A terrorizmus még nem került szóba
Szászi János állítása szerint a jövő tavasszal kezdődő képzés nem egy esetleges terrortámadás utáni teendőkre irányul, ugyanakkor utalt arra, hogy a fővárosban már több robbantásos bűncselekmény történt az elmúlt években. Mivel a tűzoltók érnek ki elsőkét a helyszínre, ezért nagyon fontos tudniuk, milyen veszélyek leselkednek rájuk.
A tűzoltók naponta hoznak ki gázpalackot égő házból Fotó: Dallos Tamás |
Defibrillátor és méregtáska
Várhatóan már az év végére automata defibrillátorral is ellátják a budai és a pesti oldalon szolgálatot teljesítő Tűzoltási Csoport egy-egy autóját - folytatta Cziva Oszkár. (Ennél az egységnél olyan tapasztalt és képzett tűzoltók teljesítenek szolgálatot, akik azoknál az eseteknél veszik át az irányítást, ahol robbanás- vagy életveszély van.) Az eszköz használatához szükséges képzés egy alapítvány támogatásával jelenleg is tart. Ennek keretében mintegy háromszáz tűzoltó sajátít még el olyan elsősegélynyújtási ismereteket, amelyek a mentők kiérkezése előtt elengedhetetlenül szükségesek. Többek közt megtanulják, a különböző típusú sérüléseknél milyen módon mozdíthatók meg a betegek, valamint arra is képesek lesznek, hogy a balesetnél osztályozzák a sérültek állapotát, ezzel is könnyítve a mentősök munkáját.
Ebben az évben a speciális eszközök beszerzésére a tűzoltóság hatmillió forintot költött. A defibrillátoron kívül speciális mentőágyakat is rendeltek, valamint folyamatosan látják el tűzoltóautókat az úgynevezett méregtáskával. Ezek használatára akkor van szükség, ha a tűzoltók mérgezést (például klór-, ammóniamérgezést) szenvednek, így azonnal be kell nekik adni az ellenanyagot. Ezt azonban csak a mentősök tehetik meg.