Elkészült a vádirat Mehmet Tüysüz ügyében

2007.07.19. 17:37
Vagyoni haszonszerzés végett elkövetett embercsempészés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Szegedi Városi Ügyészség Mehmet Tüysüz török-magyar állampolgár ellen. Mehmet Károly édesapja maga jelentkezett a hatóságoknál, és most tárgyalásról lemondva, egyszerűsített eljárásban áll a bíróság elé.
Vagyoni haszonszerzés végett elkövetett embercsempészés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Szegedi Városi Ügyészség Mehmet Tüysüz török-magyar állampolgár ellen - tájékoztatott a Szegedi Városi Ügyészség (SZVÜ). Lajkó Szilvia, az SZVÜ ügyésze közölte: a férfit egyrendbeli felbujtóként, vagyoni haszonszerzés végett elkövetett embercsempészés, egyrendbeli felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás, egyrendbeli bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével, valamint egyrendbeli kiskorú elhelyezésének megváltoztatása vétségével vádolják.

Láthatás

A tényállás szerint a férfi 2004. július 10-én reggel láthatás miatt megjelent volt élettársa lakásán, ahonnan az édesanya tudtával és beleegyezésével magával vitte a közös kiskorú gyermeküket azzal, hogy őt másnap este 8 óráig visszaviszi.

A gyanúsított ezt azonban nem tette meg, hanem 2004. július 11-én hajnalban vele és a cselekmény elkövetésében anyagi haszonszerzés fejében részt vevő társaival együtt Röszkénél átlépte a Magyar Köztárság államhatárát, tájékoztatott Lajkó.

Embercsempészés

Az ügyész hozzátette: a szolgálatot teljesítő határőrnek a gépkocsiban utazó gyermek valódi útlevele helyett egy napokkal korábban, a székesfehérvári okmányirodán kiállított, valótlan úti okmányt adtak át. Ebben a török-magyar állampolgárságú gyermek fényképe és a szintén a gépkocsiban tartózkodó, a bűncselekmény elkövetésében részt vevő személy magyar állampolgárságú fiának személyi adatai szerepeltek. A vádak közül a felbujtóként, vagyoni haszonszerzés végett elkövetett embercsempészés bűntette a legsúlyosabb, amely 1-5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, mondta a jogász.

Kitért rá, hogy a gyanúsított terhére rótt további bűncselekményeket három, illetve egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával, illetőleg pénzbüntetéssel szankcionálhatják.

Beismerés

A férfi Magyarországra visszatérve beismerő vallomást tett, majd kezdeményezte "az ügy tárgyalásról lemondás keretében történő elbírálását". Ezt a Szegedi Városi Ügyészség elfogadta, és a vádiratban indítványozta, hogy a Szegedi Városi Bíróság az ügyet nyilvános ülésen bírálja el. Ez egy egyszerűsített forma, ahol a tényállást a vádlott vallomására és az eljárás során beszerzett bizonyítékokra alapozzák; tanúkat és szakértőket ilyenkor nem hallgatnak meg, ismertette az ügyész.

Mehmet Tüysüz június 12-én érkezett Magyarországra és eddig egyszer találkozott a fiával. Korábban lakhelyelhagyási tilalom volt vele szemben érvényben; ez a vádirat benyújtásával egy időben megszűnt, így "szabadlábon" védekezhet. Időközben felmerült, hogy férfinak van egy kislánya Baranya megyében, azonban bírósági határozat született arról, hogy a gyermek nem tőle származik.

Egymásért Egy-másért

Bár a férfi ellen korábban nemzetközi és török elfogatóparancs is érvényben volt, a hatóságok nem találták meg. Az anyának segítő Egymásért Egy-másért Alapítvány idén február 28-án négyezer eurót, azaz egymillió forintnak megfelelő összeg ajánlott fel nyomravezetői díjként, ami végül eredményt hozott. A gyereket április 8-án hozták vissza Magyarországra.