Konstrukciós hiba miatt dőlhetett össze a minneapolisi híd
Kivitelezési hibára bukkanhattak a múlt héten összeomlott minneapolisi híd ügyében nyomozó közlekedésbiztonsági szakemberek, írja a New York Times. Mivel a híd roncsait csak a héten kezdték kiemelni a Mississippiből, a feltételezett hibára egyelőre még csak a híd 1964-ben készült terveiből következtetnek.
A New York Times értesülései szerint a nyomozók azt gyanítják, hogy a híd elemeit összetartó eresztéklapok - 1,5x1,5 méteres, centi vastag acéllemezek - nem bírták a hídra nehezedő terhelést. Ezek után már nem is az a kérdés, hogy miért omlott össze a híd, hanem az, hogy hogyan állhatott negyven évig anélkül, hogy a biztonsági felülvizsgálatok kimutatták volna a hibát.
Amennyiben valóban az eresztéklapok hibájából omlott össze a híd, ehhez hozzájárulhattak a hídon folyó felújítási munkák is. A hídon az útfelületet újították fel, ezért légkalapácsokkal szedték fel a régi aszfaltot. Ez, és az új felület lerakásához felhalmozott száztonnányi építőanyag már túlterhelhette a hidat.
Nyilván a vizsgálatok mostani szakaszában még nem jelenthető ki teljes bizonyossággal, hogy konstrukciós hiba okozta a hídomlást. De a felfedezés így is rengeteg kérdést vet fel, főként a hidak biztonsági ellenőrzésével kapcsolatban.
Az elmúlt negyven évben ugyanis soha senkinek sem tűnt fel a veszély. Ráadásul hasonló megoldást számtalan amerikai hídnál alkalmaznak, ezek pedig így bármikor összeomolhatnak.