisan rossz" elképzelései voltak az atombombáról. Ugyanakkor Bethe védelmébe is vette a német tudóst: tévedései ugyanis azt mutatják, hogy soha sem gondolt komolyan egy bomba megépítésére, vagyis nem a ,,tudatlanság" akadályozta meg a konstrukció kivitelezésében.
![]() |
Amerikai atomkísérlet 1946-ban
Ők megtették |
A The New York Times megjegyzi azt is, hogy Heisenberg patriotizmusa ellenére soha nem volt a nácik híve, sőt fel is lépett a ,,zsidó tudomány" elleni támadásaikkal szemben, például azzal, hogy továbbra is tanította Einstein relativitáselméletét. A német tudós alkalomadtán segített olyan kutatóknak, akiket üldözött a Harmadik Birodalom. A háború után a szövetségesek mégis internálták Heisenberget és munkatársait, s egy angliai udvarházban lehallgatták a fogva tartott atomtudósok beszélgetéseit. Fontos szempont volt ekkor a nyugati győztes hatalmak számára az is, hogy az oroszoktól minél inkább elszigetelve tartsák a feltételezett német bombafejlesztőket.
Összegzésképpen a határozatlansági (bizonytalansági) reláció megfogalmazójával kapcsolatban csak egyetlen dolog bizonyos: a bizonytalanság.