Rutinszerűen melaminoztak mindent Kínában

2008.10.31. 12:04
A tejen, tejporon és tojásokon kívül más élelmiszerekbe is kerülhetett vesekövet okozó melamin, mivel a vegyi anyagot feltehetően állateledelekhez is hozzáadták - figyelmeztetett pénteken a kínai állami média. Közben egy állami lap arról számolt be, hogy szecsuani hatóságok egy hónapon át titkolták, hogy férgek támadták meg a tartomány mandarinültetvényeit.

Úgy tűnik a kínai állateledel gyártók megegyeztek: melamint adnak a tápokhoz, hogy így tudják csökkenteni költségeiket, miközben termékeik proteinben dúsnak tűnjenek a minőségellenőrzésekkor - írta szerkesztőségi cikkében a China Daily című állami lap. Közben a Shanghai Daily című kínai lap azt jelentette, hogy a sanghaji hatóságok elrendelték több mint száz helyi haltelep állateledel-készletének átvizsgálását a vesekövet okozó vegyi anyag után kutatva.

Október 26-án a hongkongi élelmiszerbiztonsági hatóság bejelentette, hogy melamint találtak kínai tojásokban. A gyanú szerint a vegyi anyag a baromfitápszerekből került a tojásokba. A több hétig titkolt eset kipattanása utána a kínai hatóságok elkezdték vizsgálni, hogy elterjedt gyakorlatnak számít-e az ázsiai országban az állateledelek melaminnal való keverése.

A melamint először tejporokban fedezték fel. A botrány szeptember közepén robbant ki, pedig gyártók és helyi tisztségviselők már több hónapja tudtak az esetről. A szennyezett termékektől a hivatalos pekingi adatok szerint négy kisgyerek halt meg, és 53 ezren betegedtek meg. Igaz, a kínai vezetés az újabb esetekről nem hajlandó adatokat közölni.

Közben a Beijing News című állami lap azt jelentette, hogy Szecsuan tartomány hatóságai több mint egy hónapon át titkolták, hogy férgek támadták meg a mandarinültetvényeket. Az eset csak azután vált ismertté országosan, hogy mobilüzenetekben figyelmeztették egymást az emberek. A kínai lap értesülései szerint azonban a helyi hatóságok már szeptemberben értesültek arról, hogy több tízezer mandarinfát támadtak meg férgek, de csak a múlthéten hozták ezt nyilvánosságra, miközben az érintett gyümölcsöket továbbra is árulták az országban.