Melyik gyerek ne akart volna kukás lenni? Nos, kukások továbbra sem lehetnek, de legalább rajzolhatnak a kukásautókra. Ez is valami. Az alábbi hírt a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-től (FKF) kaptuk.
Gyermekrajzzal díszített kukásautók járnak a fővárosban októberben. Az FKF pályázatára beérkezett több mint 400 rajz közül választotta ki azt a három különdíjas képet, melyek matricaként felkerültek egy-egy járműre. Az 5-10 évesek részére meghirdetett alkotói verseny célja a környezettudatos életforma megismertetése és népszerűsítése volt.
Hulladékgyűjtést, köztisztasági feladatokat, útkarbantartást ábrázoló rajzokkal nevezhettek az 5-10 éves gyerekek az FKF alkotói pályázatára. A pályázatot augusztus közepén hirdette meg a vállalat és szeptember 15-éig lehetett elküldeni a pályaműveket. Ez időszak alatt közel 400 rajz érkezett a zsűrihez; ebből választottak ki 50 díjazott alkotást, és azt a három különdíjas rajzot, amelyek egy-egy kukásautót ékesítenek Budapesten egy hónapon keresztül. A különleges járművek október 15-én indultak útjukra az ünnepélyes díjátadás helyszínéről, az 56-osok teréről.
Az FKF a főváros tisztaságának megőrzésére irányuló tájékoztató és oktató sorozatának első lépéseként meghirdetett akció célja, hogy a köztisztasági szolgáltatásokat és az azokat segítő célgépeket (amilyen például a kukásautó) emberközelivé tegye és felhívja a gyerekek figyelmét a környezet megóvásának fontosságára.
A zsűrit Bartos Erika grafikus művész, író, Debre Krisztina riporter és Rékasi Károly színművész képviselte.
„Nehéz volt kiválasztani a győztes rajzokat, hiszen mindegyik alkotás gyönyörűre sikeredett. Rengeteg színes, mondanivalóját tekintve gazdag pályázat született, Mindegyiken látszik, hogy milyen sok energiát fektettek bele a gyerekek - sőt a segítő szülők, pedagógusok is- egy-egy ötlet megvalósításába” – nyilatkozta Debre Krisztina.
„Az FKF pályázatára beérkezett művek egytől-egyik színesek, ráadásul leginkább a zöld, piros, sárga színek dominanciáját lehet megfigyelni, ami optimista világképet tükröz. Mindegyik rajzon megjelenik az ember és a természet mint harmonikus egység. A színek, a stílus mind azt üzenik, hogy a gyerekek a környezetvédelmet egy természetes, magától értődő, közösségi tevékenységként fogják fel. Az ilyen kezdeményezésekkor világosan látszik, milyen fontos feladatat is az, hogy minél hamarabb felhívjuk a gyerekek figyelmét a környezettudatosságra, hiszen a kicsik még fogékonyak a szépre, a jóra, a közösségi értékekre – mondta el Bartos Erika, a rajzokat értékelő zsűri elnöke.
A legtöbb rajzon a megszemélyesített kukásautók, valamint a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos témák jelentek meg. A különdíjasok, a tatabányai Póta Fruzsina (9 éves), a budapesti Jankó Borbála (4 éves) és a túrkevei Pap Máté (8 éves) alkotásai a rajz minőségével és ötletességükkel tűntek ki a többi pályamű közül. Az első helyezett Póta Fruzsina rajzán egy mosolygó, szárnyas kukásutó látható, amint átrepül a szivárványon. Máté az utcaseprő jó barátjaként ábrázolja a szemetesvödröt, Borbála pedig egy virágos réttel köszöni meg a közterület-fenntartók munkáját.
„Rendkívül fontos számunkra és az egész társadalom számára, hogy a gyermekek a környezettudatos életformát már kiskorukban megismerjék, megkedveljék, és a környezet védelmét, mint alapvető ismeretanyagot sajátítsák el. Csak így biztosítható, hogy szűkebb és tágabb környezetünk is kellemes, élhető és biztonságos marad még sok generáción át – mondta Bielek Péter, az FKF vezérigazgatója.