Madárinfluenza az Egyesült Államokban is
Delaware államban emiatt 12 ezer baromfi elpusztítását rendelték el. A háziszárnyasokat a madárinfluenza H7 kórokozója fertőzte meg egy Kent körzetbeli baromfifarmon, ami az Ázsiában kimutatott H5N1 vírustól eltérően az emberre nem veszélyes - közölte Michael Scuse, a szövetségi állam mezőgazdasági minisztere. A bejelentést követően Dél-Korea átmenetileg leállította a háziszárnyasok behozatalát az Egyesült Államokból.
Vietnamban és Thaiföldön mostanáig 18 ember halt meg madárinfluenzában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nincs bizonyíték arra, hogy Vietnamban már emberről emberre terjedne a kór. Járványtani szakértők két vietnami nő holttestéből nyert vírus genetikai anyagának tanulmányozása után jutottak erre a következtetésre, miután felmerült a gyanú, hogy az áldozatok fivérüktől kaphatták el a madárinfluenzát - ami a vírus első emberi továbbadásának esete lett volna. Egészségügyi szakemberek korábban arra figyelmeztettek, hogy a madárinfluenza vírusa az embereket megtámadó, szokványos influenzavírusokkal kombinálva akár világjárványt is okozhat. A WHO internetes oldalán szombaton megjelent közlemény, amely hangsúlyozza, hogy a "csoportból nyert mindkét vírus madártól ered és nem tartalmaz emberi influenzagéneket", egyelőre eloszlatja ezeket az aggodalmakat.
Ezzel egy időben Vietnam cáfolta, hogy madárinfluenzával fertőzött sertéseket találtak volna az országban, ami ugyancsak megkönnyítette volna az emberre veszélyes vírus mutációját.
A vietnami mezőgazdasági minisztérium állategészségügyi főosztályának vezetője, Bui Quang Anh szombaton hivatalosan bejelentette: nem találtak bizonyítékot arra nézve, hogy a madárinfluenza sertéseket is megtámadott volna. Hozzátette, hogy 179 sertésből vettek vérmintát, amelyet egy hongkongi laboratóriumban elemeztek és a H5N1 vírus kimutatására végzett valamennyi vizsgálat negatívnak bizonyult.