Nem kufárkodtak nemesi címekkel
Az 1997-ben, jórészt korrupcióellenes programmal hatalomra került brit Munkáspárt egy skót ellenzéki képviselő tavaly év eleji feljelentése szerint a 2005-ös választási kampány előtt bejelentés nélkül 14 millió fontos (5 milliárd forintos) kölcsönt vett fel vagyonos adományozóktól. Jóllehet ez önmagában nem törvénybe ütköző, a kampányt hitellel támogatók közül azonban többet a kormány később nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt.
Az ügyben kezdett rendőrségi vizsgálat alapja az a 82 évvel ezelőtt hozott törvény, amely tiltja, hogy a mindenkori kormány pénzért nemesi és egyéb rangokat, kiváltságokat osztogasson. Nagy-Britanniában a politikai pártok nem részesülnek állami támogatásban. A pártfinanszírozás döntően adományokból történik, elvileg szigorú átláthatósági szabályok alapján.
Több mint nyolc évtized óta most történt meg először, hogy a múlt hónap végén leköszönt Tony Blair személyében hivatalban lévő brit miniszterelnököt - tanúként - korrupciós ügyben rendőrségi meghallgatásnak vetettek alá. Blairt háromszor is meghallgatta a Scotland Yard, kétszer még kormányfői tisztsége idején, egyszer pedig néhány nappal június 27-ei távozása után.
Blairi cáfolat
Blair azonban már tavaly cáfolta, hogy kormánya a legutóbbi választások előtt a Munkáspárt támogatóinak nemesi rangokat osztogatott volna hitelek fejében. A kormányfő akkori nyilatkozata szerint "nem teljesen közismert", hogy a Lordok Házában van néhány hely, amelyek betöltésére a pártok javasolhatnak támogatókat. Az ügyben a Scotland Yard 136 embert hallgatott meg, köztük a Blair-kabinet több magas rangú tagját. A vizsgálat során több személyt is őrizetbe vettek. A legnagyobb feltűnést Lord Michael Levynek, a miniszterelnök személyes kampánypénz-felhajtó megbízottjának és szoros politikai szövetségesének többszöri őrizetbe vétele keltette.Lord Levy, akit pártkörökben csak Lord Cashpoint, azaz Lord Pénzautomata néven emlegetnek, a hatvanas években a brit pop egyik vezető menedzsere volt, a legutóbbi időkig pedig a Munkáspárt fő pénzgyűjtő személyiségeként tevékenykedett az üzleti világban. A BBC azonban péntek hajnalban úgy értesült, hogy az ügyészség mindezek után nem fog senki ellen vádat emelni. Az ügyészi szolgálat állítólag pénteken jelenti be hivatalosan az ügy vádemelés nélküli lezárását.