Első körben elutasíthatják Kaiser perújítási kérelmét

2007.04.10. 12:10
A Győri Fellebbviteli Főügyészség egyelőre nem támogatja a móri mészárlás ügyében vádlottként szereplő és elítélt Kaiser Ede perújítási kérelmét.

Kaiser Ede perújítási kérelmének elutasítását kezdeményezte a Győri Fellebbviteli Főügyészség. Az indítványt a Fővárosi Ítélőtáblához nyújtotta be az ügyészség, miután megvizsgálta a móri mészárlás és más bűncselekmények miatt jogerősen életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt Kaiser Ede védőjének perújítási kérelmét.

Az ügyészségi álláspont szerint egyelőre nincs mód a perújítási eljárás lefolytatására. Erre a Nemzeti Nyomozó Irodánál N. László és W. Róbert tatabányai gyanúsítottak ellen folyamatban lévő nyomozás befejezésekor, a vádemelés után kerülhet sor. A Győri Fellebbviteli Főügyészség ekkor haladéktalanul megteszi a szükséges intézkedéseket.

Tisztességes eljárás

A Győri Fellebbviteli Főügyészséget a Legfőbb Ügyészség jelölte ki a perújítási kérelem elbírálására, miután Sódor István, az illetékes Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség mostani vezetője jelezte: 2005-ben ő volt a vezetője a Fővárosi Főügyészségnek, amikor a móri bűncselekmény miatt vádat emeltek Kaiser Ede ellen. Sódor István szerint azért döntöttek így, hogy "a tisztességes eljárás még látszólag se sérüljön".

Kaiser Ede védője február 22-én nyújtott be perújítási kérelmet a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészségre. Dezső Antal akkor azt mondta: a perújítást az indokolja, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda újabb gyanúsításai olyan új tényt jelentenek, amelyek egy perújítás során Kaiser Ede felmentését valószínűsítik a móri vádpont alól. A Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg két 2006. december végén elfogott tatabányai férfit: N. Lászlót és W. Róbertet gyanúsítja a móri bankrablás elkövetésével.

Jogerős ítélet van

Kaiser Ede 2005. október 25. óta tölti tényleges életfogytig tartó szabadságvesztését. A Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntése szerint Kaiser ismeretlenül maradt társával kifigyelte a móri bankot, és 2002. május 9-én dél körül bementek a pénzintézetbe. Először Kaiser lelőtte a biztonsági őrt, majd társa a bankban tartózkodó további hét embert lőtte le. Közben Kaiser a bank ajtajában őrködött és biztonsági őrnek kiadva magát elküldte az érkező ügyfeleket.

Kaisert nemcsak a móri ügy miatt ítélték el, hanem más súlyos bűncselekmények, rablások miatt is, amelyekben azonban beismerte bűnösségét.