További Bulvár cikkek
|
Francia származással a második helyen
Nagy-Britanniában 2002-ben készült hasonló műsor. Akkor Winston Churchill, London második világháborús miniszterelnöke, 1953 irodalmi Nobel-díjasa nyert. Népszerűségére jellemző, hogy 57 ezer voksot vert a második helyezett Isambard Kingdom Brunelre, aki a 19. században azzal írta be nevét a történelembe, hogy vasútvonalakat, alagutakat, hidakat, gőzhajókat épített.
Esetében kizáró okként nem merült fel, hogy édesapja még francia állampolgárként látta meg a napvilágot. A német sorozatban azonban Adolf Hitlert előbb azért zárták ki, mivel osztrák származású volt. Végül más ok miatt vonták meg Churchill legfőbb háborús ellenfelének indulási jogát. A játék szabályai kimondják, hogy a náci vezér és bármelyik követője nem szerepelhet a hamarosan kialakuló, 250 nevet tartalmazó listán.
Ki a német?
A származás megállapítása nem kis gondot okozott a játék szervezőinek. Ha Hitler osztrák volt, akkor a Salzburgban született, Bécsben elhunyt Mozart is. Végül abban maradtak: német az, aki életében németnek vallotta magát. Így voksolhatnak a tévénézők Albert Einsteinre, a relativitáselmélet megalkotójára, aki a németországi Ulmban született, ám Svájcban nőtt fel, és legjelentősebb kutatásait az Egyesült Államokban végezte; ott is halt meg 1955-ben.
|
Arról nem tudni, hogy Svájcban, illetve Ausztriában rendeztek-e hasonló játékot, és Einstein, illetve Hitler kaphatott-e szavazatot. Magyarországon az ezredfordulón meghirdetett versenyen az RTL Klubban ismertetett eredmény szerint Széchenyi István és Kádár János előtt I. (Szent) István király lett az évezred magyarja.