Csodaesélyes Angkor: a dzsungelbefulladt kambodzsai kincs

2007.03.04. 13:46
Sorozatunk újabb szereplőjének komoly esélye van arra, hogy pár hónap múlva úgy emlegessék, mint a világ hét legcsodálatosabb műemlékének egyikét. A titokzatos Angkor gyönyörködtet, elgondolkodtat.

Tizennnyolc hét múlva derül ki, hogy mi az eredménye a világméretű szavazásnak, melyik hét ember emelte építményt nevezhetjük 2007. július 7-től a világ új hét csodájának. Sorozatunk újabb részében Angkort látogatjuk meg - sajnos csak gondolatban - a kambodzsai romváros ugyanis egyike annak a 21 építménynek, amikre telefonon vagy interneten szavazni lehet. Ha csak az Index olvasóin múlna, akkor Angkor lenne az egyik újonann választott csoda - és egyáltalán nem érdemtelenül.

Angkor

A huszonegyek klubja
  • Aja Szofia székesegyház (Isztambul, Törökország)
  • Akropolisz (Athén, Görögország)
  • Alhambra (Granada, Spanyolország)
  • Angkor romtemplomai (Kambodzsa)
  • Chichén Itza maja piramisa (Yucatán-félsziget, Mexico)
  • Eiffel-torony (Párizs, Franciaország)
  • Gízai piramisok (Egyiptom)
  • Húsvét-sziget szobrai (Chile)
  • Kolosszeum (Róma, Olaszország)
  • Kreml és a Vörös tér (Moszkva, Oroszország)
  • Kyomizu-templom (Kyoto, Japán)
  • Machu Picchu romvárosa (Peru)
  • Megváltó Krisztus szobra (Rio de Janeiro, Brazília)
  • Nagy Fal (Kína)
  • Neuschwanstein-kastély (Füssen, Németország)
  • Operaház (Sydney, Ausztrália)
  • Petra, sziklaváros (Jordánia)
  • Stonehenge (Wiltshire, Egyesült Királyság)
  • Szabadság szobor (New York, Egyesült Államok)
  • Taj Mahal (Agra, India)
  • Timbuktu vályogvárosa (Mali)

A világ legnagyobb, leggyönyörűbb, legbonyolultabb és legrejtélyesebb templomegyüttese az indokínai dzsungel legközepén. És a sok leg- egyáltalán nem túlzás, az 1992-ben a világörökség részének nyilvánított Angkor városa, illetve annak maradványa a dél-kelet ázsiai népek gazdag kultúrájának kiemelkedően fontos része. Míg más népcsoportok a hátrafelé nyilazással és nyereg alatti húspuhítással töltötték az időt, addig a hol a hinduizmus, hol a buddhizmus tanait követő, de mindig mérhetetlen spiritualitásról tanúságot tevő khmerek szívbemarkolóan gyönyörű városokat építettek amerre a szem ellátott a Tonle Sap tótól északra elterülő termékeny síkságon.

Az i.sz. VIII-XIV. század közt virágzó khmer birodalom központjából mára csupán a kőből épített vallási épületek, szentélyek, templomok és a városfalak maradtak meg, a városlakók házai, sőt az uralkodók palotái is többnyire fából épültek, ezért el is pusztultak. Angkor gazdagon díszített kőtemplomai azonban túléltek ezer évet, és feladták a leckét a legújabb kor történészeinek, tudósainak.

Angkor templomai Kambodzsa fővárosától, Phnom Penh-től 240 kilométerre északnyugatra, Siem Reap városától északra emelkednek a mindent elnyelő őserdő méregzöld tengere fölé. Angkor a kőépítészet csúcsa: precízen faragott köveket habarcs és vakolat nélkül raktak egymásra, a különleges szépségű építményeket szobrokkal és arannyal díszítették. A hatalmas, több mint kétszáz négyzetkilométeres területen ezernél is több - különböző állapotban megmaradt - építmény bújik meg a dzsungelben, köztük hetven nagyobb kőtemplom őrzi a khmer építészet és művészet nagyszerűségét. A khmerek lakta terület nagyságát azonban nehéz ma megbecsülni. Óvatos becslések szerint egyedülálló középkori metropoliszról beszélhetünk: több mint ezer négyzetkilométeres kiterjedésű és egymillió lakosú lehetett fénykorában Angkor - a végeláthatatlan őserdő tehát bőven rejt még feltáratlan műemlékeket.

A khmerek Kína és India, valamint a thai birodalom szorításában építették fel lenyűgöző városaikat. A vallási és egyben közigazgatási központ, Angkor több főváros összesége volt, a khmer uralkodók szinte mindegyike építtetett saját várost, saját főtemplommal az istenek és a király dicsőségére. A szó maga is, Angkor, a szanszkrit "nagara", város, főváros, királyi székhely jelentésű szóból eredeztethető.

Klikk a képre!
Klikk a képre!

A terület ideális volt egy ekkora társadalom kialakulásához, a termékeny földek, az öntözővíz minősége és mennyisége lehetővé tették a kiemelkedő hozamú rizstermesztést. Angkor alapítójának II. Dzsajavarman csenla herceget tartják. A herceg 802-ben a mai Angkor közelében új fővárost jelölt ki a Csenla állam központjául, ahol a hindu befolyás hatására Síva-kultusz alakult ki, és a 834-ben utód nélkül meghaló II. Dzsajavarmant pedig istenkirályként tisztelték. A következő várost I. Indravarman, khmer uralkodó építtette, az első téglatemplomok emelése is az ő nevéhez fűződik. Az őt követő I. Jaszovarman szintén külön várost - Jaszodharapurát - alapított, és az ő parancsára épült 900-ban az első kőtemplom. I. Jaszovarman építette az első nagy - 14 négyzetkilométeres területű - víztározó medencét is, hogy a környező földeket állandó öntözhessék.

II. Radzsendravarman a 900-as évek közepén folytatta Jaszodharapura fejlesztését, azonban fia V. Dzsajavarman a század második felében ismét új fővárost alapított a közelben. Dzsajendanagari vörös homokkőből és téglából épült fő temploma - a Bantej Srei - az egyik legszebb és legkülönlegesebb építmény Angkorban. A 1010 - 1050 között uralkodó I. Szurjavarman építtette a második nagy - több mint 16 négyzetkilométeres, több tízmillió köbméter öntözővizet befogadó - víztározót, a kutatók szerint I. Szurjavarman uralkodása alatt lett milliós nagyváros Angkor. A király halála után zűrzavaros, hatalmi harcoktól hangos évtizedek jöttek, a századfordulós káosznak II. Szurjavarman uralkodása vetett véget.

Főbb adatok:

  • Hely: Siem Reap, Kambodzsa
  • Épült: i.sz. IX-XIV. század
  • Tervezték: nem maradt fenn a nevük
  • Alapította: II. Dzsajavarman
  • Alapterülete: 200-1000 négyzetkilométer
  • Építészeti stílus: khmer

A hódító II. Szurjavarmant tartják a khmer birodalom legnagyszerűbb uralkodójának. A khmer fénykort szimbolizálja Angkor leghíresebb épületegyüttese, Ázsia legnagyobb vallási komplexuma, az Angkor-Wat. A visnunak szentelt, piramis formájú templom 1113 és 1150 között épült, a khmer építészet csúcsának tekinthető épület Angkor egyik legismertebb, leghíresebb műemléke. A templomot 173 méter széles, körülbelül hat kilométer hosszú négyszögletes vizesárok veszi körül, az árkon belüli területen még három koncetrikus fal veszi körbe az épületet. Mindez a hindu kozmológiát - az óceán ölelte Meru hegyet, az univerzum központját - szimbolizálja.

II. Szurjavarman halála után ideiglenesen elveszett a khmer birodalom önállósága, amit az 1181-tól 1219-ig uralkodó VII. Dzsajavarman szerzett vissza. Ő volt az utolsó nagy khmer király, ő építtette Angkor-Vat-tól északra Angkor Thom-ot, a 16 kilométeres fallal és vizesárokkal körülvett, tökéletes négyzet formájú új fővárost, Angkor legnagyobb építészeti egységét. VII. Dzsajavarman új vallást hozott magával, a mahájána buddhizmusnak új központ is dukált: a Bajon-templom a másik legismertebb műemléke Angkornak. A piramis formájú, három terasszal tagolt épület masszív tömbjét 1200 méternyi domborműves faragás díszíti, a harmadik szint négyszögletű tornyain csaknem kétszáz - többnyire szelíden mosolygó - szobor látható; Buddha, mások szerint az uralkodó arcvonásait is viselik a kétméteres fejek.

A VII. Dzsajavarmant követő uralkodók erejét a következő századokban már lekötötték a környező ellenséges népek - a csamok, a mongolok, a thaiok - ellen viselt háborúk, 1327 után már nem is épültek új tempomok. Angkort végül 1431-ben támadták meg és hónapokig húzódó ostrom után foglalták el a thai harcosok. A thai seregek visszavonulása után Angkor rejtélyes gyorsasággal elnéptelenedett, és az indokínai dzsungel elkezdte meghódítani a területet. Az őserdő pár évszázad alatt teljesen benőtte és elrejtette Angkor nagy részét, csupán Angkor-Wat maradt meg buddhista zarándokhelynek. A dzsungelben rejtőző khmer kincset a XIX. században fedezték fel újra, tulajdonképp Henri Mouhot francia kutatónak köszönhető, hogy elkezdődhetett Angkor tudományos feldogozása, értékeinek megmentése.

Angkorral kapcsolatban kevés dolgot tudni biztosan: a létezése, a virágzó milliós birodalom léte, a kezdeti indiai hatás tény. De hogy miből fejlődhetett ki ez a csodálatosan erőteljes, egyedi és megkapó khmer kultúra, kik voltak a tervezői, építészei, honnan tanulták mesterségüket és végül hová tűntek a XV. század derekán - máig rejtély, ami évente turisták millióit csábítja Délkelet-Ázsiába.

Az oldalról ajánljuk

  • Vélemény
Donald Trump Amerikája már nem akar példakép és globális apuka lenni

Donald Trump Amerikája már nem akar példakép és globális apuka lenni

Amit az USA mint szuverén állam elnöke tesz vagy mond, az hatással van mindenki életére.

április 16., 08:18

  • Tech-Tudomány
A tudósok megalkották, amit eddig csak sci-fikben láthattunk

A tudósok megalkották, amit eddig csak sci-fikben láthattunk

Jön az érintéssel kezelhető 3D kijelző.

április 16., 08:34

  • Kultúr
Eltemették Gene Hackmant és a feleségét

Eltemették Gene Hackmant és a feleségét

A búcsúztatón a legendás színész három gyermeke is jelen volt.

április 16., 08:31

  • Kosárlabda
Dráma San Franciscóban, ötvenöt éve megtörtént gesztus ismétlődött

Dráma San Franciscóban, ötvenöt éve megtörtént gesztus ismétlődött

Sérülten is csodát próbált tenni a fiatal sztár.

április 16., 08:08

  • Külföld
Hogy kerültek az ujgurok Szíriába?

Hogy kerültek az ujgurok Szíriába?

A tizenötezer fős közösség egyharmada harcos.

április 16., 08:45

  • Belföld
Úgy megugrott az elektromos autók száma Magyarországon, hogy drasztikusan bezuhantak az árak

Úgy megugrott az elektromos autók száma Magyarországon, hogy drasztikusan bezuhantak az árak

Egyre több a zöld rendszámos autó.

április 16., 08:37

  • Kultúr
Holttesteket találtak egy családi ház kertjében

Holttesteket találtak egy családi ház kertjében

Az Eltemetett igazságnál semmi sem fájdalmasabb.

április 16., 08:35

  • Belföld
A Nézőpont Intézet szerint a magyarok kétharmada helyteleníti Kollár Kinga kijelentését

A Nézőpont Intézet szerint a magyarok kétharmada helyteleníti Kollár Kinga kijelentését

Ugyanakkor a válaszadók negyede támogatta, hogy felfüggesszék az uniós pénzek utalását.

április 16., 07:49

  • Kultúr
Huszonheten meghaltak, miközben a La Manche csatornán próbáltak átkelni

Huszonheten meghaltak, miközben a La Manche csatornán próbáltak átkelni

Kihirdették a Nemzetközi Booker-díj rövidlistáját.

április 16., 08:46

  • FOMO
Szexuális erőszakkal és nemi betegségek terjesztéssével vádolják a Backstreet Boys énekesét

Szexuális erőszakkal és nemi betegségek terjesztéssével vádolják a Backstreet Boys énekesét

Nick Carter és ügyvédjei mindent tagadnak.

április 16., 06:52

  • Külföld
Oroszország így toborozza a kínai zsoldosokat az ukrajnai háborúba

Oroszország így toborozza a kínai zsoldosokat az ukrajnai háborúba

Minden viszonylatban kiemelkedő keresetre számíthatnak.

április 16., 06:13

  • Futball
Döntetlennel Európa-bajnoki pótselejtezős a magyar válogatott

Döntetlennel Európa-bajnoki pótselejtezős a magyar válogatott

Sorsolás májusban, a mérkőzésre szeptemberben kerül sor.

április 16., 08:48

  • Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban

Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban

Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.

április 16., 09:17

  • Gazdaság
Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben

Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben

A tárcavezető beszámolt a legfrissebb adatokról.

április 16., 09:20

  • Külföld
Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról

Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról

A két tárcavezető személyesen egyeztetett egymással.

április 16., 07:13

  • Vélemény
Tomka Béla: A brüsszelezés nyomában, avagy miért nem birodalom az EU?

Tomka Béla: A brüsszelezés nyomában, avagy miért nem birodalom az EU?

Ez az értelmezés elhomályosítja történelmi újdonságát.

április 16., 06:14

  • Külföld
Ferenc pápa folytatja munkáját, ő írta a nagypénteki Via Crucis meditációkat

Ferenc pápa folytatja munkáját, ő írta a nagypénteki Via Crucis meditációkat

A nagyheti liturgiákon azonban még nem vesz részt.

április 16., 06:37

  • Gazdaság
A manipulálást visszautasítja, de így is felülvizsgálja a szegénységi adatokat a KSH

A manipulálást visszautasítja, de így is felülvizsgálja a szegénységi adatokat a KSH

A hivatal elnöke egy levélben tájékoztatott erről.

április 16., 06:27

  • Belföld
Több szakellátást is szüneteltetnek a vidéki kórházakban

Több szakellátást is szüneteltetnek a vidéki kórházakban

Van, ahol ideiglenesen, de van, ahol előre meg nem határozott ideig tart a leállás.

április 16., 06:28

  • Külföld
Az utolsó északmacedón sérült is hazatért a Honvédkórházból

Az utolsó északmacedón sérült is hazatért a Honvédkórházból

A fiatal négy hetet töltött a kórházban.

április 16., 06:33

  • Kultúr
A Reszkessetek, betörők! rendezője ma már kivágná Donald Trump cameóját a folytatásból

A Reszkessetek, betörők! rendezője ma már kivágná Donald Trump cameóját a folytatásból

Az amerikai elnök is reagált Chris Columbus kijelentésére.

április 16., 06:45

  • Ma Is Tanultam Valamit
Évszázadokon keresztül rettegtünk a paradicsomtól

Évszázadokon keresztül rettegtünk a paradicsomtól

Pedig csak egy látszólagos rokonával keverték.

április 16., 06:16

  • Belföld
Vitézy Dávid: Lázár János a saját maga által leállított fejlesztéseket kéri másokon számon

Vitézy Dávid: Lázár János a saját maga által leállított fejlesztéseket kéri másokon számon

„Arrogáns stílust” emleget a frakcióvezető.

április 16., 06:25

  • Belföld
Akár 15 évet is várna férjére Till Tamás feltételezett gyilkosának felesége

Akár 15 évet is várna férjére Till Tamás feltételezett gyilkosának felesége

A meggyilkolt gyermek szüleinek azt üzeni, hogy tovább kell keresniük az elkövetőt.

április 16., 07:51

  • Belföld
Őzet gázolt egy rendőrautó Pécsen

Őzet gázolt egy rendőrautó Pécsen

Az 58-as főút egyik sávját lezárták.

április 16., 06:41